Анализа: Да ли ''Велика четворка'' и даље постоји?

Они који су имали ту срећу да буду њихови савременици и да их гледају док раде оно за шта су предодређени могу себе да сматрају привилегованима.

Тенис 14.01.2018 | 23:15
Анализа: Да ли ''Велика четворка'' и даље постоји?
Од када је први од њих четворице, средином прошле деценије, ступио на сцену кренула је тениска ера коју многи ословљавају најбољом у историји.

И, заиста никада од постојања 'белог спорта' у исто време нису играла четири играча која су доминирала АТП листом и апсолутно свим највећим турнирима.

Иако у последње три сезоне нису истовремено били у форми, или здрави, Роџер Федерер, Рафаел Надал, Новак Ђоковић и Енди Мари и данас важе за четири највећа шампиона на Туру.

Чланови фамозне 'Велике четворке' – играчи због којих су турнири 'почињали' тек од полуфинала.

Гледајући збирно њихове импозантне каријере, од када су постали професионалци остварили су 3.443 победе, поражени су 782 пута, освојивши на том путу чак 283 трофеја, пет златних, две сребрне и једну бронзану олимпијску медаљу, притом оборивши готово све рекорде, а свако од њих постао је и шампион Дејвис Купа са својом земљом.

Наравно да нису сви били подједнако успешни и самоуверени, али сам податак да су од последњег 51 Гренд Слема само пет освојила још три друга тенисера (Стан Вавринка три, а Хуан Маритн Дел Потро и Марин Чилић по један) звучи надреално.

Стварање својеврсног спортског мита, испоставило се, почело је 2004, односно 2005. године – када је Швајцарац освојио Вимблдон и стигао до звања најбољег играча света, а наставило се Шпанчевим тријумфом на Ролан Гаросу.

Наредних 211 недеља управо су њих двојица заузимала прва два места на листи, па је деловало да ћемо у наредних десетак година гледати доминацију 'Маестра из Базела' и 'Бика са Маљорке'.

Међутим, један момак са Бањице имао је другачије планове, што им је јасно ставио до знања 2008. освојивши свој први трофеј на Аустралијан Опену, уједно и први пехар са неког од четири највећа турнира.

То је био тек почетак стварања неких нових, златних страница историје – Роџер је крчио пут ка бесмртности и врху свих релевантних листа рекорда плешући на вимблдонској трави, Рафа постао господар земљаних терена и Булоњске шуме, док је Новак 2011. одиграо сезону коју вероватно никада нико неће поновити – 10 трофеја, три Гренд Слема, пет Мастерса и серија од 41 меча без пораза.

Федерер је рекордне 302 недеље провео на челу каравана најбољих тенисера, Надал чак десет пута освајао 'Трофеј мускетара' у Паризу, а Ђоковић постао први играч, после Рода Лејвера давне 1969. године, који је у истом моменту у својим рукама имао сва четири најзначајнија трофеја.

Упоредо се, из другог плана, на сцену пробијао и упорни и вредни Мари, тражећи своје место под сунцем, а ни бројни порази и разочарења у низу нису га обесхрабрила, због чега, између осталог, може и да се похвали титулом сера.

Иако има истине у тврдњи да је 'Велика четворка' у ствари 'Велика тројка', у којима се људи пре свега позивају на чињеницу да Стан Вавринка, попут Шкота, такође има три ГС трофеја, свакако да момка из Глазгова, двоструког олимпијског шампиона не треба искључити из ове дружине.

Јер, Енди је по константности и стању психе свакако најближи људима које с правом може да зове великим ривалима, иако је, реално гледано, по досадашњим достинућима иза Федерера, Надала и Ђоковића.

Колико су дуго владали светом тениса стицао се утисак да њихова доминација траје дуже него што је то заиста случај, али је, исто тако, неминовно било оно што је почело да се догађа у последњих неколико сезона.

Број година, стил игре и проста биологија почели су да узимају све већи данак, чак можда и не у мери у којој је то било реално и очекивати, па у последње три године нисмо имали прилику да 'Велику четворку' гледамо у пуном саставу и најбољој форми.

А, велико је питање да ли ћемо икада више и имати прилику за тако нешто с правом се поставља.

Роџер следећег августа пуни 37 година, Рафина колена остаће упитна докле год буде играо, а хронични проблеми престали су да заобилазе и нашег Новака, односно Ендија. Србин је паузирао због великих проблема са десним лактом од Вимблдона прошле године, и велико је питање како ће изгледати у Аустралији, док је Шкот на крају морао да оперише кук који му је стварао огромне проблеме, и и даље није познато да ли ће се и када вратити на терен.

Једно је сигурно, требали бисмо да уживамо док траје, па било то и још једну сезону, јер је немогуће очекивати да се оваква ера икада више понови, али и да се надамо да ће нам ако не ова онда наредна сезона донети нове епске окршаје, као трешњицу на врху торте.

Роџер Федерер

Деби: 1998.

Број трофеја: 95

Новац од турнира: 111.885.682 $

Гренд Слемови: 19 трофеја

Мастерси: 27 + 6 Завршних

Олимпијске игре: злато, сребро

Рафаел Надал

Деби: 2001.

Број трофеја: 75

Новац од турнира: 94.588.627 $

Гренд Слемови: 16 трофеја

Мастерси: 30

Олимпијске игре: 2 злата

Новак Ђоковић

Деби: 2003.

Број трофеја: 68

Новац од турнира: 109.805.403 $

Гренд Слемови: 12 трофеја

Мастерси: 30 + 5 Завршних

Олимпијске игре: бронза

Енди Мари

Деби: 2005.

Број трофеја: 45

Новац од турнира: 60.807.644 $

Гренд Слемови: 3 трофеја

Мастерси: 14 + 1 Завршни

Олимпијске игре: 2 злата, сребро

Извор: Б92

Коментари / 0

Оставите коментар