„Фармланду“ се све толерише!
Концесиони уговори које Влада РС има са говедарском фармом „Фармланд“ из Нове Тополе још увијек су на снази, иако ово предузеће не плаћа концесиону накнаду, не доставља извјештаје о обрађеним и засијаним површинама, а рачуни су му блокирани више од годину дана, сазнаје пословни портал ЦАПИТАЛ.
Република Српска 19.12.2017 | 13:04
Из Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде РС протеклих дана упућивали су на Агенцију за аграрна плаћања РС и Комисију за концесије РС, док из Пореске управе РС нисмо добили податак о тренутним пореским дуговима нити о репрограмима овог обвезника.
Међутим, у ревизорском извјештају ПУРС за прошлу годину Главна служба за ревизију РС је навела да Министарство финансија РС није укинуло рјешења о одгађању пореског дуга за „Фармланд“ и за „Фармланд фоодс“, који су у власништву Драгана Васиљевића, иако је Пореска управа доставила обавјештења у којима наводи да се ови порески не измирују обавезе из репрограма.
Према посљедњем објављеном списку дужника на сајту Пореске управе РС „Фармланд“ је почетком прошлог мјесеца имао дуг од 768.143 КМ.
Комисија: „Фармланд“ не плаћа редовно концесиону накнаду
Посљедњу контролу концесионара „Фармланд“ из Нове Тополе Комисија за концесије РС је обавила у октобру прошле године и тада су утврдили да су предузећу рачуни блокирани те да не измирује редовно обавезе по основу концесија.
У Комисији кажу да је њихов посао да утврде чињенично стање, да је Министарство пољопривреде упознато са свим њиховим налазима и да је оно једино надлежно да одлучи да ли ће уговор бити раскинут или не.
„Може се констатовати да концесионар не плаћа редовно концесиону накнаду и да постоји дуг по основу те накнаде за протекли временски период. Неопходно је прецизно утврдити износ доспјелих обавеза контролом надлежног органа. Такође, концесионар је навео да због проблема у пословању не доставља извјештаје о стању обрађених и засијаних површина, као и то да није у могућности у прибавити увјерења о измиреним порезима, доприносима и плаћеној концесионој накнади“, наводи се у записнику Комисије који је у посједу ЦАПИТАЛ-а.
У Комисији су закључили да постоје значајни проблеми у пословању „Фармланда“, да концесионар покушава да пронађе начин изласка из постојећег стања те да је неопходно да уговорне стране пронађу најбоље рјешење.
Предсједник Комисије за концесије РС Раденко Ђурица каже за ЦАПИТАЛ да у њиховој документацији још увијек постоји уговор између „Фармланда“ и Министарства пољопривреде.
„Ми смо задњу контролу обавили прошле године и тада смо навели све важне детаље о којима само обавијестили Министарство“, казао је Ђурица.
Он је истакао да се генерално стање у области концесија поправља и да у прилог томе говоре да је прошле године готово удуплан приход по основу концесионе накнаде у односу на годину раније.
Директор Агенције за аграрна плаћања РС Саво Минић каже да у овој години није било исплате подстицаја „Фармланду“.
„Директних новчаних подстицаја „Фармланд“ ове године није добио, јер није достављао ни захтјеве“, рекао је Минић.
Робне резерве тужиле „Фармланд“
Поред уговора о концесији, РС је са „Фармландом“ имала и уговор о пословно-техничкој сарадњи, али су због кршења тог уговора Робне резерве РС, које су сада у стечају, тужиле „Фармланд“.
Ради се о уговору који је некадашња Дирекција за робне резерве РС 2009. године закључила са „Фармландом“, а на основу којег је предвиђена набавка и чување 1.000 грла.

Дирекција је набавила 500 стеоних јуница које је платила 2,1 милиона КМ, а „Фармланд“ се обавезао да ће сваке године Дирекцији испоручити подмладак и то 90 грла мушке и 90 грла женске, док се Дирекција обавезала да на име накнаде за чување и обнављање приплодне стоке, здравствене заштите, и других трошкова у вези са извршавањем уговора „Фармланду“ уступи сав приход и средства остварена по основу производње млијека, коже и стајњака.
