Прича: Црна страна Калча - ТОП 10 намјештаљки у Италији!
Италија је одувек била плодно тло за нечасне радње. Ево 10 најпознатијих намештаљки у фудбалу на Апенинима. . .
Фудбал 15.01.2018 | 22:00
Ипак, она има и своје тамне стране.
Малверзације у Италији нису ретка појава, а од нечасних радњи није изузета ни "најважнија споредна ствар на свету", па су се на Апенинском полуострву често дешавали скандали у вези са "зеленим тереном" и оним што се чешће дешавало ван њега.
МОНДО вам доноси 10 најпознатијих намештаљки у италијанском Калчу...
1. Калчополи 2006.
Сигурно најпознатији скандал у Серији А догодио се у мундијалској 2006. години.
У години када су "азури" освојили светско злато на Мундијалу у Немачкој, сенку на италијански фудбал бацио је скандал у који је био уплетен велики број фудбалера, судија, функционера и других спортских радника.
Италијанска јеч Цалциополи тада се усталила у речнике свих сјетских језика, а исход скандала који је потресао целу Европу је избацивање три прволигаша у Серију Б (Јувентус, Фиорентина и Лацио), одузимање бодова, као и новчане казне.
Шампион Јувентус, осим минуса од 30 бодова, остао је и без две освојене титуле 2005. и 2006. године, које је Фудбалски савез Италије одузео "Старој дами". Ипак, казна је преиначена у минус девет бодова, што је омогућило Торинезима да се боре за титулу и експресан повратак у највиши ранг, што су на крају и учинили.
Јувентус је напустило неколико битних играча (Фабио Канаваро, Лилијан Тирам, Златан Ибрахимовић), који су одлучили да пређу у друге клубове. Осим њих, још тридесетак играча који су довођени у везу са овим скандалом преселили су се у друге лиге и клубове.
Најблажа казна задесила је Милан. "Росонери" су избегли избацивање у нижи ранг, али су драстично кажњени одузимањем 30 бодова и забраном наступа у Лиги шампиона.
Осим прволигашке четворке, Калчополи 2006. донео је и казну друголигашу Ређини, којој је одузето 11 бодова.
Бројни спортски радници, међу којима су и високи функционери попут председника Јувентуса Лућана Мођија, зарадили су вишегодишње суспензије и новчане казне, а све се окончало оставком председника Савеза Франка Карара. Мођи је зарадио доживотну суспензију из фудбала, док су појединци кажњени новчано, а неки условно.
Ипак, поменути скандал није омео Италијане да у финалу Светског првенства савладају Француску и стигну до четвртог пехара намијењеног освајачу најпрестижнијег светског такмичења.
2. Тотонеро 1980.
Калчополи није био први велики скандал у Серији А. Намештања мечева од раније су била позната Италијанима, а један од највећих био је Тотонеро из 1980. године.
Главни актери овог ексцеса били су клубови из два најјача ранга на Апенинском полуострву.
Прволигаши Милан и Лацио избачени су у Серију Б, док су Авелину, Болоњи и Перуђи додељени негативних бодова (по пет) у наредном првенству.
Исту казну, али у Серији Б, зарадили су Палермо и Таранто.
Осим клубова, кажњени су и њихови челници. Тако је тадашњи председник тима из Милана Фелиће Коломбо доживотно искључен из фудбала, док је први човек Болоње Томазо Фабрети суспендован на 12 месеци.
Двадесетак фудбалера такође је удаљено из фудбала на период од три месеца до шест година. Најригорознију казну добио је Стефано Пелегрини из Авелина, који је суспендован на шест година, због чега је у 27. години завршио каријеру.
Међу оптуженим је био и сјајни голгетер Паоло Роси, фудбалер Јувентуса на позајмици у Перуђи, који је зарадио суспензију од три године, али је она након жалбе смањена на две. Била је то срећна околност за италијански национални тим, који је 1982. године освојило прво место на Светском првенству у Шпанији.
3. Скомесополи 2012.
Само шест година након Калчополија, десио се нови кладионичарки скандал у италијанском фудбалу, познат као Скомесополи (ит. Сцоммессополи).
