Шта се дешава с Рафинеријом Брод?
– Након што је половином новембра тржишна вриједност Рафинерије нафте Брод дотакла дно и износила тек 1,6 милиона КМ, за само неколико дана у децембру вриједност акција овог предузећа на Бањалучкој берзи порасла је за чак 69 одсто на 2,36 милиона.
Република Српска 23.12.2017 | 09:47
Разлози, истичу економисти, могу бити двојаки – шпекулативни или је у питању интересовање инвеститора због бољег пословања Рафинерије, што је мање вјероватно.
Нереалан скок вриједности их је свакако изненадио па упозоравају на опасност овог наглог пораста цијене акције на 0,009 КМ. Подсјећају да су прије десетак година, у вријеме велике трговине акцијама и раста вриједности истих, многи изгубили позамашне суме.
„Повећање вриједности акција иде уз боље пословање предузећа. Међутим, увијек постоје и неки други разлози, на примјер, шпекулативни. Не можемо исто посматрати овакво повећање вриједности на милион КМ и на 20 милиона КМ. У случају Рафинерије нафте Брод раст је огроман и изненађен сам. Треба бити обазрив приликом куповине акција јер би и нагли пад акционарима узроковао губитке“, истиче за ЦАПИТАЛ члан Удружења економиста „Сwот“ Предраг Дудуковић.
Иако је њена вриједност порасла за готово 800.000 КМ, економски аналитичар Зоран Павловић наводи да је потпуни апсурд да Рафинерија на берзи вриједи тек 2,4 милиона КМ.
„Ипак, ситуација је реална када се погледа начин на који се исцрпљује Рафинерија у Броду. Она заправо не ради за државу, већ за власника“,истакао је Павловић.

Акционари и економисти упозоравали
Да је ситуација изузетно лоша у бродским погонима, након што је забиљежена историјски најнижа цијена по акцији од тек 0,0062 КМ, половином новембра упозорили су и акционари Рафинерије, која послује у саставу руске „Оптима групе“. У допису који је у посједу ЦАПИТАЛ-а огорчено су навели да цијела Рафинерија вриједи као трећина обичне бензинске станице.
У маиловима у које су акционари упутили управи „Оптиме“, а у које је наша редакција имала увид, још од 20. септембра упозоравали су на изузетно ниске цијене акција.
„На који начин мислите обештетити мале акционаре Рафинерије Брод који су акције Рафинерије плаћали и више од двије КМ, а сада су срамотних 0,011 КМ? Молимо за хитан одговор“, стоји у допису тог дана.
Пет дана касније услиједио је и нови допис у којем упозоравају да „цијела Рафинерија Брод вриједи 2,9 милиона КМ, што је вриједност градње једне бензинске пумпе“.
„Инвеститори приликом гледања на такве параметре бјеже и не инвестирају у такве земље сматрајући да иза тога стоји високи криминал“, напоменули су тада акционари.
Одговоре нису добили, као ни редакција ЦАПИТАЛ-а која је затражила коментар управе на тада драстичан пад цијене акција и одговор на питање да ли је пословање Рафинерије доведено у питање.
Економисти су јасно истакли да је готово немогуће очекивати да ситуација у Рафинерији буде боља.
„Ситуација у Рафинерији Брод је већ дуже релативно тешка. Њене обавезе по основу неизмирених пореза и доприноса су велике и поставља се питање какве су им обавезе према добављачима. Шта ће се десити – тешко је предвидјети“, оцијенили су и позвали Владу РС да се укључи у рјешавање овог стратешки важног питања.
Пореска управа РС донијела рјешења, Тегелтија поништио
Министарство финансија РС дјелимично је поништило рјешења Пореске управе РС по контролама у Оптима групи, Рафинерији уља Модрича и „Нестро петролу“, док рјешење по жалби Рафинерије нафте Брод још није стигло порезницима.

„Министарство финансија РС дјелимично је поништило рјешења Пореске управе РС и вратило на поновни поступак. Рјешење за Рафинерију уља Модрича дјелимично је поништено у дијелу обрачуна пореза на лична примања, рјешење за Оптима групу је дјелимично поништено у дијелу обрачуна доприноса за ПИО по основу уговора о дјелу, а рјешење за Нестро петрол је поништено у дијелу који се односи на непризнавање трошкова пословања“, наведено је у писаном одговору за ЦАПИТАЛ који је потписала директорица ПУ РС Зора Видовић, не наводећи о коликим износима је ријеч.
