БЛ: Борусија најзад побиједила, Мијат срушио ХСВ!

Фудбалери Борусије Дортмунд победили су после двомесечне агоније и девет утакмица без тријумфа.  Побједа на дебију за Стегера, Гаћиновић стријелац! Борусија сигурна у Мајнцу. Бодове за Ајнтрахт донио Мијат Гаћиновић. Јубиларни десети реми за Волфсбург.  Дортмунд и Штегер - добитна комбинација! Гаћиновић срушио ХСВ, Лука Јовић играо од старта. . .  Занимљиво вече у Бундеслиги. . .

Фудбал 12.12.2017 | 22:45
"Милионери" су са новим тренером Петером Штогером црни низ окончали у Мајнцу са 2:0, головима Сократиса Папастатопулоса и Шинђија Кагаве у другом полувремену.

Борусија се овом победом вратила у борбу за врх табеле, има само три бода мање од другопласираног Лајпцига који наставља да посрће.

Сјајно вече имао је српски репрезентативац Мијат Гаћиновић који је голом у 24. минуту донео Ајнтрахту победу над Хамбургом 2:1, после преокрета гостију у року од десетак минута.

ХСВ је повео преко Пападопулоса у деветом минуту, Волф поравнава у 16, а Гаћиновић преокреће после друге асистенције Чендлера на мечу.

Други српски репрезентативац Филип Костић се није истакао у дресу домаћег Хамбурга. Док је Ајнтрахт "скочио" на пету позицију, ХСВ је остао у зони испадања.

Победу у 16. колу Бундеслиге забележио је и Фрајбург, минималним резултатом над Борусијом Менхенгладбах. Нилс Петерсен је голом из пенала решио овај сусрет.

Борусија је трећим колом у низу без победе пропустила шансу да се пробије одмах до лидера Бајерна, док је Фрајбург мало побегао од зоне испадања.

Петер Стегер је и даље непоражен на лигашким дебијима у каријери!

Борусија је у првом мечу са новим тренером изгледала доста чвршће и организованије у одбрани, али без оног "шарма" у нападу по којем је годинама била препознатиљива.

Ипак, оно што је било најбитније у претпосљедњем колу прије зимске паузе је остварено, три бода путују на "Вестфален" након осам утакмица без побједе.

Мајнц - Дортмунд 0:2 (0:0)

У ери када је формација 4-2-3-1 постала стандард у Бундеслиги Петер Стегер је прошле сезоне у "ретро" 4-4-2- формацији из 90-тих довео Келн до петог мјеста, али је ове сезоне у том истом систему са додатним "бременом" утакмица у Лиги Европе са "јарчевима" освојио само три бода у лиги и добио отказ.

Ипак, аустријски стручњак се на опште изненађење брзо дочекао на ноге и добио један од најбољих, али и најзахтјевнијих послова у Њемачкој, ужарену клупу Борусије из Дортмунда.

У њемачким медијима је било доста спекулација прије утакмице о томе како ће изгледати Стегерова Борусија. Аустријанац је у својој првој утакмици на клупи поставио формацију 4-1-2-3-1 у којој су у шпицу напада били Јармоленко, Обамејанг и Пулишић, а "трокут" у у средини су чинили Вајгл, Кагаwа и Гереро. Задњу "четворку" су чинили Тољан, Сократис, Топрак и Шмелцер, што је једанаеста различита одбрамбена постава за Дортмунд на шеснаест утакмица у Бундесу.

Дортмунд је у првом дијелу меча није одиграо спектакуларно, чак их је у 7. минуту спасила пречка коју је погодио Саут Сердар, а најбољу прилику су имали преко Обамејанга који је лопту послао поред десне стативе.

Борусија је у други дио меча ушла доста агресивније и са јасном намјером да се директнијом и бржом игром дође до гола домаћина, који је стајао "дубље" у својој половини.

Одбрану домаћих је "окључао" грчки штопер Сократис Папастатопулос у 55. минуту. Топрак је након центаршута Пулишића погодио стативу, а одбијена лопта је пронашла пут до стаменог Грка који ухватио волеј и савладао Зентнера.

Мајнц је након примљеног гола заиграо отвореније, што је оставило доста простора иза леђа одбране домаћина што су знали искористити Кагава и Обамејанг.

Габонац је несебично асистирао, а Кагава је погодио за четврти тријумф Борусије у гостима ове сезоне.

-Преокрет у Хамбургу-

ХСВ је на свом стадиону утакмицу почео на савршен начин, раним вођством које им је донио Киријакос Пападопулос у 9. минуту.

Ипак ту предност су испустили у наредних 15 минута када је за поравнање погодио Мариус Волф, док је преокрет и три бода за Ајнтрахт донио репрезентативац Србије Мијат Гаћиновић.

У првом мечу вечерашњег програма Волфсбург и Лајпциг су на "Фолксваген Арени" подијелили бодове. "Вуковима" је ово био десети реми ове сезоне, док је екипе Лајпцига ово четврта утакмица без побједе у Бундеслиги.

Дортмунд први пут од септембра, после више од два и по месеца, а Петер Штегер након равно седам месеци! Када је саопштено да ће њих двоје руку по руку до краја сезоне многи су се шокирали, али ево заједно су очигледно добитна комбинација: Мајнц - Борусија Дортмунд 0:2!

Доскорашњи тренер Келна који је са Јарчевима освојио свега три бода у 14 кола, сео је вечерас по први пут на клупу Милионера и прекинуо серију ужасних резултата тог тима. Борусија није блистала - нико није ни очекивао да ће одмах заблистати после дугих дана тмине у коју је повео Петер Бош - али што је за њу најважније коначно је узела три бода и наставила борбу за Лигу шампиона.

Након 45 минута мучења бункер домаћих пробио је штопер Дортмунда Сократис (55. минут), да би све дилеме око победника решио Шинђи Кагава (89), пошто га је лепо и несебично проиграо Пјер Емерик Обамејан.

Штегер није много филозофирао са саставом. Играо је у формацији 4-3-3 са Гереиром у средини, који је једини искакао из своје уобичајене позиције. Напред су били Јармоленко, Обамејан и Пулишић, уз Гереира још Вајгл и Кагава, а назад Тољан, Сократис, Топрак и Шмелцер.

За нас је занимљив био дуел у Хамбургер где је домаћи ХСВ поклекао пред Ајнтрахтом уз гол Мијата Гаћиновића. Гисдолов тим водио је голом Пападопулоса од 9. минута, но Волф и Гаћиновић преокренули за само осам минута и резултат се после тога није мењао. Нико Ковач добрано је измешао карте, оставио на клупи најбољег нападача Алера - играо Лука Јовић уместо њега, није се прославио - затим променио крилне играче, али ни то није помогло домаћину да стигне бар до бода...

А Фрајбург је после чудесног преокрета против Келна у недељу 4:3 (0:3) срушио још једног фаворита - Менхенгладбах. Под Шварцвалдом победника је одлучио пенал Нилса Петерсенау 20. минуту.