“Орлови” одушевили, БиХ показала зубе, код Хрвата ништа ново!
Репрезентација Србије показала је још једном да је велика кошаркашка нација, иако је играла са, реално, две најслабије селекције у групи – Аустријом и Грузијом.
Кошарка 01.12.2017 | 22:15
То је био и један од главних циљева ФИБА, да навијачи током године могу да гледају своје кошаркаше, а не само током припремних утакмица пред нека велика такмичање.
Истина, циљ Међународне кошарашке федерације био је да то буду најбољи играчи, али то није тема овог текста, пошто смо о сукобу ФИБА и ЕКА и неигрању кошаркаша из ЕЛ и НБА писало много пута.
Ови момци који су представљали Србију потврдили су у ова два меча да апсолутно заслужују да носе дрес, што су уосталом рекли многи, од селектора Ђорђевића до капитена Мачвана и даље.
За Србију је први прозор прошао одлично, ниједан кошаркаш се није повредио, а забележили смо две важне победе на путу ка Мундобаскету.
Већина осталих фаворита је оправдала те улоге, а највеће разочарање ових квалифкација је селекција Хрватске, која је поражена у оба дуела (Холандија и Италија).
Репрезентација БиХ представља пријатно изненађење, пошто је победила Русију и пружила релативно јак отпор Француској, док је и Црна Гора одиграла два солидна меча.
На другој страни преко Атлантика није било изненађења, иако је репрезенација САД веома лако могла да изгуби од Порторика. Аргентина је предвођена искусним Сколом забележила обе победе, док исти скор имају и Бразилци.
Залог за будућност
"Мислим да смо се приказали у добро светлу, могло је боље да буде, поготово у одбрани. Али, не треба ни очекивати превише, има доста младих играча који су залог за будућност и добро је што смо их увели, а они су показали да могу да играју. Мислим да ће то њима много значити и да покажу ове сезоне у клубовима да су добили на самопоуздању и да су напредовали кроз ова окупљања", ово су речи капитена Милана Мачвана после победе над Грузијом.
Речи дугогодишњег репрезентативца Србије потпуно описују прво окупљење националног тима. Од њега се није могло очекивати превише јер је тим скоро па нов, а опет било је играча који су и раније носили дрес, попут Бирчевића, Тепића, Гагића, Паунића...
Када је причао о залогу, Мачван је пре свега мислио на Раданова (19), Маринковића (20), Пена (20), Ђоковића (21), па и Тодоровић који има 23 године, јер они тек требају кошаркашки да сазре, а играње за репрезентацију им само може значити у даљем развоју.
Многи су били скептични поводом овакве ситуације коју су створили ФИБА и ЕКА, али први “прозор“ квалификација, чини се да је прошао добро и гледати поново играче попут Тепића, Паунића, и ових млађих, било крајње симпатично за све заљубљенике у кошарку.
У првом мечу са Аустријом, Србија је показала да је за две класе боља од ове кошаркашки анонимне селекције, а ова победа је селектору Александру Ђорђевићу била једна најдражих на клупи Србије.
"Била је ажурна утакмица, на крају смо дошли до победе. Поносан сам овим момцима и захвалан за све што су урадили од првог до последњег тренутка. Једна од мојих најдражих победа у каријери", рекао је селектор репезентације Србије.
С обзиром на околности, потпуно се разуме зашто је ово Ђорђевићу много драга победа јер се репрезентација окупила у уторак, а већ у петак играла меч.
Није само селектор Србије био таквог става, већ смо и од осталих његових колега могли да чујемо сличне коментаре. Ту пре свега мислимо на селектора Шпаније Серђа Скаријола који је нешто слично рекао после победа над Црном Гором и Словенијом.
Такође, Ђорђевић је додао на тој конференцији да би волео пуне трибине за овај састав против Грузије и навијачији су га послушали.
Грузини су селекција са много већим реномеом од Аустрије и сходно томе, трибине су у понедаљак увече биле веома добро испуњене, пошто је у хали било готово 5.000 људи.
Наши кошаркашки очекивали су јак отпор репрезентације коју води искунси Илија Зурос, међутим овако шутерско расположење Грузије нико није могао да претпостави.
Гости су на полувремену водили са 45:44, а све због одличних процената из игре и нешто слабије одбране наше селекције.