Рафинерија у губитку од око 600 милиона КМ
Рафинерија нафте Брод ове године наставила је да гомила губитке, а само у првих шест мјесеци ове године остварила је минус од 7,5 милиона марака, након чега је акумулирани губитак предузећа достигао 598,4 милиона КМ.
Укупни приходи Рафинерије у првих шест мјесеци ове године износили су 61,8 милиона КМ, док су расходи били 69,1 милиона КМ, подаци су из полугодишњег финансијског извјештаја Рафинерије нафте Брод.
У односу на исти прошлогодишњи период Рафинерија је значајно повећала приходе и смањила расходе, али, ипак, недовољно да би остварила позитиван резултат.
Укупне обавезе Рафинерије на крају првог полугодишта износиле су 681,2 милиона КМ и незнатно су повећане у односу на исти прошлогодишњи период. Од укупног износа обавеза на дугорочне се односи 568,6 милиона КМ, од чега чак 544,9 милиона КМ чине обавезе према повезаним лицима.
Краткорочне обавезе предузећа на крају првог полугодишта износиле су 112,6 милиона КМ.
Рафинерија је у овој години наставила да смањује број радника па је тако са 1.002 радника из првог полугодишта 2016. године овај број сведен на 978.
(Цапитал)
Коментари / 16
Оставите коментарТаг
23.12.2017 09:11Док народ не изгласа власт која це немилосрдно хапсити бандите који су нас потпуно развалили, неце бити боље него само горе. Уколико се ускоро не десе знацајне промјене, корупција и организовани криминал це потпуно унистити Србе.
ОДГОВОРИТЕТаско Нациц геније за све...
23.12.2017 16:21Ово су одлицне вијести, ја сам сретан,..... напредак је евидентан казе преЦеник,...а бит це јос бољи резултати, јер нема висе ревизије злобне, сад извјестаји стимају, нема губитака, само велика добит....
БАБА1111
23.12.2017 09:18Толико о пропалој рафинерији и руским улагацима у пропалу рс!
ОДГОВОРИТЕре
23.12.2017 14:53Веома паметно,за тебе су Литванци Руси....????
Ко није уцио сколе...
23.12.2017 09:21ТАКО СЕ ПЕРУ ПАРЕ!
ОДГОВОРИТЕ“Браца “ Руси
23.12.2017 09:31Све це то Руси позлатити.
ОДГОВОРИТЕре Браца руси
23.12.2017 13:38Толико о братском народу дали кредит тодорицу а народу РС ниста.
ре
23.12.2017 16:27Немој тако, даце руси садаку биједи и сиротињи у резервату ерес, слиједи Велики и Мали, само се треба стрпити, јос мало па сад це...
Меснице код Тозе
23.12.2017 09:52Од поцетка прице у Броду,знало да са старом технолигијом нема добитка за Ентитет него само за власника.
ОДГОВОРИТЕДјунта бл
23.12.2017 09:54Оно кад почнеш читати текст због наслова...
ОДГОВОРИТЕТако
23.12.2017 11:03....се извлаце паре из рс а у пореској ни трага е то је криминал а не ови ситми кокосари.
Боки
23.12.2017 14:27Па питајте председника он зна све.само да вас не буде гадао нецим као на скупстини сто је замахивао.народ се зали а гласа за додика и одлазе у иностранство.а ми који остајемо морамо да испастамо и за рафинерију.алумину.боксит.руднике које су насе богатство суме. а он све прода и хвали се како је њему добро.
ОДГОВОРИТЕдјикси
23.12.2017 16:30Нестанак слиједи,....тик так, тик так, Миле настави по плану....
Дикси, потпуно си у праву
23.12.2017 21:03На залост, истина, само има ли довољно трезвених да је примјете.
Милан
23.12.2017 21:00Можемо сто пута све сто је босанско укинути, али Босански Брод остаје босански Брод и ми смо Босанци и увијек ћемо бити. То само говори колико смо јадни, да нам тако нешто смета, на силу желимо државу у држави, а ту никад Срби нису били већина! Нам рају ћемо остати без свега, јер смо дно дна, људско смеће од народа! Не знам само на шта смо поносни!
ОДГОВОРИТЕре
24.12.2017 12:36Истину зборис, али узалуд,...