Кинеске паре + Роналдов менаџер = Премијер лига!
Да ли ће и колико потрајати бајка Вулверхемптона?
Фудбал 14.01.2018 | 22:30Фосун би купио клуб спреман да се упусти у трку за пласман у Премијер лигу, клуб са огромном навијачком базом, препознатљивим брендом, добрим профитом и што је најважније - поносном традицијом. Јер, историја Вулвса је дуга и богата, али последњих година клуб је више гледао уназад него напред.
Вулверхемптон је репрезентативни примерак успаваног фудбалског џина. Троструки шампион Енглеске из 50-их година прошлог века који је од 1992. године до данас само два пута играо у Премијер лиги. Други период завршио се 2012, а само годину дана касније Вулвси су још једном испали, овог пута из Чемпионшипа у трећу лигу.
Од повратка међу друголигаше 2014. године, сезоне су им биле добре, али не и спектакуларне нити блиставе. Ретко су достизали врх у тој дивизији.
“Постали смо осредњи клуб. Нисмо довољно добри”, приметио је првотимац Конор Коуди, један од главних фудбалера у периоду транзиције.
Кењон је нашао решење и за тај проблем. За Фосун, цена од 50.000.000 евра, коју је истакао тадашњи власник Вулвса Стив Морган, била је само кап у океану. Ни новац за трошење на трансфер пијаци није био проблем, као ни привлачење фудбалера који би трансформисали клуб у озбиљног конкурента за врх Чемпионшипа.
Фосунова главна карта по том питању била је блиска веза коју су успоставили и цементирали партнерством у Шангају још у јануару 2016. са човеком за кога нема ко није чуо у свету фудбала. Кинези су обезбедили Вулвсима паре, али су им подарили и помоћ најбољег светског агента Жоржа Мендеса.
ШМИНКАЊЕ ВУКОВА
Диого Жота је освојио Вулверхемптон на прву лопту. После само неколико минута пријатељског меча са чудесним шампионом из 2016. Лестером прошлог лета, који је био и генерална проба пред старт првенства, нашао се на ивици шеснаестерца наспрам крила Лисица Марка Олбрајтона.
Застао је за тренутак, ломио га десно, па лево и оставио да немо посматра, што је подигло на ноге 12.000 навијача на чувеном Мулиноу, стадиону са посебним фудбалским шмеком.
“Па, играо је за Атлетико Мадрид, зар не”, отело се навијачима Вукова који су аплаудирали Португалцу.
Први пут после доста времена, ваздух на Мулиноу одисао је неким посебним расположењем. Вратио се, како Коуди каже, оптимизам и то онај који не детектују само фудбалери на терену већ и публика на трибинама.
И то није само због Жоте, 20-годишњег португласког крила који је у сезони 2016/17. играо за Порто у Лиги шампиона. Ту је и његов земљак Рубен Невес (19), такође, једна од највећих звезда чувене Портове академије и уједно најмлађи фудаблер који је понео капитенску траку овог клуба у Лиги шампина.
Вукови су током лета довели још двојицу Португалаца, Родерика Миранду и Рубена Винагреа, придодали их тиму у коме су већ били земљаци Елдер Коста и Иван Кавалеиро. Још један некадашњи Портиста, француски дефанзивац Вили Боли, такође је стигао, као и тренер - Нуно Еспирито Санто који је прошле сезоне водио Змајеве са Драгаоа после епизоде у Валенсији.
Наравно, свима им Фосунове паре исплаћују зараде, али је прави зов који их је примамио био живот у Енглеској и фудбал, пре свега онај који се игра у Премијер лиги.
“Желео сам одувек да играм овде. Сваки фудбалер сања о Енглеској и Премијер лиги”, каже Жота.
Али, Жорж Мендес (51) је човек који је омогућио да све ово настане. Он је испоручио Кинезима на тацни Невеса, Жоту и наравно Еспирита Санта, свог првог клијента, којег је заступао много пре него што је постао суперагент који води рачуна о каријерама Жозеа Муриња и Кристијана Роналда.
Вулвси никада нису крили чињеницу да је Мендес блиски сарадник Фосуна, како обично каже извршни директор Лоури Далрајмпл, иако клуб константно пориче да им управо суперагент надгледа трансфер политику. Тим Вулверхемптона ће ове сезоне, према наводима директора, ангажовати неколико фудбалера који нису клијенти Мендесове менаџерске агенције - Гестифуте.