Након што је утврђено да на овој фарми нема јуница, нити хиљаде тона државних житарица које су јој повјерене на чување и које, према уговору са Робним резервама, треба да врати Српској, „Робне резерве“ су крајем прошле године поднијеле тужбу против „Фармланда“.
„Фармланд“: Обавезе бившег ПИК „Младен Стојановић“ онемогућиле нормално пословање
Главни разлог проблема у пословању управа „Фармланда“ види у лошем процесу приватизације. Током 2003. године дошло је до трансформације ПИК „Младен Стојановић“ на четири предузећа, од којих је једно било „Говедарска фарма“ Нова Топола, а које је приватизована и преименована у „Фармланд“.
Управо је однос са преостала три предузећа из бившег ПИК „Младен Стојановић“, према тврдњама управе предузећа, био разлог због којег је „Фармланд“ запао у проблеме.
Ради се о судским пресудама које су доношене против тих предузећа, а које је „Фармланд“ морао да исплаћује по основу солидарне одговорности.

„До 2009. године предузеће је позитивно пословало, након чега у 2009. години долази до финансијских проблема због „солидарне одговорности“. Правоснажним пресудама суда по том основу друштво је од 2009. године исплатило или се терети обавезом исплате 9,46 милиона КМ. Ово оптерећење је практично онемогућило нормално пословање друштва и зауставило све планиране активности“, навео је представник „Фармланда“ приликом ове контроле коју је спровела Комисија за концесије РС.
Ове обавезе, како тврде, нису преузете приликом приватизације, јер оне нису биле евидентиране у пословним књигама ПИК „Младен Стојановић“, те сходно томе нису биле предмет диобног биланса друштва насталих диобом ПИК-а.
„Због неплаћених обавеза, друштво се суочава са блокадом рачуна у банкама и тиме остаје без могућности нормалног пословања. Обавезе других правних сљедника ПИК „Младен Стојановић“ оптерећују друштво и доводе га у тешко финансијско стање“, наводи концесионар у записнику и додаје да је једино рјешење продаја већинског пакета акција.
Раније су из овог предузећа саопштили да су пронашли купца те да је купопродајни уговор од 24 милиона евра потписан са једном кинеском компанијом. Међутим, иако је од тада прошло неколико мјесеци, новац у РС још није стигао. Члан Управног одбора „Фармланда“ Предраг Згоњанин каже да су проблем процедуре које кинески партнер треба да испоштује, а коначан рок реализације уговора није могао да каже.
„То не зависи од нас. Они имају процедуре које морају испоштовати и ми их не можемо нити смијемо притискати“, рекао је Згоњанин и додао да је „Фармланд“ жртва приватизацијског процеса с обзиром н то да је без икаквог основа комплетан дуг ПИК-а „Младен Стојановић“ пао на ово предузеће.
Истакао је и да је до посљедње блокаде рачуна дошло управо због тога што је на наплату дошла милионска пресуда по основу дуговања бившег ПИК-а.
„Фармланд“ је протеклих година добио и два кредита Инвестиционо-развојне банке РС у укупном износу од 17,8 милиона марака. Први кредит у износу од три милиона КМ „Фармланду“ је одобрен 2009. године преко финансијског посредника – Банке Српске и то на девет година уз грејс период од двије године.
Други кредит у износу од 14,8 милиона КМ ИРБ је „Фармланду“ одобрила крајем 2013. године, без финансијског посредника. Кредит је одобрен на 10 година уз грејс период од двије године.
(Цапитал)
Коментари / 11
Оставите коментарЦццццц
19.12.2017 12:08Док постоји РС бит ће и пара и пљачке .
ОДГОВОРИТЕкахва со млеком
19.12.2017 16:28Сва среца имамо јаку привреду, економске струцњаке и економске институте.
Андела
19.12.2017 12:17На западу ниста ново !
