Шта доноси Фонд солидарности
Формирање Фонда солидарности и приклупљање новчаних средстава за обољеле до 18 година старости одбијањем од плата радницима у Српској, изазвао је опречна мишљења. Стручњаци из области здравства указују на недостатке и брзину формирања закона о Фонду солидарности.
Република Српска 13.12.2017 | 20:02
„У наредном периоду ћемо именовати комисију и експертске листе људи који могу да нам помогну приликом одлучивања и прегледа документације и одлучивања која је најбоља здравствена установа. Ту се не завршава посао комисије само у смислу упућивања дјеце у иностранство већ та дјеца се враћају овдје и потребно је да их пратимо,“ истиче Јасмина Вучковић, в.д. директора Фонда солидарности.
Бивши секретар СНСД-а Рајко Васић на свом блогу је написао да подржава формирање Фонда, али да власт прво треба да организује постојеће институције здравственог система да ураде свој дио посла.
„Овим Фондом се само анархија каналише и усмјерава у једну тачку. Власт мора да схвати да су фондови, здравствени, пензиони и ови и они, "социјалистички ормар костура". Власт мора преузети те обавезе, а министарства, умјесто што млате празне сламе и сале, да створе и надгледају апарат и процедуре. На тај начин се гради држава. А фондови служе за то да буду неефикасни, као и агенције, или да се развлаче по јавности у стварним или фабрикованим аферама“, пише на блогу Рајка Васића.
Стручњаци из области здравства подржавају Фонд солидарности, али и упозоравају на недостатке због брзине израде закона и недовољног промишљања о посљедицама.
„Влада и владајућа већина у скупштини немају пуно повјерење у ФЗО који је до сада радио те послове на начин како се то могло радити у оквирима средстава које је имао. Овдје су недовољно израђени критеријуми и који су услови за лијечење што ће довести комисије стручњака у велике проблеме а доћи ће и до преплитања два фонда који су сад једна а у правном погледу двије инситиуције“, тврди Слободан Станић, бивши министар здравља РС.
Фонд солидарности, који би требао бити спас за обољеле до 18 година старости, основан је на основу закона о фонду солидарности за дијагностику и лијечење дјеце у иностранству, а његова примјена почиње од 1. јануара наредне године. Новац ће у Фонд стизати из републичког и локалног буџета, али и пет одсто од сваког купљеног службеног аутомобила буџетских корисника. Они који не буду хтјели да им се одбија новац од плате, могу да пошаљу допис Фонду и биће изузети.
БН телевизија
Коментари / 17
Оставите коментарФонд
13.12.2017 19:19КРИМИНАЛ СВЈЕТСКИ ЦЕ БИТ ТУ.. Зиви били па видјели...
ОДГОВОРИТЕБрука
13.12.2017 23:21Ма какви висе фондови каква помоц.Дрзава и систем то морају да ријесе.
Ллл
15.12.2017 09:25То је удомљавање странацких људи. Фонд треба директора, његовог замјеника, секретара, слузбенике, итд. Немам пара за такве фондове. Цему слузи Фонд здравства?
Засто није наведена адреса Фонда???!!
15.12.2017 18:16"Они који не буду хтјели да им се одбија новац од плате, могу да пошаљу допис Фонду и биће изузети". ????!!! Недорецено. Не обрачунава ми фонд плату. Лично из принципа, не желим ни пфенигом помагати тај лоповски пројекат!
Зоки
13.12.2017 19:29Посто је то приједлог Додика,а све сто он предлози није искрено,ја први нецу дати ни цент од плате,јер и са тим фондом це бити као и са свим фондовима само узимај и крпи рупе оно сто су они покрали.Нема кредита па вели хајмо на карту солидарности за болесну дијецу.Имају они нацина о без фонда да болесној дијеци ломогну,али не треба њима помоци како да презиве бродолом у будзету који следи.4
ОДГОВОРИТЕЦелинац
13.12.2017 20:47Зоки дај бар мало не буди Бот. Ако не зелис издвојити од плате, бар не писи те небулозе, не требало ти!
превара-поплава 2 исти фонд мања средства
13.12.2017 19:36Био је већ такав фонд и ово је само реприза.
ОДГОВОРИТЕбило па прошло
14.12.2017 12:11Пошто сам био поплављен добио сам од Фонда солидарности ваучер од 5000 КМ, Црвеног крста Републике Српске 800 КМ у кешу и Министарства пољопривреде, водопривреде и шумарства 460 КМ у кешу за поплављено поврће (23% од укупне штете на поврћу од 2000 КМ) и све то искористио и потрошио за обнову своје поплављене куће. Гледано са садашње временске дистанце то је било и прошло.