Такође, и Фудбалска лига је утврдила у децембру да Мендесова улога на Мулиноу није никакав разлог за бригу, упркос јасним прописима који кажу да фудбалски менаџери не могу да контролишу клубове и утичу на њихово пословање. Иако појединци из Фосуна имају мањи удео у холдинг компанији Гестифуте, Фудбалска лига је утврдила како не постоји никакав сукоб интереса.
Оно што је непобитно, међутим, је да је Вулверхемптон сада део онога што Пипо Русо, италијански професор социологије и аутор књиге о утицају овог суперагента у фудбалу зове “Мендесов систем”. То је комплетна мрежа клубова - неких великих, неких малих, неких и у сенци - широм Европе, клубова који се формално или неформално обраћају Мендесу за савет, помоћ и фудбалере.
Та мрежа је направила од Мендеса, како Русо каже, у последњој студији “најмоћнијег човека у фудбалу, и то не само онога који ради на фудбалској пијаци, већ некога ко ту пијацу креира”.
Португалац није први менаџер који је постао главна адреса за многе клубове, али ниједан од његових ривала и колега не може да се мери по богатству с њим. Већина од стотина његових клијената прошло је у неком тренутку кроз ову мрежу клубова, понекад само у пролазу, а понекад фиктивно.
Точак фудбалске пијаце се константно врти, окреће се на сваких шест месеци, а приликом сваког окретаја Мендес и Гестифуте зараде нову провизију или менаџерску комисију.
МЕНДЕСОВА МРЕЖА
Мало ко би се у фудбалу успротивио Русоовом опису Мендеса као најмоћнијег менаџера у спорту. Алекс Фергусон, несумњиво захвалан Португалцу за начин на који му је својевремено довео Кристијана Роналда у Манчестер Јунајтед, описује га као “најбољег агента са којим је имао контакт, без икакве сумње.”
Мигел Анхел Хил, извршни директор Атлетико Мадрида, испричао је Мигелу Квести, аутору књиге “Мендешов кључ” у којој се објашњавају Жоржове методе рада, како суперагент “сам поставља фигуре на шаховској табли и помера их од клуба до клуба.”
“Лојалан је свима и никада вас неће преварити”, уверава Хил.
У суштини, Мендес има репутацију да - за разлику од својих ривала - не јури одмах да брзо заврши трансфере, већ да саветује своје клијенте да сачекају погодан тренутак за прави посао. Његово прво питање сваком новом клијенту је - “где хоћеш да играш?”, а у најчешћим случајевима само издиктира клијенту план његове каријере уз поруку: прати овај пут и стижеш где год пожелиш.
То је приступ који је његове најбоље играче - Роналда, Анхела ди Марију, Радамела Фалкааи остале - учинио светски познатим играчима, а они су му осим признања и захвалности омогућили и да стекне силно богатство, довољно да буде други најплаћенији агент у спорту иза Скота Бораса који се прославио у бејзболу.
Али, Мендесов успех није изграђен само на планирању и саветима, његова мрежа је заслужна за све.
Жила куцавица те мреже је, наравно, у његовој родној Португалији. Према брошури коју је 2011. израдио Квалити Спортс Инвестмент, фонд основан од стране Мендеса и раније поменутог б да откупљује економска права фудбалера, тврди се да је тај фонд посредовао у 68% свих трансфера у три најпопуларнија тамошња клуба - Бенфики, Спортингу и Порту у периоду од 2001 до 2010.
То је, међутим, био само почетак. Постоји и дугачка листа мањих клубова у којима, према тврдњи професора Русоа, Мендес одводи фудбалере из Јужне Америке након што први пут дођу у Европу. То су потези који његовим младим клијентима омогућавају да играју и стичу искуство, али и суперагенту помажу да заобиђе ФИФА правила о забрани инвестиција са стране, такозваног власништва треће стране.
Тих клубова је толико да је, након што су португалске пореске власти пре три године започеле истрагу Мендесових трансфер активности, утврђено да их има 13.
“Сарадња са Мендешом даје клубовима као што смо ми приступ бољим играчима од оних које бисмо имали да не сарађујемо са њим. Не постоји клубу Португалији који не сарађује с њим”, објаснио је Антонио Силва Кампос, председник Рио Авеа, прволигашког клуба који професор Русо назива и ФК Мендеш.
