Мамић: Паре су узимали и Просинечки, Бобан, Шимић...

Бивши први човек загребачког Динама Здравко Мамић демантовао је кривицу за дела која му се стављају на терет на конференцији у подне на Максимиру.  Здравко Мамић: од навијачке шипке до затвора! Газда загребачког Динама и један од најважнијих људи хрватског фудбала Здравко Мамић одржао конференцију за медије на којој је евоцирао успомене. "Ја сам био вођа навијача, штитио сам телом људе кад нас је тукла милиција у Новом Саду".

Фудбал 09.01.2018 | 17:45
Мамић: Паре су узимали и Просинечки, Бобан, Шимић...
Причао је о себи, својој вези са Динамом, како га је претукла полиција у Новом Саду, али и о ситуацији због које се нашао на суду после 2010. године.

Мамић каже да се као младић изјашњавао као "динамовац" у периоду када је то било забрањено, али и како је планирао да клубу врати име Динамо.

"Туђману сам на једном састанку у лице рекао да сви хоћемо да променимо име у Динамо. Урлао је на мене, али ја сам му рекао оно што навијачи желе. Касније је 2002. он био у тешком стању, а Пуканић, Жидак, тадашњи председник клуба Цањуга и ја смо договорили враћање имена Динамо. Тада је од њега остало само име..." каже Мамић.

Годинама касније полиција ће закуцати на његова врата, а он ће се наћи на суду. Каже да је читава та агонија почела 2010. године.

"И тако смо дошли до данас када сам ја на суду. Оптужница каже да сам преко трансфера извукао стотине милиона из Динама. Они као да никад нису чули за договоре између клубова и играча при подели одштете, а то раде сви клубови – и Хајдук и Осијек и Ријека... Наводио сам вам раније примере из Динама, а сада је исто направио Хајдук с Влашићем. Дао му је део одштете, али је направио одличан посао. Тако је било у Хајдуку и с Калинићем, Крањчаром... Од тога Хрватској није уплаћена ни липа пореза", додаје Мамић.

"Мало ћу вас увесељавати и насмејавати, али кренимо редом. Ово није 'Моја истина' него је ово једина истина", почео је Здравко Мамић још једну занимљиву конференцију за новинаре у Загребу.

Здравко Мамић је "алфа и омега" загребачког Динама. Утемељивач најјачег хрватског клуба у последње две деценије. Један је од најважнијих људи у хрватском фудбалу, човек који "дрма", кога многи мрзе, ударали су га, бацали у море, пуцали у њега...

Познато је већ да организовани навијачи Динама, такозвани Бад Блуе Боyс, односно фракција, не жели више да гледа Мамића у клубу. Против њега су организовани протести, против њега су истицане поруке, транспаренти. Не воле га у Загребу, али ни у Сплиту, Ријеци... Међутим, он свих ових година опстаје, продаје играче за велике своте новца, обара трансфер-рекорде у региону.

Организовао је конференцију за новинаре да објави своју ИСТИНУ и да покаже колико воли Динамо, као и да одбаци тврдње да је узимао новац од Динама од трансфера играча, прозивајући бивше играче тог клуба попут Роберта Просинечког, Звонимира Бобана и других да више не ћуте него да кажу колико су новца добили одмах на рачуне...

Такође, тврди да је од трансфера актуелних играча Луке Модрића и Дејана Ловрена најпре плаћен порез држави, па су се тек онда намиривале стране.

"Ако сам ја узео новац у Динаму, онда су га узели и Модрић и Ловрен. Нисмо ништа узели мимо закона. Ако сам ја крив, ако ја треба да идем у затвор, онда треба и Модрић и Ловрен, али ништа противказонито нисмо урадили", каже Мамић, који је оптужен за удруживање у злочиначку организацију за извлачење новца из Динама.

Недавно је против њега покренута нова истрага поводом основаних сумњи да је подизао и трошио Динамов новац са рачуна изван Хрватске.

"Оптужница каже да сам преко трансфера извукао стотине милиона (куна) из Динама. Они као да никад нису чули за договоре између клубова и играча при подели одштете. Наводио сам вам раније примере из Динама, а сада је исто урадио Хајдук са Влашићем. Дао му је део одштете, али је направио одличан посао. Тако је било у Хајдуку и са Калинићем, Крањчаром... Од тога Хрватској није уплаћена ни липа пореза. Али, само Мамић иде у затвор!".

Мамић је рекао да је био "толико луд за Динамом" да је позајмљивао свој новац и новац своје породице када клубу нико није хтео да помогне. Упитао је власт зашто не покрене поступке за пљачкање државе кроз разне приватизације.

"Не! Важно је само Мамића згромити. Па шта сам ја Бин Ладен, вођа Исисоваца?! Пустите ме људи на миру! Где је презумпција невиности, где је закон? И нека ми суд суди по хрватским законима. Немојте ми судити политички, кроз своје прљаве политичке сплетке, а док суд не пресуди, ја сам невин човек. Ја сам отворио хиљаде и хиљаде радних места, питајте 289 запослених у Динаму како живе од како је Мамић у клубу", рекао је Мамић и поручио:

"Пред вама седи најсиромашнији човек у Европи с обзиром на количину новца која је прошла кроз моје руке. Све сам потрошио за Динамо, пријатеље и у хуманитарне сврхе".

Динамо му је, каже, сада дужан око 6 милиона евра.

