Боби прикован за клупу, а испред је Барклија, Шека…!
Педантни Американци израчунали су да је у једној категорији Бобан Марјановић најбољи у модерној историји НБА лиге.
Кошарка 08.01.2018 | 18:30
1. Бобан Марјановић 1,62
2. Адријан Дантли 1,53
3. Чарлс Баркли 1,52
4. Џејмс Харден 1,51
5. Шекил О'Нил 1,47
Најкраће речено, не постоји играч у модерној историји НБА лиге који је постизао већи број поена по шуту (1,62) од Бобија Марјановића. Помножено са сто, српски горостас убацује 162 поена на 100 шутева из игре према чему је испред Адријана Дантила, Чарлса Барклија, Џејмса Хардена, Шакила О'Нила, итд.
НБА статистичари ову категорију воде од 1974. године и до данас није забиљежено да је неки ас био продуктивнији у нападу од 222 центиметра високог кошаркаша Детроит Пистонса.
Због чега је свјетска јавност тек данас за ово сазнала и то у тексту којем је аутор, Крис Херинг, дао наслов: "Зашто је најефикаснији нападач у НБА историји закуцан за клупу"? Једноставно, предуслов да бисте уопште били разматрани и поређени са осталима је да имате најмање 100 одиграних утакмица у лигашком дијелу сезоне, што је услов који је Марјановић у трећој години у НБА испунио тек крајем 2017. године.
Када су Херинг и његове колеге одлучиле да "измјере" Бобијев "поинтс пер схот аттемпс" рејтинг, имали су шта и да виде - најбољи просјек од када се такозвана "паметна статистика" бави овом категоријом!
Упркос томе, центар којег тренер Пистонса, Стен ван Ганди тек повремено користи ове сезоне - било да је ријеч о завршницама увелико ријешених утакмица, било да се ради о повреди стартног центра, Андреа Драмонда - забиљежио је само 13 излазака на паркет од старта сезоне (а, једном је на терену провео мање и од секунде).
Ипак, ако питате Ван Гандија, Марјановићев проблем није у нападу, него одбрани, с обзиром на то да корпулентни кошаркаш нема брзину довољну да стигне противничке играче.
"Тешко је, с обзиром да се супротстављаш момцима који се рашире по цијелом терену, а ти мораш да поставиш одбрану на седам, осам метара", рекао је Ван Ганди.
Марјановић трећу сезону игра у НБА лиги, а још није уписао 1.000 минута.
"Бобан се труди да побољша рад ногу, тако да сам сигуран да ће бити способан да игра против многих играча. Али, када си удаљен од коша, све је теже", додао је Ван Ганди.
Кошаркаш који је ове сезоне уписао само 13 наступа, поентирао је скоро сваки пут кад је био на терену, као и ранијих сезона, па овакве бројке не чуде. Већина Бобијевих поена услиједила је након полагања, закуцавања или са линије слободних бацања.
Марјановић је у у ноћи са сриједе на четвртак пети пут ове сезоне био стартер, те одиграо одлично у поразу од Мајамија. Меч је завршио са 15 поена (уз девет скокова), уз шут из игре пет од осам за 22 минута проведена на терену, што је у рангу његове досадашње статистике од 1.62 поена по шуту.
Репрезентативац Србије, међутим, испољава слабости када је одбрана од "пик-ен-рол" напада у питању, Ван Ганди тврди да су му споре такозване латералне, односно бочне кретње. Међутим у исто вријеме у САД код једног броја НБА аналитичара влада увјерење да овај искусни тренер на челу шампионске франшизе или нема времена или нема знања да осмисли стил игре у ком би се минимализовале Марјановићеве (29) мане, а до изражаја дошле бројне предности о којима ова статистичка категорија и свједочи.
Није мали број оних који сматрају да је за Марјановића најбоље да затражи трејд и покуша да се наметне у некој другој екипи. Њега је током "руки" сезоне (2015/16) нахвалио и бивши тренер,Грег Попович, који је с Бобијем радио у Сан Антонио Спарсима.
Према његовим ријечима, Марјановић би забиљежио далеко већи успјех да је играо у вријеме када су доминирали високи и спори центри попут Рика Смитса, Кевина Дакворта и Била Кетрајта.
Извор: мондо.ба
Коментари / 0
Оставите коментар