СП: Да се зна ко је европски, свјетски и олимпијски вицешампион!
Мада измењен, систем је задржао постојећу филозофију (Мачван, Радуљица, Симоновић, Бирчевић), а уз неколико старих кајли (Паунић, Тепић) и пет дебитаната (Пено, Ђоковић, Раданов, Маринковић, Тодоровић), Ђорђевић има прави спој, потребан за одрађивање ових чудних и нимало лаких квалификација. Све са циљем да се покаже ко је актуелни европски, светски и олимпијски вицешампион. Финала ЕП, СП и ОИ нису довољна "квалификација"! ФИБА је још једном урадила шамар кошарци, пре свега елитним селекцијама, а посебно Србији увођењем обавезних квалификација за Светско првенство.
Кошарка 24.11.2017 | 16:30
Док се у Србији почетак квалификација очекује с великим нестрпљењем, аустријски медији нису посветили много простора утакмици у дворани Александар Николић. Тек неколико спорадичних наслова, уз минималну обраду и најаву онога што се очекује у београдском храму кошарке. Додуше, то и не треба да чуди с обзиром да је Аустрији игра под обручима далеко иза зимских спортова, фудбала, рукомета... Зато је и мало валидних информација о првом ривалу на путу ка Светском купу.
Аустрију ће са клупе предводити 36-годишњи Матијас Цолнер, коме је ово први, самостани посао у улози селектора. Цолнер је кратко време био помоћник Светиславу Пешићу на клупи Немачке током квалификација за Евробаскет 2013, где су Панцери убедљиво обезбедили пласман у групну фазу. Пешићевим одласком у Бајерн и Цолнер је завршио свој ангажман у немачком тиму, а недуго затим преузео је аустријски тим Гусинг Најтс, који је водио практично све док није преузео национални тим. У свој тим позвао је селектора јуниорске репрезентације Мајка Кофина, са циљем да се успостави континуирани рад и стални прилив „свеже крви“ у систем.
Капитен ове селекције и предводник Аустрије је искусни плејмејкер Томас Шрајнер, иначе саиграч српског центра и кандидата за дрес Орлова Горана Хускића, те некадашњег играча Црвене звезде Диона Томпсона.
Као и многе националне селекције у овим квалификацијама и Аустрију је погодио изостанак играча из НБА лиге. У екипи неће бити најбољи играч Јакоб Пелтл, иначе центар Торонто Репторса.
Навалу Аустрије предводиће и селектору Ђорђевићу познато име биће крило Марвин Огунсипе, кога и тренира у минхенском Бајерну. Част „ић“ спортиста у Аустрији браниће Рашид Махалбашић, Словенца са босанским коренима, али и његов колега Давор Ламешић, иначе рођен у Брчком.
Остатак екипе је, мање-више, непознат широј кошаркашкој јавности.
Што се Србије тиче, за прву утакмицу у квалификацијама селектор Александар Ђорђевићодредио је и званични састав – екипу ће повести капитен Милан Мачван (Бајерн), за њим иду Стефан Пено (Алба), Илија Ђоковић (Борац Чачак), Миленко Тепић (Бриндизи), Алекса Раданов (ФМП), Иван Паунић (Тофаш), Вања Маринковић (Партизан), Дејан Тодоровић (Билбао), Марко Симоновић (Зенит), Стефан Бирчевић (Истанбул ББ), Мирослав Радуљица (Ђенгсу Драгонс) и Ђорђе Гагић (Јешилгирешун).
Алекса Аврамовић (Варезе) и Сава Лешић (Отингер) ће меч посматрати у цивилу, с тим што треба нагласити да ће за сусрет са Грузијом Ђорђевић моћи да измени ростер, уколико то буде желео. На располагању би требало да има и трилинг из Црвене звезде - Николу Јовановића, Бранка Лазића и Немању Дангубића.
Упркос томе што ће бити драстично измењена, чак и за оквире Евробаскета у Истанбулу, где нсиу играла чак седморица стандардних првотимаца, Србија у својим редовима има освајаче медаља са свих такмичења откако је Александар Ђорђевић преузео кормило, али и са Евробаскета 2009. године, када су дрес Орлова носили и повратници Миленко Тепић и Иван Паунић, поред данашњих староседелаца Мирослава Радуљице и капитена Милана Мачвана.
Мада измењен, систем је задржао постојећу филозофију (Мачван, Радуљица, Симоновић, Бирчевић), а уз неколико старих кајли (Паунић, Тепић) и пет дебитаната (Пено, Ђоковић, Раданов, Маринковић, Тодоровић), Ђорђевић има прави спој, потребан за одрађивање ових чудних и нимало лаких квалификација.