Све је почело годину дана раније. Бројни фудбалери суочили су се са оптужбама да су били умешани у намештање утакмица, а полиција је касније ухапсила бројна позната фудбалска имена, попут бившег репрезентативца Ђузепеа Сињорија и легенде Аталанте Кристијана Донија.
Овај скандал је био познат и под именом "Операција: Последња опклада".
С обзиром на то да су већином оптужени друголигашки и нижелигашки клубови и њихови чланови, овај скандал није одјекнуо као Калчополи, али је свакако бацио нову мрљу на једну од највећих светских фудбалских сила.
4. Оптужен и селектор "азура"
Исте године када се десила афера Скомесополи, оптужница је проширена, а откривено је да "чисти" нису били ни каснији селектор Антонио Конте, као и играчи Леонардо Бонући, Стефано Маури и Доменико Кришито, који је због тога избачен и из националног тима "азура", због чега није играо на Европском првенству у Украјини и Пољској.
Стручњак који је 2013. године проглашен за најбољег италијанског тренера, оптужен је да је током сезоне 2010/11 као тренер Сијене био актер сумњивих радњи.
Бројни играчи потврдили су да је Конте знао да су утакмице биле намештене, а о томе није обавестио надлежне.
Конте је касније одрадио четворомесечну суспензију док је седео на клупи Јувентуса, а две године касније суд је одбацио оптужбе, с обзиром на то да наводи о штимању мечева нису могли да буду доказани.
5. "Прљави фудбал" 2015.
Посљедњи у низу великих фудбалских скандала у Италији десио се у сезони 2014/15. У афери кодног имена "Прљави фудбал" ухапшено је 50 људи који су оптужени да су намештали утакмице.
И овај пут радило се о нижелигашима, а казне су, у односу на претходна два велика скандала, биле занемарљиве - одузимање бодова и новчане казне од 2.500 до 300.000 евра.
6. Катанија избачена у трећу лигу
После осам сезона у Серији А, Катанија је 2014. године морала у нижи ранг.
Ту се невоље клуба са Сицилије нису завршиле, јер је годину касније избачена у трећу лигу због намештања утакмица.
Клуб је такође кажњен одузимањем 12 бодова у следећој сезони и новчаном казном од 150.000 евра. Председник Антонио Пулвиренти суспендован је на пет година, а морао је да плати пенале у износу од 300.000 евра.
Угледни бизнисмен, иначе власник неколико супермаркета, чак и једне авиокомпаније, ухапшен је са још шесторицом других оптужених за спортске преваре.
7. Фантомски гол Мунтарија
У сезони 2011/12 Јувентус и Милан водили су жестоку битку за шампионску титулу, а велики превид судија баш у дербију између ова два ривала био је назнака да је италијанском фудбалу преко потребна гол технологија.
Јувентус је стигао до титуле са 84 бода, четири више од Милана, али питање је како би текло првенство да се није десила велика грешка судија на овом сусрету. Никада није доказано да ли се радило о намери или случајности.
Наиме, у 25. колу Милан и Јувентус састали су се на "Сан Сиру", а када су домаћи повели голом Антонија Ноћерина, изгледало је да ће "росонери" остварити тријумф.
Сали Мунтари десетак минута касније савладао је Ђанлуиђија Буфона и сви на стадиону очекивали су да резултат на семафору буде 2:0. Ипак, арбитар Паоло Таљавенто поништио је гол на асистенцију свог помоћника Роберта Ромањолија, који је тврди да је Буфон избацио лопту пре него што је она прешла гол-линију, иако је било јасно да је лопта целим обимом била иза линије, што је показао и видео снимак.
Ипак, ВАР техонологија (видео судија) уведена је тек пет година касније (од текуће сезоне), тако да је Милан остао без тријумфа (Алесандро Матри у 83. минуту погодио за коначних 1:1), можда и без "скудета".
Бурни протести Миланиста нису уродили плодом, а несуђени Мунтаријев погодак остао је као један од најпознатијих фантомских голова (енг. гхост гоал) у историји фудбала.
8. "Цасо Геноа" 2005.
