Пелет амброзије грије цијелу кућу
Раде Вујић из Ситнеша код Српца обезбиједио је квалитетно и јефтино гријање од када је усавршио производњу пелета од амброзије, што је јединствен случај у том крају.
Република Српска 08.12.2017 | 19:05
"Пелет од амброзије којег производим помоћу постројења које сам осмислио и направио, кошта 30 КМ по тони. То је цијена струје и ништа више.
Амброзије, биљке коју сви настоје искоријенити али у томе не успјевају, овдје има на све стране. Дакле, сировина за моју пећ расте испод прозора по цијелом пољу, на све стране је има па зато нема разлога за бригу, бар из моје перспективе", објашњава овај вредни Српчанин, познат по свакојаким иновацијама и оригиналним идејама.
Ипак, о пелету из његове властите производње прочуло се у цијелом крају. Раду многи знатижељно запиткују у невјерици, сумњичаво слушајући његову причу о импровизованом постројењу и својеручној технологији.
"Требало ми је годину до две да осмислим ову, по изгледу, скромну али по учинку вриједну линију за производњу пелета. То је такозвана кућна радиност, све је направљено по властитим замислима и консултација.
Није то баш ишло лако, увијек је било мањих проблема, понешто није радило како треба, заглављивала се сировинска маса, везиво није функционисало и тако редом.
Био сам упоран, нисам одустајао и тако сам, у право вријеме усавршио своју производну линију у шупи, гдје по потреби сам себи направим довољне количине пелета", прича Вујић показујући пуне пластичне корпе пелета и буради са амброзијом. Ради се о мљевеној смјеси сјемена, лишћа и стабљике амброзије.
"Дио сам обезбиједио током филтирања соје, одвајањем амброзије о ове уљарице. Остало сам лако обезбиједио јер амброзија незаустављиво расте, држава се деценијама бори да искорјени ову штетну биљку али, на моју срећу, у томе не успјева", појашњава Вујић.
Подсјећа да је проблем везива такође ријешио на јединствен начин.
"У индустријској производњи користи се љепило као везиво, али исту функцију има и јефтиније бијело брашно па чак и мекиње, отпад који настаје током мљевења пшенице. Када се угрије, брашно добије и лепљива својства", закључио је овај србачки иноватор износећи своје рецепте јефтиног грејања.
Напомиње да послије сагорјевања остаје мало више пепела него кориштењем пелета од дрвета али то, каже, не представља проблем. Пошто законом није допуштено сијање амброзије, објашњава Вујић, он очекује стимулацију државе за своје активности и кориштење ове биљке у производњи пелета.
"Корист од моје иновације је вишеструка, интерес осим мене имају моје комшије и држава која је одговорна за сузбијање амброзије.
Када бих био стимулисан, озбиљније бих се посветио том послу, а све њиве, шуме и ливада, посебно запуштене парцеле у Ситнешима и цијелој србачкој општини биле би очишћене од амброзије", сматра Вујић који се, такође бави механиком, пољопривредом и сточарством.
(Блиц)
Коментари / 8
Оставите коментарНије Ово Ниста
08.12.2017 19:29Мој комсија по смецу скупља пластику,гуме,платно и рз. и од тога прави пелет.Када он налози, па то је милима ходати по кварту.Супер је ово сто хоце да забране пусење на јавним мјестима.
ОДГОВОРИТЕсамо радим
08.12.2017 20:10Еее дугосе нисам насмијао али слатко поздрав из далека
Какво везиво?
08.12.2017 19:30Овај лупа, у производњи пелета се не користи никакво љепило, само сува и иситњена маса од које се прави (дрво, слама итд...)
ОДГОВОРИТЕРоки
08.12.2017 19:38Свака цаст људино па ја као алергицан на амброзију дао би прилог за твоји идеју
ОДГОВОРИТЕма
08.12.2017 20:17Е МОЈ "баја" ОВО ТИ ЈЕ ПРЕСИПАЊЕ ИЗ СУПЉОГ У ПРАЗНО ?
ОДГОВОРИТЕЛазо
08.12.2017 22:00Жале се мјештани Ситнеша па све до Инађола да им дим од амброзије ствара алергију.
ОДГОВОРИТЕРеално
09.12.2017 07:44Љубоморни глупане амброзија ствара алергију код људи само одредјени период и току цвјетања
ТРОЈАН
09.12.2017 13:57Ал' га слага домацине, свака ти цаст. Ни једне ти не вјерујем. Није то бас толико једноставна производња.
ОДГОВОРИТЕ