БЛ: Празан центар вриједан 2 милиона
Након што је Турска престала да превози свјеже говеђе месо са бањалучког аеродрома за Турску, карго центар на аеродрому зјапи празан.
Република Српска 28.12.2017 | 08:12
У међувремену, Турци су се повукли чим је ЕУ дозволила транспорт копненим путем преко своје територије, а у Бањалуци је остала још једна инвестиција са неизвјесним изгледима за успјех.
На Аеродрому су, пак, и даље увјерени да Бањалука може постати значајан карго центар, те да је претпоставка да се то деси инвестирање у инфраструктуру за теретни саобраћај.
"Жељели бисмо се позиционирати као значајан карго центар у региону и шире, те мислимо да постоји реална основа за такве претпоставке, првенствено због добре стратешке позиције нашег аеродрома", кажу у Управи Аеродрома.
Тврде да ће нова управа, на челу са вршиоцем дужности директора Душком Ковачевићем, уз подршку релевантних институција повезати Бањалуку с карго авио-компанијама и комерцијалним авио-компанијама које би могле имати интерес за сарадњу са бањалучким аеродромом.
Осим карго складишта с простором за складиштење робе која захтијева посебне санитарно-хигијенске услове, укупне површине 1.300 квадратних метара, они истичу да Инвестициони програм обухвата проширење аеродромске зграде, односно путничког терминала, проширење долазног гејта, повећање капацитета санитарних чворова и повећање броја канцеларија.
Истичу, такође, да ће у седам милиона КМ инвестиција бити укључена и набавка аеродромске опреме, стајанке и техничке платформе, вертикални карго утоваривач, те карго манипулативна опрема.
Међутим, упркос амбициозним плановима, инспекцијски органи су љетос наредили заустављање градње карго центра због нерегуларности.
Душка Макивић, портпарол Републичке управе за инспекцијске послове, истиче да су надлежни органи утврдили да је на изведеним радовима на карго центру дошло до одступања у односу на пројектну документацију, а инвеститору, односно "Аеродромима РС", забранили даље извођење радова.
Подсјетила је да је извођач уложио жалбу Министарству за просторно уређење, грађевинарство и екологију РС, које је утврдило да и извођач има право да учествује у поступку.
"У другостепеном рјешењу јасно се наводи да другостепени орган није преиспитивао потпуност и тачност утврђеног чињеничног стања од стране инспектора, већ је ријеч искључиво о процесним питањима", навела је Макивићева, што практично значи да Аеродром не може наставити градњу све док не уклони недостатке.
Омер Кулић, експерт за ваздушни саобраћај, сматра да ниједан аеродром у БиХ нема шансе да оснује карго центар који би био рентабилан.
"Бојим се да су то бачене паре. Ви да бисте имали карго центар који има смисла - то мора бити роба која се никако не може превести копненим путем, који је значајно јефтинији. Једина роба коју из БиХ има смисла превозити ваздушним путем је оружје наше намјенске индустрије, међутим то су толико мале количине да се једноставно не исплати улагати у карго центре", каже Кулић.
(НН)
Коментари / 12
Оставите коментарПикси
28.12.2017 07:21У Бајиној башти важно је шта мисли Баја...већина пада на култ личности, е онда џаба анализе.
ОДГОВОРИТЕДЕГОТХИА
28.12.2017 08:17РЕПУБЛИКА НАМ ЈЕ ЦИРКУС - А БАЈА ЈЕ ВЛАСНИК ЦИРКУСА !!!
Ре Деготхиа
28.12.2017 09:55Није само власник, него и главни кловн и ...
Ми
28.12.2017 07:30Ми претпостављамо да треба инвестирати у да има будућност...
ОДГОВОРИТЕВи
28.12.2017 08:38За један јак царго центар морас имати јаку привреду у том региону.Знаци нама остаје да превозимо рајснегле,цацкалице и будале.
Милутин
28.12.2017 07:40Остала је само летови за Београд, али и то је под знаком питања. Линија је нерентабилна и питање је времена када та линија треба да престане са летовима. Линија за Београд константно биљежи губитке за аир Србију.
ОДГОВОРИТЕ075
28.12.2017 08:07Вијест из 14.06.2017.!! "На Међународни аеродорм Тузла (МАТ) данас је слетио авион с милионитим путником. Ријеч је о десетогодишњој Тамари Мотики из Бијељине, а на тузлански аеродром слетјела је из Базела."..... Паметном доста још када се дода да је Тузла мања од Бања Луке и да је аеродром у котлини!!
Бањалуцанин
28.12.2017 08:36Просјек 14 путника по лету.Исплативије да сваког путника вози таxи .
ре 075
28.12.2017 08:54када сте били на аеродрому Тузла, требали би знати да је аеродром на висоравни Дубрава код Тузле а не у котлини, код нас у РС сви смо у чабру а не у котлини, сви све знају и то је већ проблем, поготову када баја све зна?????
Дадо
28.12.2017 07:59Не могу да вјерујем какве незналице и нестручни људи нам воде бањалучки аеродром. Видјели смо како им је пропао посао за путнички саобраћај са wиз аиром, а сад и ово, па докле више. Г. Кулић им је објаснио неке ствари. А како то раде словенци, који су 50 година испред нас, на сљедећем линку: www.бизнисинфо.ба/кинези-озивљавају-аеродром-у-марибору-цвјета-пословна-сарадња-двије-земље/
ОДГОВОРИТЕре
28.12.2017 09:46Постоји јасан проблем код нас да се не разумијемо у трзисну економију.Ово је доказ висе.
Робин Худ
28.12.2017 10:48А и који ће нам...па Баја ће и тако ићи новим хеликоптером,а ми остали....ту смо да "трпимо",докле видјећемо....
ОДГОВОРИТЕ