Прича: Фудбал, ТВ, пиво и плата од 56.000 евра седмично!
Остале европске лиге не могу да прате енглеску Премијер лигу, али НБА и даље остаје лига у којој се најбоље живи.
Фудбал 26.11.2017 | 23:45
Тако је Премијер лига 2017/18 прва фудбалска лига у историји са просечном зарадом од 50.000 фунти, односно 56.000 евра – недељно!
Рачунајући и плату Пола Погбе из Манчестер јунајтеда од 313.000, до оне од 8.400 евра коју Мајкл Даф прима у Барнлију као званично најлошије плаћени фудбалер Премијер лиге после испадања Мидлсброа и његовог рекордера, Бена Гибсона (3.500 евра недељно), енглеска Премијер лига подигла је лествицу иако најплаћенији фудбалери света и даље играју у Кини, Шпанији и Француској.
У дану који је почео продужетком сарадње између Барселоне и Лионела Месија, према којем ће Аргентинац недељно зарађивати 740.000 евра и тако претећи Карлоса Тевеза који у Кини ради за 650.000 седмично, "Даилy Маил" објавио је и податке који говоре у прилог томе да је просек наставио да расте иако је Златан Ибрахимовић пристао да игра за знатно мање новца како би остао у Јунајтеду, Вејн Руни такође самим повратком у Евертон, док је Бастијан Швајнштајгер одласком у Чикаго понео са собом и један од најјачих уговора у енглеском фудбалу.
Манчестер јунајтед и Манчестер сити имају подједнако скупе тимове за чије плате издвајају око шест милиона евра годишње, односно 110.000 евра недељно - по играчу!
Док Премијер лига наставља да убира све више прихода, а "Скy Спортс" је за исти пакет ТВ права платио 83 одсто вишу цену у односу на период од 2013. до 2016. године, амерички професионални спортови и даље су испред. Просечна годишња плата кошаркаша у НБА лиги је 6,2 милиона евра, односно 120.000 евра на сваких седам дана, по чему је најјача кошаркашка лига света уједно и место са највећом просечном зарадом за спортисту.
Између НБА и Премијер лиге су и америчка МЛБ, где бејзбол звезде у просеку зарађују 3,8 милиона евра годишње, као и индијска крикет Премијер лига где професионалци зарађују око 3,2 милиона евра годишње.
Ипак, у Европи нико не може да прати тренд који Премијер лига наставља да поставља - захваљујући звездама као што су Меси, Кристијано Роналдо, Гарет Бејл, Луис Суарез и остали, просечна годишња зарада у Примери износи 1,9 милиона евра годишње, али треба рећи и да је распон између највиших и најнижих плата у Шпанији осетно већи него у Енглеској.
Бундеслига је такође потписала нови уговор о ТВ правима, после чега је скочио и стандард фудбалера, па се у Немачкој игра за просечну плату од 1,4 милиона евра по сезони.
Просечна недељна зарада играча:
56.000 – Премијер лига
36.000 – Примера
28.500 – Серија А
27.000 – Бундеслига
20.000 – Лига 1
Утолико, енглеска има четири најскупља тима у европских Топ 10, а девет у Топ 20.
Откуд толики новац у Премијер лиги?
"Скy спортс" платио је 4,2 милијарде фунти за пет од седам пакета, а "БТ спортс" 960.000 фунти за два од седам пакета Премијер лиги, која је зарадила 210 милиона од "ББЦ" телевизије за права на емисију "МОТД" и још 150 милиона од таблоида "Тхе Сун" за мобилну апликацију "Сун Гоал".
Свему треба додати приход од три милијарде остварен за права преноса мечева Премијер лиге у иностранству и то за период од само три године.
Тада је установљено да ће шампион Енглеске зарадити 163,5 милиона евра од ТВ права у текућој сезони, а последњепласирани 108,6 милиона. Поред ТВ претплате коју плаћају Енглези, "Скy" и "БТ" остварују огромне профите и од пабова.
Примера ради, "Олд Ред Лион Тхеатхе Пуб" у Лондону годишње мора да издвоји 26.000 фунти да би приказивао мечеве Премијер лиге, што отприлике износи 148 фунти по мечу. Када се урачунају и трошкови попут набавне цене пива и осталих дажбина, овај паб мора да прода око 90 пинти пива да би му се исплатио пренос једне утакмице Премијер лиге.
Уз то, треба напоменути да се половина утакмица по колу игра суботом од 15 часова по локалном времену и да нису сви становници Лондона, али и осталих градова, заинтересовани за праћење утакмица попут ВБА – Стоук или Барнли – Хадерсфилд.
На удару су, према писању енглеских медија, најчешће пабови у провинцији, у руралним срединама, који - тврде власници - немају адекватно одређене дажбине у поређењу са онима које плаћају локали у центрима највећих градова.
Примера ради, "Wхите Лион Инн Пуб" у Солихалу, Западни Мидландс, издваја годишње 12.000 фунти за приказивање мечева Премијер лиге, а у ТВ салу може да стане 30 људи. Власник паба испричао је репортерима листа "Тхе Гуардиан" да није немогуће да ће од следеће сезоне морати да угаси ТВ пријемнике.
Међу десет најбоље плаћених фудбалера света нема ниједног из Премијер лиге: Лионел Меси (Шпанија), Карлос Тевез (Кина), Езекил Лавеци (Кина), Нејмар (Француска), Кристијано Роналдо (Шпанија), Оскар (Кина), Гарет Бејл (Шпанија), Хулк (Кина), Жервињо (Кина) и Аксел Витсел (Кина).
Извор: мондо.рс
Коментари / 0
Оставите коментар