"Од 2002. до 2007. године ја сам Динаму позајмио 83 милииона куна. Ту су документи, ево нека неко од вас дође и погледа ово... Хајдук је тада две сезоне био првак уз помоћ 'поштеног' суђења. Ти људи су осуђени, а Хајдуку трофеји остали?! Динамо тада завршава у стечају и у лиги за бедака. Опет се појављујем ја и кажем да ћемо следећих 10 година бити прваци, сви су ми се смејали, али то се управо догодило. До мог хапшења Динамо је 10 пута био првак и 10 пута играо групну фазу европских такмичења".

Почео је причу Мамић још од дана када је био дечак, устврдивши да је прву утакмицу гледао са дрвета у Максимиру, а из Загреба је из рођеног Бјеловара дошао тако што се шверцовао у аутобусу.

"Рођен сам 1959. у Бјеловару, граду рукомета и кексића. Имао сам транзистор када је Бјеловар био рукометно најјачи, а црно-беле телевизоре имали су тада само богати... Није ме данас срамота да кажем да сам зими бос играо фудбал", почео је Мамић и наставио:

"Био сам најборбенији играч Динама, али у пубертету сам изгубио брзину па се из напада преселио у обрану. Био сам једини репрезентативац Југославије, али су потерали целу моју генерацију. Истерали су ме из Динама, а ја сам му увек помогао како бих, ваљда, остварио те своје дечачке снове о Динаму".

Вратио се Мамић три деценије уназад, подсетио је на време када се играла југословенска лига, уз тврдњу да је један од најчувенијих хрватских политичара у оно време - Владимир Бакарић - у документе савеза комуниста уградио став да Динамо никада не сме да буде првак и да се, кад се на стадиону окупи више од 5.000 људи да се то спречи.

Подсетио је на 1982. годину када је Динамо био шампион Југославије.

"Четири милиона Хрвата у тадашњој Југославији и четири милиона изван граница дисало је тада заједно са тренером Ћиром Блажевићем и са Динамом. Сви су били једно. Сви су били Динамо. После 25 година први пут да је Динамо био први. То је била Хрватска, то је било Динамово пролеће. И данас плачем за тим временом", присетио се Мамић.

"Максимирски шериф", како га називају у хрватским медијима, испричао је и како је својевремено водио навијање и то у време када је Динамо довео многе квалитетне играче попут Радмила Михајловића, Хариса Шкора, Чаву Димитријевића...

"Водио сам навијање са источне трибине. Ја сам један од Бад Блуе Боyса! Тадашњи командир полиције на стадиону Богуновић, убио је бога у мени после утакмице. Сећам се, победили смо Звезду 1:0, голом Шкора. Тај човек је убио бога у мени, а председник Динама ме је спасио, извукао ме је из њихових руку", каже Мамић.

Водио је, тврди, навијање у Сплиту против Хајдука, када је већ прежаљени Динамо тукао сплитске "биле" 4:0, потом је спасавао навијаче Динама у Бањалуци када их је било 5.000, а судија Беусан наложио да се истерају са стадиона, па им је Мамић, тврди, организовао превоз из Бањалуке до Загреба.

"Сећам се и утакмице у Новом Саду где играмо против Војводине, време оних тензија, распада Југославије, а тадашња милиција је почела бесомучно да бије навијаче Динама. Ја сам прескочио до терена и трчао преко њега ка трибини и бранио сам телима наше навијаче", испричао је Мамић, уз додатак да је "увек био уз навијаче", па је тако својевремено извукао из полицијске амрице легендарног Звонимира Сунару, који је од тада "његов ванбрачни син"

"Много пута сам гинуо за навијаче Динама", тврди Мамић.

Заслужан је, тврди, и што Марко Млинарић, један од најбољих фудбалера у историји Динама, и једна од најбољих југословенских "десетки", својевремено остао у Динаму, иако га Ћиро Блажевић није хтео.

"Епизода из 1987. године. Ћиро је тада почео да тера неке играче, па су завршили у Звезди, попут Просинечког, Боре Цветковића, Томислава Ивковића, Миливоја Брачуна, Рајка Јањанина.... Мени је то било грозно, ја сам га вређао због тога. Одједном, неће ни Млинарића. Он је био икона југословенског фудбала. Ћиро неће да продужи уговор, неће да га води на припреме. Ја сам мислио да ћу се убити. Млинарић дође у клуб и каже: 'Немам избора, дајем вам сат времена, ако ми исплатите 120.000 марака, остајем. Ако не, идем у Хајдук", прича Мамић и наставља:

"Тадашњи председник Динама Иво Врховец ми је рекао да не може да скупи паре. Ја седнем у кола одем до брата који је имао кафић. Кажем конобарима: 'Дечки, имамо сат времена, треба ми сат времена 120.000 марака да Млинарић не оде у Хајдук'. Сви конобари скину кецеље, оду кући и донесу ми новац. Ја одем на стадион срећан, Млинарићу 120.000 марака, нови уговор и ставимо га на авион за Париз где је Динамо играо утакмицу. Доведемо Ћиру пред готов чин. Увече стави Млинарића у тим против Пари Сен-Жермен и он да три комада. После 6 месеци, Ћира је Млинарића утопио у Оксер, мене се нико није сетио".

Мамић је рекао и да се совјевремено успротивио Франи Туђману и да је "најзаслужнији што је Динаму враћено то име, након имена Кроација".

"По вашим реакцијама сада се питам јесте ли ви заслужили ово данас? Ви сте промашили, што кажу Срби - 'цео фудбал'. Ти мени причаш о филантропији, а ја сам невин човек. Усмерите енергију на бољу будућност Хрватске, на земљу у којој људи неће завршавати без дома. Хватате ме за сваку цртицу и зарез... Који сте 'ку*ац нашли мене 'је*ати? Има ли још неко питање? Хвала и довиђења".

Извор: Б92/мондо.рс

Коментари / 0

Оставите коментар