Едерсон, нови бразилски голман из редова Манчестер Ситија, прави је пример како функционише Мендесова мрежа. Момак је провео неко време у Рио Авеу пре него што је прешао у Бенфику. Агенција Гестифуте, а то је потврдио и сам Силва Кампос, поседовала је 20 одсто економских права за њега када су га продавали.
Такође, према Русоу, постоје клубови које Мендес обилато користи као “пролазну станицу” за своје играче. Такви су Бешикташ, Динамо Москва, Валенсија, Депортиво Ла Коруња, Атлетико Мадрид и раније Монако.
“Играчи често уопште не играју за њих већ само одлазе на позајмице”, каже Русо.
Пример за то је и већ поменути Диого Жота који је и даље под уговором са Атлетиком, а након што је прошле сезоне играо за Порто као позајмљен играч, ове године је фудбалер Вулверхемптона такође на зајам.
За друге играче, ови клубови су пролазна станица на путу ка већим дестинацијама.
“Клуб има користи јер их ти играчи приближавају елити, а потом их препродају по знатно већој цени. Пример за то је и Андре Гомес, португалски везиста који је прешао из Бенфике у Валенсију, а потом за невероватну своту завршио у Барселони”, каже професор Русо.
На врху пирамиде, пак, налази се светска елита, клубови којима Мендес продаје само најбоље фудбалере по високим ценама. Чак и тамо, међутим, његов утицај може да буде јако велики у односу на већину дугих ривала.
Када је његов клијент Жозе Мурињо рецимо био тренер Реала из Мадрида, Мендес је најопуштеније користио његову канцеларију у клубу као базу одакле је водио послове Гестифутеа, укључујући и састанке са потенцијалним инвеститорима у друге клубове, чак и са новим газдама Вулверхемптона.
НАДА И ЦЕНА
Годину и по дана после уласка у Мендесов систем Вулвси морају да виде где су у целој тој причи.
Клуб који је тренутно убедљиви лидер на табели Чемпионшипа са 12 бодова предности у односу на првог пратиоца Дерби, могао би да му буде идеална шанса да стекне утицај у самом центру светског фудбала у Премијер лиги! То би било место у којем би његови клијенти стицали искуство и "ломили зубе", челичили се пре него што их буде скупо продавао богатим енглеским клубовима.
Више од свега, навијачи Вукова треба да се запитају да ли је цела прича са Мендесомдугорочно добра ствар за њихов клуб. Доста је клубова који су се налазили у овој мрежи као њен део, а који су доживели финансијски крах, што нам говори да је сам систем можда добар за суперагента, али не и за њих саме.
Примера ради, када је Фикрет Орман преузео функцију председника Бешикташа 2011. године клупске финансије су биле толико очајне да је завео политику “жртвовања” подстичући фудбалере да се одричу великих плата како би се смањили клупски дугови. Пре Ормановогдоласка Бешикташ је само у једној години довео шест Мендесових играча!
Сличан је утицај Португалац имао и у Динаму из Москве сада већ далеке 2005. који је касније пратило изгледа неизбежно финансијско посртање Полицајаца, мада су недавно овај клуб и Мендесова агенција Гестифуте опет потписали “меморандум о сарадњи и разумевању”.
У Валенсији су се на пример навијачи окренули против тренера Нуна Еспирита Санта. Видели су га као Мендесову марионету, а протестовали су и против власника Питера Лима, још једног блиског пријатеља суперагента.
Ипак, за оне људе који долазе на Мулино сваке друге суботе и гледају сјајни Вулверхемптон како ломи ривале у Чемпионшипу није вереме да размишљају о проблемима. Сезона се захуктала, а како се тренутно одвија, изузетно је обећавајућа и могла би да се оконча пласманом у Премијер лигу. Вулвси су чак и у Лига купу у новембру добрано намучили Манчестер Сити (испали на пенале) и то са другим тимом што довољно говори да су врло јаки.
Био је то меч на којем су навијачи скандирали име тренера Нуна Еспирита Санта. Из свег гласа. За њих је сада најважније да имају успешног тренера и добар тим. А како су до тога дошли и колико ће та прича да траје, то су питања за неку другу прилику.
Извор: моззартспорт
Коментари / 0
Оставите коментар