Инспекција чешља апотеке у Српској

Раптен К, аналгин 500 мг, бруфен 400 мг, раптен дуо и хлорамфеникол само су неки од лијекова на којима је назначено да се издају уз љекарски рецепт, а ипак су се могли купити без рецепта у апотекама. Међутим, како "Независне" сазнају, контроле ће бити ригорозније, а здравствена инспекција има циљ да у потпуности искоријени појаву неправилног прописивања и издавања лијекова.

Република Српска 12.12.2017 | 07:53
Инспекција чешља апотеке у Српској
Због тога су и послали допис домовима здравља у РС, Комори доктора медицине, Фармацеутској комори, као и Комори доктора стоматологије да је дошло до измјена Правилника о условима прописивања и издавања лијека.

"Овим правилником дефинисани су услови прописивања и издавања лијекова на рецепт. Дио правилника се односи на обавезе доктора, а дио на обавезе магистара фармације. Лијекове у чијем упутству је наведено да се издају на љекарски рецепт може издати само магистар фармације у апотеци, на основу рецепта доктора медицине или доктора стоматологије. Инспектори провјеравају, између осталог, и да ли се поштује режим издавања лијекова на рецепт", кажу у Инспекторату РС и наводе да ће у сваком случају када утврде да рецепт није одговарајући изрицати новчану казну доктору који га је прописао, односно магистру фармације који је лијек издао.

У случају да без рецепта изда лијек који је на режиму издавања на рецепт, Законом о апотекарској дјелатности прописана је казна у износу од 3.000 до 15.000 за правно лице, 1.000 до 3.000 за одговорно лице и за магистра фармације у износу од 500 до 1.500 КМ. Такође, како наводе у Инспекторату РС, у овом случају магистру фармације пријети и мјера одузимања лиценце за обављање дјелатности.

У Агенцији за лијекове и медицинска средства БиХ кажу да је на сваком лијеку јасно прописан начин издавања, те да су апотеке биле дужне да се придржавају тога, међутим уколико су их неке апотеке издавале без рецепта, то је било непоштивање прописа.

Како су рекли у апотекама, није тајна да су неке лијекове који се свакодневно купују попут бруфена, раптена дуо или аналгина издавали без рецепта јер у томе нису видјели никакву опасност по здравље, док су лијекове за притисак или неку другу терапију издавали искључиво на рецепт...

"Посебно ако се ради о антибиотским лијековима, они су морали имати рецепт. Имамо неке најаве да ће све морати бити боље регулисано и ригорозније када су у питању ти, да тако кажемо, лијекови који су у свакодневној употреби, а назначено је да иду на рецепт, али још нисмо конкретно обавијештени", кажу у једној бањалучкој апотеци.

У још неколико апотека потврдили су да ће доћи до одређених промјена када је у питању издавање јачих лијекова, али нису прецизирали детаље.

"Они лијекови који имају режим издавања на рецепт пацијентима се издају искључиво уз рецепт доктора медицине или доктора стоматологије, без обзира на то да ли лијек плаћа пацијент или трошкове издавања сноси Фонд здравственог осигурања. То се односи искључиво на лијекове гдје је јасно дефинисано да се лијек издаје на рецепт", кажу из "Моје апотеке".

Извор: Независне

Коментари / 18

Оставите коментар
Name

Перо

12.12.2017 07:10

Е супер, кад те заболи глава, наруцис се код породицног да ти прописе јебени рецепт, за пет, сест дана, у најбољем слуцају

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре,

12.12.2017 08:23

ево ти га сада ,недозвољавају ти ни таблете да набавис ,морат цес код доктора по ецепт ,и он мора несто да ти узме новаца , и они да ти брину о здрављу : они брину само за себе ,заболе њих за тебе .

Name

Рада

12.12.2017 13:37

Ово је заиста непримјерено??? Код породичног љекара је тешко доћи због великог броја пацијената у односу на број љекра! Такође,многи немају овјерене књижице!Изузетно је много оних којих чешће заболи глава! Не бисмо могли апсолутно овај закон испоштовати! Довијаћемо се на разне начине да дођемо до наведених љекова!? Колико су само скупи,а сад и ово! Грађани из мијеста удаљених од љекара биће присиљени још и да превоз плаћају! Ово је,ако се спроведе у дјело,страшно!?

Name

ре Рада

13.12.2017 08:18

Синоћ кад сам се враћао кући из дома здравља и апотеке кући на село био сам стопирао под упаљеним уличним свјетлима али нисам дуго стопирао

Name

зна ли ко

12.12.2017 07:21

гдје је нај јефтинија Вијагра

ОДГОВОРИТЕ
Name

Јованка

12.12.2017 07:36

Одавно сам се питала како у апотекама раде средњо-школци, додуше мед школе. Обични трговци, то ти је. Ипак треба Мр фармације да ради на таквим местима, који познаје материју.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Тодоровиц

12.12.2017 08:14

Апотекар је онај који је у стању да направи лијек , а не само да прода то мозе и трговац незнајуци цему и засто слузи . Најбоље би нам било да копирамо систем неке дрзаве .

