Кајри Ирвинг и серија предавања на тему "цлутцх"...

Лидер Бостон Селтикса ове сезоне поставља стандарде у категорији која је била привилегија само највећих НБА звезда, али и категорији која је "сахранила" многе. . .

Кошарка 23.11.2017 | 22:20
Кајри Ирвинг и серија предавања на тему "цлутцх"...
"Цлутцх" (у буквалном преводу - квачило или спојница) је популаран израз који Американци користе како би нагласили важност поена које НБА играчи постижу (или не постижу) у преломним тренуцима утакмица.

Право на такве шутеве, осим у неким хаотичним ситуацијама, углавном имају само највеће звезде и лидери тимова. Прошле сезоне догодило се чак да је тадашња звезда Индијана Пејсерса, Пол Џорџ, јавно критиковао саиграча Си-Џеј Мајлса јер се дрзнуо да шутне тројку у последњем нападу иако је он био на паркету (Мајлс је после изјавио да разуме саиграча), а нису ретке ни дебате о томе ко су најбољи "клач" играчи у историји кошарке односно - ко је погодио највише важних шутева у тренуцима када би "свет стао".

"Немојте ме замарати статистикама Мајкла Џордана, небитне су, јер је човек погодио сваки важан шут у каријери", написао је један наш љубитељ НБА кошарке током Тwиттер расправе о томе да ли је Леброн Џејмс већи кошаркаш од "Ем-Џеја".

Заиста, ако бисмо премотавали најважније утакмице Чикаго Булса у два шампионска режима (1991-93 и 1996-98) лако бисмо стекли утисак да Џордан једноставно није промашивао када се "ломило". Или је то радио јако ретко.

У пост-Џордановој ери, као и у много других сегмената, за најбољег нападача с правом је важио Коби Брајант. Звезда Лос Анђелес Лејкерса наузимала се шутева у последњим секундама утакмица "на једну лопту" и многе је убацила, али и промашила.

НБА.цом бавио се не тако давно листом најбољих играча у историји у овој категорији, а "Топ 10" изгледао је овако:

10. Чоунси Билапс
9. Дерек Фишер
8. Роберт Ори
7. Џо Думарс
6. Џери Вест
5. Реџи Милер
4. Меџик Џонсон
3. Коби Брајант
2. Лари Бирд
1. Мајкл Џордан

Међутим, ово што ове сезоне ради "ослобођени" Кајри Ирвинг, који је прошлог лета од Кливленд Кавалирса затражио трејд како би изашао из сенке Леброна "Кинга" Џејмса, тешко да је забележено у историји лиге. Тачно је да је и даље у току први део сезоне и да ће овакви поени бити све важнији и теже достижни у плеј-офу, али НБА публика има прилике да ужива у ретко достижном нивоу самопоуздања који је већ у првим месецима у Бостону изградио нови лидер Селтикса.

Ирвингова незаборавна игра у финишу меча у Даласу са Мевсима, и преокрет који је готово сам иницирао, само је врхунац онога што овај непредвидиви плејмејкер ради од старта сезоне која је почела ужасно по Бостон - тешком повредом несуђеног Кајријевог партнера Гордона Хејворда.

"Унцле Дреw" је у зону ушао на три минута пре краја утакмице у Тексасу при шест поена предности за Мевсе, који су тимском игром парирали саставу младог тренера Бреда Стивенса и озбиљно довели у питање серију гостију од 15 победа.

Ирвинг је тада погодио тројку, па улаз, после чега је у одбрани узео "живу" лопту из руку Дирка Новицког (такође једног од најбољих "цлутцх" играча своје генерације) и у року од неколико секунди асистирао за "алеј-ап" закуцавање Џејсона Татума (96:96) после чега је меч отишао у продужетак.

Тамо, за свега пет минута, Ирвинг је убацио десет од 14 поена Селтикса, стигао до укупно 47 уз шут 10/11 за један, 11/15 за два, 5/7 за три поена, три скока, шест асистенција, украденом и три изгубљене лопте. С њим на паркету, Стивенсов тим направио је 21 поен разлике.

ОК, рећи ћете, али то је само једна од 82 утакмице у лигашком делу сезоне, а где је тек плеј-оф.

Шире посматрано, а НБА стандарди за "цлуцх" шутеве су:

а) последњих пет минута утакмице или продужетак;
б) под условом да је разлика пет поена или мања;

Бостон Селтикси ове сезоне одиграли су 38 "цлутцх" минута током којих је Ирвинг постигао 65 поена уз шут 24/39 из игре, имао десет асистенција и НУЛА изгубљених лопти за целих 40 поена разлике у корист свог тима ако би се посматрали збирни резултати током поменутих 38 минута.

Тако нешто, мада би требало сачекати да прецизни амерички аналитичари изроне из статистичког океана на чијем дну се налазе тачни подаци осталих звезда, тешко да је икада виђено.

И без таквих поређења можемо да констатујемо да, ако је желео пуну слободу и улогу лидера коју није могао да добије играјући поред доминантног Џејмса, Ирвинг није ни погрешио, ни прецењивао сопствене способности. Плеј-оф ће тек у пуној мери потврдити или демантовати ову констатацију.

До тада, уживајте у Ирвинговим поенима.



Извор: мондо.рс

Коментари / 0

Оставите коментар