Цвјета препродаја страних производа

Многи се заклињу у бољи квалитет иностраних производа исте марке која се и код нас нуди, иако званична анализа није урађена, па су се грађани који често путују у Аустрију или Њемачку досјетили да тамо набављају хигијенске, козметичке и прехрамбене производе које препродају, па има ситуација да се страни прашак за веш продаје и на килограм.

Република Српска 11.12.2017 | 08:29
Цвјета препродаја страних производа
"Имамо једну жену која доноси годинама прашак за веш из Њемачке, једном у 15 дана, па одемо до ње и купујемо по три килограма, изваже нам из велике кутије. Тај прашак је пуно бољи, односно боље се веш опере него са овим код нас. Навикли смо на њега", каже једна Бањалучанка.

Мишљења грађана су подијељена, па док једни сматрају да су цијене тих производа у препродаји високе, други пак тврде да за неколико марака више добију квалитетнији производ.

Многи тврде како, без обзира на то што изгледа идентично, нутела купљена у домаћој трговини није иста као она коју неко донесе из иностранства, док су се многе домаћице увјериле како детерџенти купљени у некој европској земљи не могу да се пореде по квалитету са истим детерџентима код нас.

Много таквих огласа има на интернету.

Најпродаванији производ је нутела, која кошта осам до 10 КМ у тегли од 825 грама, затим слиједе омекшивачи за веш и детерџенти те разни производи за чишћење.

Производи за чишћење њемачких робних марки су у оваквим понудама од четири до 10 КМ, док се прашак за веш продаје већ од 1,5 КМ по килограму.

"Преко породичних пријатеља смо чули за жену која у Бањалуци продаје производе из Њемачке. Ту су обично хигијена и понешто од хране и слаткиша популарнијих марки. Редовно купујемо од ње", каже један Бањалучанин.

Славиша Кајкут, секретар Удружења за заштиту потрошача "Реакција", сматра да се артикли посебно праве за наше тржиште са смањеним квалитетом, те да су то потрошачи увидјели и користе сваку прилику да дођу до робе из иностранства која је, тврди, квалитетнија.

"Прашци за веш и омекшивачи страних марки могу се продавати овдје у продавницама, али потрошачи понекад немају адекватан превод, јер декларација остаје на страном језику. Пријавили смо и Инспекторату РС да такви производи немају декларацију на нашем језику", рекао је Кајкут.

Упоредна истраживања квалитета истих производа који се налазе на тржишту Европске уније и Босне и Херцеговине до сада нису спровођена.

Има и грађана који сматрају да треба куповати само домаће производе, те да су одлични квалитетом.

"Наши производи су веома добри, него ми сматрамо чим је нешто из иностранства, боље је. Није тако. Ја купујем домаће производе, бар знам да тако помажем домаће фирме и наше запослене", каже  Милан Т. из Приједора.

Извор: Независне

Коментари / 17

Оставите коментар
Name

МК

11.12.2017 07:56

ВИ КУПУЈТЕ ДОМАЋЕ А МИ ЋЕМО ИПАК НА ЗАПАД.ДРЖАВА ЈЕ ДОЗВОЛИЛА ДА СЕ ТАКВИ ПРОИЗВОДИ СМАЊЕНОГ КВАЛИТЕТА ПРОДАЈУ ПО ДУПЛО ВЕЋИМ ЦИЈЕНАМА НЕГО У ЊЕМАЧКОЈ БЕЗ ОБЗИРА НА ДРАСТИЧНУ РАЗЛИКУ ЖИВОТНОГ СТАНДАРДА.ЗАШТО ЈА НЕ БИХ КУПИЛА ШАМПОН У ЊЕМАЧКОЈ ПО 70 Ц.А ТАЈ ИСТИ ШАМПОН У БАЊАЛУЦИ КОШТА 3 КМ .ПО ЦИЈЕНАМА МИ СМО НА ВИСОКОЈ ПОЗИЦИЈИ .ДРЖАВА УБИРЕ ПАРЕ НА ТАКВИМ ЦРНИМ РАДЊАМА

ОДГОВОРИТЕ
Name

дијаспора

11.12.2017 08:04

Могу само потврдити тацност овог коментара. Многе ствари су у А или у Д много јефтиније него у БиХ. Воцни сокови у БиХ су фус, а и хљеб је много лосијег квалитета, додусе јефтин.. Посебна прица са тзв. интегралним хљебом који је "само" обојен..

Name

Ја

11.12.2017 08:14

Ниси ти видјела Њемацку.Храна је тамо дупло скупља.Те прице неком прицајте ко није тамо био.Тамо ако двоје не раде су гола бједа,паценици који стеде пола године да додју овде десет дана.

Name

Милојко

11.12.2017 09:01

Људи купујте домаче производе и тиме че те 80% новца оставити у БИХ. Купњом страних производа од новца који платите за те производе у БИХ остане само 20% тог новца. А ове који продају на килу детерђенте треба ребнути по ђепу да се никад више небаве илеганом продајом.

