Македонци дају ново име држави

Владе у Атини и Скопљу договориле су се да Македонија промени име у "Република Нова Македонија", пишу грчки медији, позивајући се на албанске.

Свијет 09.01.2018 | 21:46
Македонци дају ново име држави
Тај предлог се помињао годинама, још од званичног избијања спора 1991, али до скора није било ни наговештаја да би га прихватиле обе стране.
 
Грчки сајт "Прото тема" помиње да је "упадљиво" то што је наводни договор објављен баш данас, када је заменик премијера Македоније, Албанац Бујар Османи, у посети Атини, наводно "ради разговора с руководством Министарства спољних послова Грчке".

Са друге стране, један албански сајт се у преношењу појединости споразума, уз фотографију наводно званичног текста, позива на "поуздане грчке изворе". Према том тексту нови договорени пун званичан назив државе је "Република Нова Македонија", или скраћено "Нова Македонија", а оба су наведена у верзијама на македонском, енглеском, грчком и албанском језику.

Нови назив за језик је на македонском "савремен македонски језик" што је преведено и на остале језике, док назив на грчком гласи "славомакедонски језик".

Назив држављанства и националности је на македонском "македонско/македонска", док је на осталим језицима "новомакедонско/новомакедонска".

Нови назив цркве је "Нова македонска православна црква - Охридска архиепископија", сем на грчком, на којем се она назива "Православна црква Нове Македоније - Охридска архиепископија".

Према албанском сајту о "националном идентитету" ће се још преговарати, али се предвиђа да ће се грађани на македонском и даље називати "Македонци", на енглеском "Етнички Македонци", а на грчком "Славомакедонци".

Предвиђен је и назив за Македонце, становнике Грчке, која не признаје постојање националних мањина: на грчком ће се називати само "Македонци", али на македонском и енглеском ће бити "грчки Македонци".

У складу са споразумом из 1995, Грчка је пристала на привремени назив "Бивша Југословенска Република Македонија" док се спор не реши, али не пристаје да се под тим називом та земља придружи НАТО или ЕУ.

Грци су веома осетљиви кад је реч о питању имена и касније овог месеца планирани су скупови на северу Грчке против било каквог компромиса који би подразумевао употребу имена Македонија.

Међутим, Атина наводи да сада постоји могућност да се спор реши након избора умереније владе у суседној земљи. Иначе, Грчка и Македонија треба да, касније овог месеца, одрже нову рунду преговора са посредником УН.

(Блиц)

Коментари / 0

Оставите коментар