Треба одустати
13.12.2017 19:37Лијечиће се само припадници одређене политичке опције ,као сада , корупција је превелика да би се ишта промјенило, ушла је у све поре владајуће клике.Које моралне вриједности нуди владајућа већина : укради , превари , ко није члан владајуће клике и нема партиску књижицу одузима се право на живот, непотизам , уцјене , претње , шиканирање итд
ОДГОВОРИТЕбл
14.12.2017 10:48Браво као И до сада ко има везу И паре мозе у иностранство на лијецење.
ре бл
14.12.2017 12:18Имао сам 2010.године каменове у бубрезима. Један познаник ми је у Аустрији купио лијек за отапање каменова у бубрезима за само 25 еура и исплатио сам му одмах. Од само те једне кутије за мјесец и по очистио сам бубреге од каменаца на нулу и нису се још поново појављивали. Чист и јефтин рачун!
ЛАКИ
13.12.2017 19:43ЈАДНА ЈЕ И ДРЖАВА И НАРОД КОЈИ ИМА ОВАКВЕ ФОНДОВЕ. ДА ОДУЗМУ ОВИМА НА ВЛАСТИ СВЕ ШТО СУ ПОКРАЛИ ИМАЛИ БИ У БУЏЕТУ ПАРА ЗА БЕСПЛАТНО ЛИЈЕЧЕЊЕ. ОВАКО УЗИМАЈУ ОПЕТ ОД НАРОДА. ВЈЕРУЈЕМ ДА НЕМА ЧОВЈЕКА КОЈИ НЕ БИХ ДАО И ВИШЕ ЗА ЛИЈЕЧЕЊЕ БИЛО ЧИЈЕГ ДЈЕТЕТА АЛИ ОВАКО КАКО ТО ОВИ ЛИЦЕМЈЕРИ РАДЕ ЈЕ БАШ ЈАДНО
ОДГОВОРИТЕxxx
13.12.2017 19:53Боље је питати шта односи а не доноси.
ОДГОВОРИТЕроккy
14.12.2017 07:24Пљачка ! Па већ се издваја из бруто плате износ за ФЗО а сад желе додатно пљачкати раднике у РС. Па нису радници криви што им власници не уплаћују доприносе или зато што су пријављени на "минималац" па недостаје пара у фонду. Лицемјерно је играти на карту сажаљења над болесном дјецом и молити за помоћ од народа а истовремено се државни службеници расипају буџетским парама.
ОДГОВОРИТЕпацијент
14.12.2017 12:03Ове године кривицом Министарства здравља и социјалне заштите запослени у болници у Добоју раде на црно. Замислите да запослени у државној болници раде на црно!
волим продавачице
14.12.2017 12:20Немојте тако на продавачице које раде за 300-500 КМ мјесечно. И још скоро у Добоју власник трговачког центра "Славуљица" изударао једног радника.
о Фонду солидарноси
14.12.2017 09:34Улогу овог фонда сам разумио кад је 2014. и 2015.године кад је дијељена помоћ за поплављене појединце и поплављена домаћинства. Сада три и по године послије сва поплављена домаћинства од људи који овдје стално живе и већина од оних чији су власници у иностранству је обновљена. Крајњи рок за искориштавање ваучера за поплављене је био 01.07.2015.године. Дјеце са посебним потребама је било увијек а сад их је још и више зато што су родитељи из млађих генерација научили на модеран нездрав начин живота (размаженост, стрес, пороци као кафа,цигара,алкохол,дроге,лијекови; коришћење нездравих прехрамбених, хигијенских, козметичких и одјевних намирница; тежња за већим имовним стањем). Шта је дјеце кандидата за лијечење у иностранству у међувремену помрло па је већ прикупљани новац за преминулу дјецу преусмјерен за другу дјецу која требају лијечење у иностранству а можда и покраден??? Лијечење у иностранству је углавном скупо а народ углавном нема новца па је прикупљање новца за то по правилу споро и дуготрајно. Ако бих ја урадио опширну детаљну лабораторијску претрагу у дому здравља изашло би ме уз овјерену здравствену књижицу 20-30 КМ под условом да у државномј здравственој установи у лабораторији има довољно реагенаса и да у фонду здравственог осигурања има довољно новца. Код приватника би ме то коштало 100-200 КМ.
ОДГОВОРИТЕ