Прича: Легенда која је шокирала јавност!

Играла да би плаћала адвокате! Били Џин Мофит, познатија као Били Џин Кинг, једна је од најбољих тенисерки света свих времена.

Тенис 15.01.2018 | 22:45
Прича: Легенда која је шокирала јавност!
Професионално се бавила тенисом од 1968. године до 1983.

Током своје дугогодишње каријере освојила је 12 Грен слем титула - шест на Вимблдону, четири на УС Опену, по једну на Аустралијен Опену и Ролан Гаросу.

Такође, власница је шеснаест трофеја у конкуренцији женских и једанаест у конкуренцији мешовтих парова. 

Били Џин Кинг је рођена у Калифорнији, одрастала је у конзервативној породици. Удала се рано, у 22. години за Лоренса Кинга, али тај брак није дуго потрајаоо. 

Један амерички магазин је објавио да је Американка абортирала 1971. године, да би неколико година касније у својој аутобиографији открила да је то урадила јер је сматрала да њен брак није толико стабилан да би имали дете. 

Били Џин Кинг је прва професионална спортискиња која је јавно признала да је лезбејка. 

Још док је била у браку схватила је да је занимају жене, а 1971. године је започела везу са својом секретарицом, да би десет година касније јавно признала да је занимају жене.

“Било ми је тешко јер ми се чинило да сам усамљена, а такве ствари морате да признате и урадите када ви сматрате да је прави тренутак. Педесет посто геј популације схвате ко су до 13. године. Ја сам међу оних преосталих педесет. Никада се не бих удала за Ларија да сам знала. Никада му то не бих урадила. Била сам веома заљубљена у њега када сам имала 21 годину. Желела сам да кажем својим родитељима, али су они били хомофобични. Такође, било је људи који су рекли да уколико признам, моја тениска каријера ће бити завршена”, изјавила је бивша тенисерка.

Њено јавно признање утицало је на тадам конзервативни свет, па је наилазила на неразумевање људи око себе, а и многи приватни проблеми довели су је до губитка новца због чега је на крају играла да би могла да плаћа адвокате.

"За 24 часа изгубила сам сва своја примања, изгубила сам све. Изгубила сам два милиона долара јер сам имала дугорочне уговоре и морала сам да играм само да бих плаћала адвокате”, рекла је Кинг.

Отворено првенство Аустралије освојила је 1968. године када је у финалу савладала, тада, седмоструку шампионку, Маргарет Корт.

Американка је сјајно одиграла овај меч и убедљиво славила против фавориткиње овог првенства са 6:1, 6:2.

Данас, отворено првенстрво Аустралија игра се на теренима „Маргарет Корт“, најбоље играчице овог такмичења.

Ипак, шестострука шампионка Вимблдона, сматра да би назив Маргарет Корт арене требало да буде промењен због познатих ставова која чувена Аустралијанка имао о геј популацији.

Иако је Били Џин на почетку била заступник идеје да терен носи име по чувеној шампионки Аустралијан опена, променила је мишљење.

На конференцији за медије, која је одржана у петак, у Мелбурн парку, Американка је навела разлоге због чега данас не би играла на теренима које носе име по легендарној шампионки Првог Гренд слема.

"Да сам данас активна тенисерка, не бих играла на том терену. Ја сам геј жена. Све је било у реду док у последње време није рекла толико много ружних ствари о заједници којој припадам. То ме заиста погодило. Њене изјаве о трансродним особама су деградирајуће. Изјаве о ђавољој деци је заиста прелила чашу. Волела бих да је овде да можемо да разговарамо о томе", додала је Кинг,која сматра да би терен требало да промени име:

"Да се говорило о Јеврејима, мислим да би реакција јавности била другачија. Можда људи реагују другачије зато што се ради о ЛГБТ заједници, али и ми смо божја деца. Мислим да дефинитивно није примерено да стадион носи њено име", истакла је Кинг.

У изјави за Њујорк Тајмс пре неколико дана, о томе је говорила и Мартина Навратилова.

"То што Маргарет дефинитивно има хомофобичне изјаве не значи да треба да заборавимо на све што је остварила у каријери. Треба да остане у Кући славних, то је сигуртно. Али, да ли бисте сада некој згради дали име по њој? Дефинитивно не", рекла је Навратилова.

Директор Аустралијан Опена, Крег Тели рекао је да не постоје планови да Маргарет Корт арена буде преименована и да њени ставови немају утицаја на оне који одлучују о органозационим стварима у спорту.

"То је одлука коју би морао да донесе велики број људи. Постоје неке приче, али не и покренут формалан процес о коме би морали да одлучују сви - од управе турнира до државне владе“.

Ипак, подржавали је или не, Америчку тенисерку многи су сматрали најбољом тенисерком света.

Чувена Аустралијанка Маргарет Корт рекла је за њу да је "Највећи такмичар кога је икад срела".

Крис Еверт, Америчка тенисерка говорила је да о њој : Она је најмудрије биће које сам упознала и има визију о каквој други могу само да сањају. Били Џин Кинг је мој ментор и даје ми савете о мојој игри и о момцима. Помаже ми и саветује ми како да подижем децу, иако их и сама нема".

1967: „ Ассоциатед Пресс” прогласио ју је спортискињом године.

1972: Освојила је награду часпосиа „Спорт Иллустатед“ као спортиста године и тако је постала прва тенисерка и прва жена која је примила ову награду.

1979. током Вимблдона, неколико врхунских тенисерки упитано је кога би изабрале да имају уза себе у мечу женских парова, да се игра трећи сет, и да је резултат 1–5 (15–40) на централном терену Вимблдона. Мартина Навратилова, Роузмери Казалс и Франсоаз Дир су изабрале Били Џин Кинг.



Навратилова је рекла: „Изабрала бих Били Џин Кинг у њеној најбољој форми. У принципу, Крис (Еверт) је најтеже победити, али за једну велику прилику, један велики меч, један кључни поен волела бих да уз себе имам Били Џин“. Казалс је рекла: „Без обзира колико водите против ње, до самог краја нисте сигурни да сте победили“.

1987. је ушла у ИТФ хол славних.

Часопис Лифе ју је 1990. именовао једном од "100 најважнијих Американаца 20. века“.

Женска спортска фондација, 2006. године, почела је да додељује „Били награду“, која је добила име по овој славној тенисерки. Она је и додељује.

28. августа 2006. Национални тениски центар у Њујорк Ситију, где се одржава и гренд слем турнир Отворено првенство САД, добио је нови назив — УСТА Били Џин Кинг национални тениски центар. Током церемоније, говорници су били, између осталих, Џон Макенро, Винус Вилијамс и Крис Еверт. То је највећи спортски објекат који је добио име по једној жени.

Тренутно живи у Њујорку и Чикагу, већину времена проводи радећи кампање за помоћ оболелима од АИДС.

Извор: Б92

Коментари / 0

Оставите коментар