“Орлови“ у наставку меча су заиграли много бољу одбрани, а преломни тренутак утакмице био је крајем треће деонице, када је Србија стекла нешто осетнију предност.
Лопта се спуштала под рекет где је доминирао Радуљица, а потом је у четвртој четвртини Стефан Пено преузео ствари у своје руке и тиме дотукао Грузију.
Кошаркаш Албе из Берлина меч је завршио са 17 поена и девет скокова, а дан после меча привукао је пажњу и хрватских медија који су писали да “Србија не треба да брине када се за неколико година повуче Милош Теодосић“.
"Осећај? Одличан. Нереално. Мало би било рећи нереално о окупљању са 'А' селекцијом али рецимо као што сам рекао, ови старији и искуснији играчи су нам помогли да се уклопимо веома брзо и осећај је после овога стварно феноменалан, играти пред овим људима и победити. Ништа, чекамо сад следеће окупљање", рекао је 20-годишњи Пено, који је пажњу на себе скренуо у ОКК Београду, после чега је отишао у Барселону, прошао њихову школу, а потом и заиграо за “А” тим.
Међутим, сада се “скућио“ у Берлину где наступа за Албу и ово му је прва сезона у Бундеслиги Немачке.
“Орлови“ су успешно започели квалификације, момци су показали да сви редом заслужују да буду ту, а нешто тежи мечеви их очекује у фебруару када гостују Немцима, који су такође остварили две победе.
Хрвати разочарали, БиХ изненадила, Црна Гора половична
Репрезентација Хрватске, коју у овим квалификацијама води нови селектор Ивица Скелин, потпуно је разочарала у прва два меча квалфикација за Светско првенство у Кини 2019. године.
Ако поразу од очигледно јаче Италије не може много да се замери, свакако да неуспех против анонимних Холанђана највише боли хрватску јавност.
Свима би требало да буде јасно да је овај састав Хрватске нема велики квалитет и да се њихов успех на претходним такмичењима углавном базирао на учинку Бојана Богдановића и Дарија Шарића, који несумњиво поседују врхунски квалитет.
Остатак репрезентације је испод потребног просека, па зато и не чуди убедљив пораз од Италије (80:64). Ипак, да би се добила Холандија није потребно много тога.
У мечу са “Лалама“, “Коцкасти“ нису имали ни то мало, а када погледамо да је Румунија савладала Холанђане долазимо до закључка да ће нашим комшијама бити тешко да се пласирају у други круг, а камоли на Светско првенство.
Ако је Хрватска разочарала, то није репрезентација Босне и Херцеговине на чијем челу се налази искусни Душко Вујошевич.
Вујошевић је добро сложио коцкице, екипа игра добро, а потврда за то дошла је против четвртопласиране екипе са претходног Евробаскета – Русије.
Џана Муса је одиграо тај меч веома добро, а ни остали нису заказали. Гордић, Стипановић, Кикановић и остали имају потребан квалитет па тако ова победа и не представља толико изненађење.
Три дана касније Француска је била прејака за Босну и Херцеговину, и иако су изгубили са 84:65, три ипо деонице играли су егал са “Триколорима“.
БиХ је показала да ће намучити Французе пред домаћом публиком, баш као што су добили Русију, која је играла у добром саставу, али без Алексеја Шведа, Тимофеја Мозгова...
Када је реч о Црној Гори, они се налазе такође у веома тешкој групи, пошто се у њој налазе актуелни шампион Европе, Словенија, и најмоћнија селекција у Европи у последњих 15-так година – Шпанија.
У првом колу Црногорци су пружили релативно јак отпор Шпанији, иако су константо били у заостатку. “Ђетићи“ су нон-стоп били на пристојном заостатку, а пред крај меча дошли су и на -6.
Ипак, нису успели да ухвате тотални прикључак и на крају су поражени са 79:66. У другом мечу савладали су Белорусију, а главни меч за њих предстоји им у фебруару против Словеније.
Јасно је да ће Црна Гора проћи даље, али веома је важно са колико бодова, пошто се у наредну рунду преносе бодови, али само они који су остварени у директном окршају са селекцијама које су прошле даље.
Систем такмичења
Овде је сад идеалан тренутак да се осврнемо на систем, који претпостављемо да већина зна, али такође, исто зна стално да буни читаоце.