Name

МК

11.12.2017 10:19

АЈДЕ НЕ ЛУПАЈ ГЛУПОСТИ ЊЕМАЧКУ И ЗАПАД САМО УБИЈА ЦИЈЕНА СТАНОВАЊА А КУПКА ОД 55 ЦЕНТИ ЈЕ У БАЊАЛУЦИ 2.80 КМ И ТАКО СВЕ ОСТАЛО.ЦИЈЕНА МЕСА ЈЕ ИЗЈЕДНАЧЕНА ЈЕДИНО ХЉЕБ ЈЕ МАЛО СКУПЉИ А ТО ШТО СЕ ЦРНЧИ И РАДИ ПА ТАКО И ТРЕБА И ОВДЈЕ БИ НАРОД РАДИО ДА ЈЕ АДЕКВАТНО ПЛАЋЕН И ДА МУ ЈЕ ПЛАТА РЕДОВНА И БАР УПОЛА КАО НА ЗАПАДУ .

Name

Бансхее ре Ја

12.12.2017 18:05

Изгледа да Ти немаш појма. Прошетај мало по Алдију , Лидлу, Реалу, етц. Све дупло јефтиније. Месо у месницана јест и био поврће! А тек дрогерије Муллер, Россман, ДМ дупло јефтиније. Мора да си на 2000 м надморске у неком хотелу па немаш јасну представу о стању.

Name

Цезар

11.12.2017 08:44

Људи се морају сналазити, овдје банда само ваља затровану храну и све производе најнизег квалитета. Задњи који остане, нек угаси свјетло.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Дует

11.12.2017 09:02

Поред упослених у УИО који раде на границним прелазима мозете да унесете у земљу ста год хоцете,а којима морате дати новце да би просли.Границни криминал и сверц је тако огромно распрострањен али дрзава ниста не подузима.На границним прелазима дуз дрзаве на прсте једне руке мозете набројати цариника да није упетљан у неке криминалне и корумпиране махинације.Цариници су се толико обрезобразили да сами тразе и рекетаре да им се да било ста.

Name

рех

11.12.2017 09:41

Свиђа ми се

Name

Аа

11.12.2017 12:19

има и код нас добрих производа, ја никад небих купила месо на попуст које нуде трзни центри увози се све и сваста.

Name

Труе

11.12.2017 08:47

Шверцер на челу и може једино направити шверцерски систем...за друго нема знање.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Тал

11.12.2017 22:09

Упосленици-цариници /неедуковани и без основног знања о царинском поступку/ УИО на границним прелазима главни носиоци организованог сверца.

Name

Ја

11.12.2017 08:51

прије пет дана био у аустрији случајно са другом купио нутелу 1кг кошта 4.56 еура а код нас 12.98 км

ОДГОВОРИТЕ
Name

о куповини

11.12.2017 09:44

Куповати домаће производе а стране ако ти је неко купио у продавници у земљи поријекла. Нешто између не ваља.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Директ

11.12.2017 18:21

И за ово смо сами криви, а неко други. Уствари у овом слуцају овај дио свијета. Наиме, када је у питању Нутелла, производјац исте је урадио истразивање трзиста и открио да људи у истоцној Европи не воле пуно љесника у какао крему тако да производјац Нутелле за западну Европу нуди какао крем са 13 одсто љесника, док за трзиста попут насег 5 одсто љесника. Није то само код Нутелле и Таково Еуроцрем је спао на 3 одсто (у укупној колицини кад се рацуна), а некад је било 13 одсто (у црном дијелу крема посто у цијели дуо крем љесник не иде). Производјаци, а нароцито велики, ускладјују своју понуду у складу са захтјевима великог дијела трзиста. У том контексту ми добијамо Нутеллу не лосијег квалитета вец са висе какаа наустрб љесника. Слицно је и са цоколадом. Зале се људи на мањак какаа у цоколади, а када пробају цоколаду са великим процентом какаа многи су у фазону сто је ово овако горко. :Д

ОДГОВОРИТЕ
Name

Сека

11.12.2017 21:09

Истина да је Њемацки прасак много бољи и јефтинији, такодје и омексиваци( костају 1,5 л 0,99центи!!! Код нас је све скупље осим хљеба који је назалост веома лосег квалита и само бијели или офарбан сецерном меласом! Неко се богати на рацун градјана РС Зивим 36 година у Њемацкој и ово је истина сто сам написала.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Логицно

12.12.2017 18:24

Као дијете из 80 тих сјећам се њихових пекара какве су биле. Ове наше неће још дуго достићи тај ниво. Данас у БЛ купите напухану кифлу или земицку коју не можете расјеци, отпадне кора, остане бијели стврднути глутен. Данашњу Мању и Зитопеку видјало се у Њемацкој прије 35 година! Лично.