Мада цео систем предигре за Светски куп има бројних мана, биће лепо видети старе познанике и нова лица у репрезентативној опреми на једном месту.
Све са циљем да се покаже ко је актуелни европски, светски и олимпијски вицешампион.
Европске квалификације играће се међу 32 националне селекције. Постојаће осам квалификационих група са по четири тима у свакој од њих и системом „домаћин-гост“. После одрађених квалификација и шест кола иде се у наредну фазу. Из ове рунде последњепласирани тимови играће против најбољих селекција из Б дивизије, како би се попунила квота за А дивизију наредне године.
Даље, најбоље три екипе из сваке групе одлазе у следећу фазу. Тамо се праве нове четири групе са по шест учесника (И, Ј, К, Л). Сваки тим преносиће бодове освојене из првог дела. Затим ће уследити окршаји с новим, преосталим ривалима, по систему „домаћин-гост“.
Директно учешће у европским квалификацијама имала су 24 национална тима и то су екипе с овогодишњег Евробаскета. Преосталих осам састава у предигри одређено је кроз врсту додатних квалификација, међу селекцијама које се неће наћи на континенталном турниру. И то су Шведска, Босна и Херцеговина, Холандија, Аустрија, Естонија, Косово, Бугарска и Белорусија.
Под претпоставком да ће проћи први круг квалификација, Србија се у другом делу укршта са Групом Г у којој су Израел, Велика Британија, Грчка и Естонија, чиме се формира Група Л. Из тих, новоформираних група, по три најбоље селекције обезбедиће пласман на Мундобаскет, што значи да ће из Европе пут Пекинга кренути 12 селекција.
Први део квалификација на програму је од 24. новембра до 2. јула наредне године, распоређено у три прозора са по две утакмице, док се наставак игра од 13. септембра 2018. до 24. фебруара 2019. године, у још три прозора.
Бодови из прве фазе квалификација преносе се у другу.
Контроверзни "прозори" крећу од предстојећег викенда, а међу тимовима који се боре за место на наредном Мундобаскету су и "Орлови", актуелни вицешампиони Европе, света и Олимпијских игара.
Србија борбу за СП 2019. које ће се играти у Кини почиње у петак увече против Аустрије у дворани "Александар Николић" од 20 часова, а три дана касније на истом месту ривал ће бити Грузија.
"Орлови" крећу ка Мундобаскету, а први ривал им је недорастао.
"Сви схватамо шта је пред нама… Свака следећа утакмица је најважнија за кошаркашку репрезентацију Србије, ми на то тако гледамо. У кратком периоду морамо да дођемо до неких аутоматизама потребних да одиграмо мечеве на одређеном нивоу. Потребна је и помоћ публике за ове нове, нешто млађе играче. Са играча би требало скинути шампионско бреме, сви они су дошли да представљају национални тим са великом жељом. Знају кога представљају, нема потребе да им и ја додајем још 20 кила на њихова леђа", рекао је селектор Александар Ђорђевић.
Аустрија спада у нижи ранг светске, али и европске кошарке. Иако су члан ФИБА од 1934. године, никад нису играли на Светском првенству, док су шест пута наступили на Евробаскету, али последњи пут 1977. године.
Тим са клупе предводи Матијал Цолнер, који је недавно именован за селектора уместо Литванца Кестутиса Кемзура, јер Дарушафака није дозволила асистенту Дејвида Блата да напусти клуб због обавеза у Еврокупу.
Највећа звезда тима је, на основу клуба у којем игра, је центар Торонто Репторса Јакоб Петл, који ове сезоне просечно бележи 5,8 поена уз 4,5 скокова и 1,1 блокада у НБА лиги.
Из звучнијих тимова ту је и крило Ђорђевићевог Бајерна Марвин Огунсипе, као и центар Олденбурга Рашид Махалбашић, док су остали играчи потпуни анонимуси.
"Ако је Исланд могао (два узастопна Евробаскета), можемо и ми", оптимиста је Махалбашић уочи гостовања у Београду, "Прва утакмица ће бити посебна јер никад нисмо имати тако великог противника. Аутсајдери смо, али мислим да је нови систем ФИБА приближио мање земље оним јачим, посебно јер неће играти НБА кошаркаши".
Стартну петорку би требало да чине Томас Клепеш, Мориц Ланегер, Томас Шрајнер или Огунсипе, Махалбашић и Петл.
Извор: моззартспорт/Б92
Коментари / 0
Оставите коментар