У првој фази учествују 32 селекције које су подељене у осам група са по четири екипе.
Даље, у наредну фазу пласираће се три најбоље (24 укупно) репрезентације из сваке групе, с тим што се прави нови систем. Стварају се четири групе са по шест селекција, а по најбоље три из сваке пласираће се на Мундобаскет (укупно 12 репрезентација).
Важно је напоменути да се у другу фазу преносе само бодови који су освојени у међусобним дуелима.
Пример: Уколико Аустрија буде последња у нашој групи, прве три селекције (Србија, Немачка, Грузија) неће у наредну рунду носити бодове које су освојили у дуелима са Аустријом.
Такође, ако узмемо да ће групу проћи Србија, Немачка и Грузија, те три селекције се неће поново састајати у другој фази, већ ће искључиво играти са остале три репрезентације.
Србија се налази у групи Г и у другој рунди се укршта са групом Х у којој се налазе Грчка, Велика Британија, Израел и Естонија.
Уколико бисмо гледали по квалитету, одавде би на Светско првенство требало да се пласирају Србија, Немачка и Грчка. Али, ово је само како ситуација изгледа на папиру, не би требало отписивати Грузију и Израел.
Погледајте групе:
Европа:
група А:
Шпанија 2/0 171:150
Црна Гора 1/1 157:146
Словенија 1/1 171:166
Белорусија 0/2 141:178
група Б:
Турска 2/0 152:133
Украјина 1/1 144:143
Летонија 1/1 155:158
Шведска 0/2 149:166
група Ц:
Литванија 2/0 174:116
Пољска 1/1 125:135
Мађарска 1/1 144:146
Косово 0/2 137:183
група Д:
Италија 2/0 155:134
Румунија 1/1 145:143
Холандија 1/1 136:136
Хрватска 0/2 125:148
група Е:
Француска 2/0 154:124
БиХ 1/1 146:160
Русија 1/1 152:150
Белгија 0/2 128:146
група Ф:
Чешка 2/0 153:125
Финска 1/1 138:144
Бугарска 1/1 157:156
Исланд 0/2 143:166
група Г:
Србија 2/0 190:151
Немачка 2/0 169:119
Грузија 0/2 157:184
Аустрија 0/2 113:117
група Х:
Грчка 2/0 177:153
Израел 1/1 149:150
Естонија 1/1 141:158
Велика Британија 0/2 162:168
Америка:
група А:
Аргентина 2/0 164:122
Уругвај 2/0 153:122
Панама 0/2 132:154
Парагвај 0/2 112:136
група Б:
Бразил 2/0 158:133
Венецуела 1/1 145:143
Чиле 1/1 147:155
Колумбија 0/2 140:159
група Ц:
САД 2/0 176:133
Порторико 1/1 173:157
Мексико 1/1 127:157
Куба 0/2 138:167
група Д:
Д. Република 2/0 187:165
Канада 1/1 169:157
Девичанска Острва 1/1 182:184
Бахами 0/2 154:186
Африка:
група А:
Тунис 3/0 242:162
Камерун 2/1 247:205
Чад 1/2 185:217
Гвинеја 0/3 185:297
група Б:
Мали 0/0
Нигерија 0/0
Руанда 0/0
Уганда 0/0
група Ц:
Ангола 3/0 203:184
Египат 2/1 196:192
Мароко 1/2 207:210
ДР Конго 0/3 206:226
група Д:
Обала Слоноваче 0/0
Мозамбик 0/0
Сенегал 0/0
Централноафричка Република 0/0
Аустралија и Азија:
група А:
Кина 2/0 185:125
Јужна Кореја 1/1 167:172
Нови Зеланд 1/1 213:160
Хонг Конг 0/2 118:229
група Б:
Аустралија 2/0 186:124
Филипини 2/0 167:154
Јапан 0/2 129:159
Тајван 0/2 149:194
група Ц:
Јордан 2/0 196:155
Либан 1/1 190:159
Сирија 1/1 146:166
Индија 0/2 129:181
група Д:
Казахстан 2/0 164:146
Ирак 1/1 150:148
Иран 1/1 131:113
Катар 0/2 109:147
Извор: Б92
Коментари / 0
Оставите коментар