ОДГОВОРИТЕСРПСКИ СОКО
19.12.2017 12:28ИСПРАВКА *Фармланд* је ДИОБНОМ БИЛАНСОМ 2004 године од 7 000Ха земљиста ПИК Младен Стојановиц добио 2 000 Ха ,,НЕ НАВОДИ СЕ У ТО ЗЕМЉИСТЕ 500 Ха које је ВЛАДА МИЛОРАДА ДОДИКА И СНСД ПРЕКОПАЛИ ЗА АУТОПУТ КЛАСНИЦЕ РЕКА САВА,,ја сам уцествовао у ИЗРАДИ ДИОБНЕ БИЛАНЦЕ ,,податке имам архивиране (за сваки слуцај) иза свог навода стојим,,СДС ННИЈЕ ДОЗВОЛИО ЦЕПАЊЕ ПИК,,ЦЕПАЊЕ И ПРИВАТИЗАЦИЈУ,ЈЕ УРАДИЛА ФИРМА ГТЗ УЗ ПОДРСКУ ВЛАДЕ И ТАДАСЊЕГ ПРЕ ЦЕДНИКА,,СРЕЦА СДС ЈЕ СПАСИО ФАРМУ СВИН ЈА
ОДГОВОРИТЕМаћи
19.12.2017 18:28Не причаш истину, већ увеличаваш. Молим те каквих 500 хектара је прекопано. Да си рекао 50 можда би било тачно, јер знам површину те парцеле са југозападне стране фарме. А да ли је спашена Свињогојска фарма, мислим да није, јер годинама ради на црно и у судском је спору.
фармаленд
19.12.2017 12:31Ову фирму су покрали,а непосредни изврсиоци су Младенко Топаловиц(награђен директорским јестом водовода Рибник),његов брат од тетке Горан Ђукић,кум Дарко Шандара,Предраг Згоњанин...продали све краве и пољоп.машине,купили станове код моста Венеција у БЛ,куће у Мотикама,луксузна аута...та фирма је легло криминала,пуне руке посла за сип-у
ОДГОВОРИТЕЛАКИ
19.12.2017 13:17РЕ, КАКВА СИПА. ТО ЈЕ ПОСАО ЗА МУП-А РС И ОНИ ЋЕ ТО СА СВОЈИМ ИНСПЕКТОРИМА ТЈ МЕНАЏЕРИМА, НА ЧЕЛУ СА ДАРКОМ ИЛИЋЕМ, СВЕ РИЈЕШИТИ, КАО И ДО САДА.
топола
19.12.2017 12:34Ту је криминал под заститом дрзаве,ископана језера од шљунка за аутопут и то пољоприведног земљишта...провјерити имовину Топаловића,Згоњанина,Ђукића,Шандаре..
ОДГОВОРИТЕСАМО НАПРИЈЕ МАФИЈО
19.12.2017 12:50Колики цланак за цисту пљацку а глупи народ нек опет гласа за криминалце и мафију Боље је зивити ко роб у својој земљи него у ЕУ,они тамо искориставају народ, а ови наси недају ти ни да једес ко је јос видио да се зиви од хране
ОДГОВОРИТЕНЕКО ИЗ МАСЕ
19.12.2017 12:57Ту фирму су то је и обицној будали јасно унистили и опљацкали тај Васиљевиц и кримос Додик којем је Васиљевиц био једно вријеме савјетник! Пљацка чиста као суза! Паре су опљацкане у талу са њима двојицом! Тај Васиљевиц је побјегао у Америку и тамо је купио имање у вриједности 18 милиона КМ! Само једна од невидјених пљачки које су се десиле у Рс откад је кримос Додик на власти!
ОДГОВОРИТЕНЕКО ИЗ МАСЕ
19.12.2017 12:58Ту фирму су то је и обицној будали јасно унистили и опљацкали тај Васиљевиц и кримос Додик којем је Васиљевиц био једно вријеме савјетник! Пљацка чиста као суза! Паре су опљацкане у талу са њима двојицом! Тај Васиљевиц је побјегао у Америку и тамо је купио имање у вриједности 18 милиона КМ! Само једна од невидјених пљачки које су се десиле у Рс откад је кримос Додик на власти!
ОДГОВОРИТЕ