Звездини клинци свуда први, директор спушта лопту!

"Узалуд сва прва места ако не дајемо играче за први тим", упозорава Драган Младеновић.

Фудбал 04.12.2017 | 20:00
Звездини клинци свуда први, директор спушта лопту!
"За мене, као директора Омладинске школе, резултат није најбитнији већ то да клуб има добит, а она се мери једино бројем играча који су ушли у први тим", изјавио је Драган Младеновић пре годину и по дана у опширном интервјуу за МОНДО. 

Данас, када су на половини актуелне сезоне Звездини фудбалери доминантни у млађим категороијама заузимајући прво место на већини табела, бивши капитен црвено-белих има исти став.

"Лепо је бити први у било којој конкуренцији, у било чему. Суштина је да треба бити први са циљем да омладинска школа треба да буде испостава првог тима. Узалуд сва прва места ако не дајемо играче за први тим", рекао је директор Омладинске школе Црвене звезде за клупски сајт.

"Мени је много драже што у првом тиму имамо четири-пет играча на које се озбиљно рачуна сада и рачунаће се у будућности, а који су део ове лепе приче. Титуле су плус, а ја сам свестан да је наша омладинска школа још далеко од онога што ја желим да буде. Ово је само нешто што је тренутно, надам се да је само успутна станица ка ономе чему ја као директор школе тежим. Омладинска школа је у претходне две и по године претрпела доста промена, а биће их још много. Надам се да ће све то донети још веће стандарде",додао је Младеновић.

Иза јужне трибине стадиона Рајко Митић радови су увелико у току. Звездини дечаци ускоро ће добити много боље услове за тренинг.

"Када сам дошао пре две и по године, у план и програм који сам доставио клубу написао сам да је моја жеља да имамо три терена и рефлекторе, како би се услови за напредак и рад унапредили. Има још ствари које су нам потребне: интернат, хала, теретане, свлачионице... Али, ово је искорак и мени је драго што сам део тога. Хтео бих да се захвалим генералном директору Терзићу и председнику Мијаиловићу који су подржали ове пројекте. Они су ти који одлучују о протоку новца, препознали су добробит клуба у смислу да ће сама Звезда имати бенефит од доброг рада омладинске школе. Задовољство ми је да сам ја тај директор за време чијег мандата је ово направљено, имам и ја неку своју улогу у свему томе и драго ми је да сам допринео", истакао је Младеновић.

Посебно је говорио о омладинцима, који су у прва три кола освојили само четири бода, а онда је уследила серија добрих резултата која је крунисана првим местом пред пролећни наставак такмичења.

"У омладинском фудбалу осцилације су нормалне код деце. Имали смо уочи самог почетка сезоне веома јак турнир на којем смо били, и доста неких отежавајућих околности нам се поклопило у самом почетку. Решили смо те проблеме, и сада идемо ка остваривању зацртаних циљева. Без обзира на то што смо први и даље ту има доста недостатака. Познато је и да малтене целу сезону не играмо на свом терену, фактички смо били гости. То је још један знак да Звезда нема проблема што се тиче резултата. Покушавамо да у ходу решавамо све недостатке. Не мислим само на омладинце, већ и на друге категорије. Тренери се све више навикавају на систем и одговорност сваког појединца је позната", подсетио је Младеновић да млађе категорије црвено-белих због поменутих радова на теренима као домаћини играју на Ади Циганлији.

После омладинаца, причао је и о кадетима, који иза себе имају максималних 17 победа!

"Лепо је имати све победе и то прија. Међутим, тренери морају да схвате да смо ми омладинска школа, и сам назив „школа“ говори да ми децу морамо много тога да научимо. Без обзира на значај резултата, он ништа не вреди ако се не направе играчи за први тим. Питајте било кога и неће знати да вам каже ко је пре три или четири године био шампион у омладинцима или кадетима. Али, сви памте које играче је омладинска школа избацила у први тим. Црвена звезда јесте велики клуб који увек треба да иде и на резултат, али резултат сам по себи у омладинским категоријама није приоритет, већ је то школовање играча за потребе првог тима. Лепо је што је кадетска екипа прва и што има све победе, осим Николе Пуаче треба поменути и њиховог некадашњег тренера Мирка Буњевчевића. Направио је добру селекцију. Има ту и даље играча које чекамо, као и оних који су превазишли кадетску селекцију и у договорима са тренерима правимо даље планове за свакога од њих".

Посебна тема људи који се баве млађим категоријам су излазне генерације, односно играчи који прерасту играње за омладинске тимове, а не успеју да се наметну за место у првом тиму матичног клуба.

По Младеновићевом мишљењу, потребно је направити систем "Омладинска школа - филијала - први тим".

"Још увек се ради на томе да се нађе најбоље могуће решење за ту децу. Мој став је да играчи Црвене звезде морају да се прилагоде условима играња првог тима. Џабе ми позајмљујемо наше дете које је завршило омладинску школу у неку екипу која игра дефанзиван фудбал и која се брани. И очекујемо од њега да сутра када дође овде, уме да напада. То су сасвим два различита концепта игре. Није исто да ли неко брани 20 метара или брани 50 метара, и да ли напада са три играча или са 10 играча. Друга ствар, по мом мишљењу, треба направити праву филијалу. Такву, да први тим, филијала и омладинска селекција раде у истим условима, истим захтевима. Само тако се и могу очекивати резултати, а та филијала уопште не треба да води рачуна о резултатима, већ само о сазревању самих играча", закључио је директор Звездине омладинске школе.

О Јовељићу и модерном фудбалу

"Дејан Јовељић јесте дете за пример, а пре свега мислим на ванфудбалске ствари. Дете је изузетан професионалац, знамо да је имао проблем са мононуклеозом, да се вратио, да је посвећен, сваки тренинг му је као и утакмица. То је једини прави начин да играч направи озбиљну каријеру. Јовељић је, међутим, још увек дете, треба да имамо то у виду. Још увек може да се надограђује. Са стручне стране гледано и на основу многих анализа, видимо да му неке ствари и даље фале. Разговарамо на ту тему, и са шефом стручног штаба и са спортским директором, и са помоћницима који су задужени за индивидуални рад, мислим пре свих на Милана Косановића. Имамо јасну слику шта је то што Јовељићу фали да би он у перспективи могао да буде врхунски нападач. Он има доста добру полазну основу, има нешто са чиме се рађа и што не може свако да буде, али неопходно је да се посветимо и индивидуалном раду који ове полусезоне и нисмо могли да имамо, из простог разлога што нисмо имали где да радимо. Осим Јовељића, имамо доста играча који су ове године сазрели и показали много. Види се озбиљан напредак и код годишта 1999, и код 2000. и 2001. такође. Ту има десетак клинаца који стварно могу да направе озбиљне каријере, али то ће само од њихове посвећености зависити. Узалуд је наша прича на тренингу, јер тренинг траје сат и по или два, уколико и ван тренинга нису посвећени, преосталих 22 часа дневно. Сви воле да се пореде са Месијем или Роналдом, а нико не прича да Роналдо ради осам сати дневно на себи. Посвећеност фудбалу мора бити велика, едукација како фудбалска тако и ванфудбалска. Данашњи фудбал готово да је постао наука и захтева фудбалски интелигентне и едуковане фудбалере", сматра Младеновић.

Извор: мондо.рс

Коментари / 0

Оставите коментар