Како је Матић постао 45М € вриједан задњи везни?

Српски репрезентативац Немања Матић један је од најбољих задњих везних играча на свету, али није на тој позицији почео каријеру.  Занимљиви детаљи из каријере најбољег српског фудбалера. . .

Фудбал 13.12.2017 | 18:15
Како је Матић постао 45М € вриједан задњи везни?
Матић је један од кључних играча великог Манчестер јунајтеда код Жозеа Муриња, а за клупски магазин је открио како је дошао до те позиције.

Данас је један од најбољих играча света на својој позицији. Већ дуго времена је најбољи срски фудбалер. Немања Матић је преласком из Челсија у Манчестер Јунајтед показао колико је добар играч. Одмах се видело колико је Челси изгубио, а колико је Манчестер Јунајтед добио са њим.

У Челсију је прошле сезоне чинио непремостиву препреку на средини терена у тандему саКантеом, код Муриња игра у пару са Ерером како би Погба имао више слободе у нападу. Матић је бриљантан у дефанзивним задацима, али и прилично опасан по противнички гол из другог плана. Када затресе мрежу, онда је то обично еврогол.

Међутим, не знају баш сви да Матић није увек био задњи везни и да је на почетку каријере имао знатно офанзивнију улогу.

„Када сам почињао да играм фудбал, сан ми је да играм офанзивног везисту и да постижем голове. Како сам одрастао, померао сам се све више уназад. Када сам дошао у Бенфику, Жорж Жезус ми је рекао да нећу добити шансу као офанзивни везни“, открива Матић.

Српски репрезентативац је детаљно описао како га је Жезус трансформисао.

„У то време смо имали много бољих играча од мене на тој позицији, попут Пабла Аимара и Хавијера Савиоле. Њих двојица су били веома ниски, али су били екстремно добри техничари и веома квалитетни фудбалери. Било ми је тешко у таквој конкуренцији да се изборим за место. Жезус ми је тада рекао да треба прихватим позицију 'шестице', односно задњег везног ако желим да играм. Он је рекао да је то позиција за мене и да могу да постанем један од најбољих на свету. Почео сам напорно да радим, да слушам тренера и корак по корак сам напредовао. И као што видите, данас сам у Манчестер Јунајтеду и јако сам срећан што сам тада променио позицију“.

Да ли су висини и корпулентност утицали да промените позицију?

„И то је био разлог. С мојом висином, тешко је било играти напред у улози коју сам тада имао. А можда је и тренер рекао да је висина разлог, да не би морао ми каже како је мој квалитет проблематичан“, каже уз смех Матић.

Матић се ове недеље нашао на насловној страни Јунајтедовог магазина за јануар 2018. који је дао ексклузивни интервју на седам страна.

Извор: Б92/моззартспорт

Коментари / 0

Оставите коментар