Први пут након пуне деценије, Ђенова је освојила титулу у Серији Б и изборила пласман у елитни ранг италијанског фудбала. Ипак, тамо није заиграла.
Последњи меч у сезони, уочи којег је већ потврдила шампионску титулу и није јој био од резултатског значаја, одиграла је 11. јуна 2005. године против Венеције и славила 3:2.
Али, славље је кратко трајало.
Три дана касније откривено је да је директор Ђеновљана Стефано Капоцука платио директору Венеције Ђузепеу Паљари 250.000 евра како би његов тим изгубио овај меч.
Касније је откривено да су у све били упетљани председници та два клуба, Енрико Прециози и Франко Дал Чин.
Већ осмог августа Фудбалски савез Италије одлучио је, не само да забрани Ђенови промоцију, него да је избаци у трећу лигу (Серија Ц), и уз то их казни одузимањем три бода.
Учесници скандала добили су петогодишње забране обављања свих функција у фудбалу.
9. "Из кеца у икс"
Фудбалски савез Италије у октобру 2000. године саопштио је да је осам играча оптужено за учествовање у намештању мечева - тројица из прволигаша Аталанте, а осталих пет из Пистојезеа, члана Серије Б.
Оптужбе су се односиле на меч италијанског Купа између ова два тима, који је одигран у Бергаму 20. августа те године. Аталанта је повела у финишу првог полувремена, а одмах на почетку наставка Пистојезе је изједначио на 1:1, што је био и коначан резултат сусрета.
Кладионице су објавиле како су примиле бројне сумњиве уплате на опцију "из кеца у икс", односно на резултат 1:0 након првог полувремена и 1:1 на крају.
На крају су оптужени Кристијано Дони, Ђакомо Банкели и Себастијано Сивиља из Аталанте, односно Алфредо Аљети, Масимилијано Алегри (актуелни тренер Јувентуса), Данијеле Америни, Ђанлука Лиљо и Ђироламо Бизари из клуба из Пистоје.
10. Велика крађа 1925.
Иако је од тада прошао скоро век, контроверзе у фудбалу Италије остаће заувек у сећању.
Претеча Серије А, тзв. Прва дивизија, у сезони 1924/25 донела је бројне проблеме.
Несугласице, проблеми са навијачима, сумњиве судијске одлуке - све то обележило је борбу за шампионску титулу између Болоње и Ђенове.
Жестоки сукоби уследили су због оптужби на рачун Болоње, клуба из Емилије-Ромање, фаворизованог од стране тадашње фашистичке партије, након чега су два тима морала да одиграју меч пред празним трибинама, како би колико-толико нормалне околности одлучивале о коначном победнику.
Тек у петом мечу био је познат победник. Обе екипе оствариле су по један тријумф, док су два меча окончана без победника.
Болоња је на крају славила 2:0, касније кроз доигравање освојила титулу и тако зауставила Ђенову ка походу на јубиларну десету титулу.
"Грифони" су тадашње догађаје назвали "великом крађом", а и данас чекају на свој десети "скудето" и звезду изнад грба која долази с њим...
"Оркестрирана фарса Италије и Немачке"
Словачки премијер Роберт Фицо оптужио је У-21 репрезентације Италије и Немачке за "оркестрирану фарсу", односно намештање меча те две селекције на Европском првенству прошле године у Пољској. Наиме, Италијани су тада голом Федерика Бернардескија славили 1:0, а овај резултат одговарао је обема репрезентацијама, с обзиром да су у групи заједно са Данском и Чешком заузеле прве две позиције и пласирале се полуфинале ЕП. Немци су као најбоља другопласирана селекција прошли у нокаут фазу, док су "извисили" управо Словаци, због чега је њихов премијер бурно реаговао. Ипак, овакви случајеви, да одређени резултат одговара тимовима или репрезентацијама који играју међусобни сусрет, чест је пример у фудбалу. Утакмице бивају завршене "очекиваним" резултатом, па се воде бројне расправе да ли се ради о класичном намештању или је у питању нешто друго
Извор: мондо.ба
Коментари / 0
Оставите коментар