Name

Јасна

12.12.2017 08:24

Не лупетај Јованка.

Name

Последњи кинески цар

12.12.2017 16:06

Па људи заврше факултет или чак магистериј фармације, а на крају заврше у апотеци као обични трговци. Има ли или нема ту логике? Има наравно ,јер неможе лијек дати пацијенту нестручно лице и без појашњења,а са друге стране гулиш тешки факултет 5 година и на крају завршиш иза тезге...

Name

Еее

12.12.2017 08:10

па ста це народ сад кад пола радника нема овјерене књизице како да оде доктору да му преписе лијек?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Кики

12.12.2017 08:30

Све се може купити без рецепта јер апотеке имају везу са докторима који накнадно достављају рецепте за те лијекове и на Бог зна чија имена. Тако се ради за познанике и редовне купце, а процедура испоштована. Ово нисам измислила него су ми рекли у апотеци и да тако сви раде, а доктори су за то посебно лијепо наградјени.

ОДГОВОРИТЕ
Name

неуролошки

12.12.2017 08:47

То су у праву што у апотекама не дају ни за новац такве лијекове без фриског рецепта. Лијекови се праве од руда и нафте и сви су пуни контраиндикација, нежељених дејстава као и немогућим интеракција са другим лијековима, алкохолом, неки са кантарионовим уљем. Бруфен као и сви остали антиреуматици изазивају катар на желуцу. Куд једемо свакакву храну ту антиреуматици могу изазвати потребу за пијењем антацида. Неки људи су алергични на антибиотике и друге лијекове. Често, неравномјерно и докторима непознато пијење антибиотика може изазвати отпорност бактерија на антибиотике. Лијекови у неурологији и психијатрији стварају зависност и толеранцију као алкохол и дрога. Пацијенти хроницни болесници морају бити и досадни докторима специјалистима и то за више органских система ради контрола јер се временом поткраде неко ново изненађење нежељено дејство лијекова. Док сам пио један лијек из неурогије није ми био довољно дјелотворан, док сам пио други био сам способан за рад и далеко кретање али ми је затровао јетру а сад кад пијем трећи јетра ми се очистила али сам додијао и Богу и народу с лошим имунитетом и физичком неактивносцу. Код доктора јесу велике гужве, државни сектор јест у лошем стању а приватни доктори наплаћују али хронични болесници морају бити досадни и породицним докторима и разним специјалистима.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Горан

12.12.2017 08:48

Само јос један корак ка унистењу. Само мало сацекајте, ускоро це увести јос горе и подлије законе. Све висе подсјеца на нацистицку њемацку пред други рат.

ОДГОВОРИТЕ
Name

ЈБ

12.12.2017 09:42

Умри сиротињо...

ОДГОВОРИТЕ
Name

ЕXТРА

13.12.2017 10:45

У нашој држави апсурда је у толикој мјери све регулисано и уредјено тако да овако пар козметичких измјена и све ће бити савршено. Хахахахаха... вуфите како се у нашој држави брину за наше здравље, недај бозе да се откријемо или предозираности лијековима, а да не споменем тек да од пушења се разболило, сто је наша власт сто хитније регулисала, посто је наравно све већ ријешено, а сто ћемо помријети од глади, то већ није у надлежности наших ‘владара’ Хахаха.. смијешно за здрав разум.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Дуле

13.12.2017 16:00

Нико није донио нови закон него инспекција покушава примјену закона који је постојао још у бившој Југославији. Ни у једној правно уређеној земљи не можете купити без рецепта лијек на коме пише "издаје се само на љекарски рецепт" .Проблем је што људи имају нерегулисана осигурања и што су нормативи такви да по једном доктору породичне медицине долази дупло више пацијената него што је реално па је и чекање дуже. У ствари да се издваја више новца за здравство ова мјера контроле не би била ни примјећена од стране грађана.

ОДГОВОРИТЕ
Name

ЕXТРА

13.12.2017 17:34

Бас ми је драго сто живим у правно регилисаној држави достојној животу човјека...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мрка

29.12.2017 19:15

Ово је лоповска глупост,небил похарацили апотеке,и пацијенте да плацају парципацију ,за рецепт и да чекају на ред по 6 дана да дођу до доктора. Глупави и лопови нам наређују ( проклети били хоцете и гаце да вам дамо.пуј ј**** вас у мозак харачки.)

ОДГОВОРИТЕ