Анализа: Зашто Душан Тадић игра лоше ове сезоне?

Српски репрезентативац Душан Тадић ове сезоне није забележио ниједну асистенцију и стрелац је свега једног гола - из једанаестерца. Анализирамо због чега се Саутемптон поново мучи са (не)ефикасношћу и где је клуб све погрешио.

Фудбал 21.11.2017 | 22:00
Анализа: Зашто Душан Тадић игра лоше ове сезоне?
На југу Енглеске се, за сада, не игра добар фудбал!

Саутемптон посрће на почетку сезоне и далеко је и од прошлогодишњег нивоа игре код менаџера Клода Пуела, кога је клуб отпустио упркос томе што је екипа завршила осма и играла финале Лига купа, а да не причамо о данима "под" Роналдом Куманом.

Екипа Маурисија Пелегрина, који је стигао из Алавеса, доживела је на "Енфилду" и шести пораз ове сезоне (3:0), укључујући елиминацију из ФА Купа, а да није створила ни полуприлику против Ливерпула.

"Свеце" највише брине неефикасност пошто им је то биоседми меч у сезони на ком нису матирали противничког голмана, односно на само шест утакмица су то успевали - и постигли су свега девет погодака што је међу најлошијим учинцима у Премијер лиги.

Ако ове голове "разбијемо" на начине на који су постигнути - ситуација је још драматичнија:

три гола су дали из пенала, два из прекида и само четири "из игре".

Ка противничком голу шутирају ретко (13,5 покушаја по мечу, 12. у Премијер лиги) и веома су непрецизни у томе (2,8 шутева у оквир гола, од њих гора само три тима), па су се тако у стрелце уписала само петорица играча: Маноло Габијадини (3), Стивен Дејвис (2) и по једанпут Чарли Остин, Душан Тадић, Маја Јошида и Софијан Буфал.

Управо су набројани офанзивци међу најкритикованијима ове сезоне, али без обзира на лоше партије Маурисио Пелегрино верује својим фудбалерима из кола у коло.

Један од разлога за то је што вероватно мисли (читај: се нада) да ће им се кад-тад вратити преко потребно самопоуздање кога нема ни код једног његовог фудбалера задуженог за голове, било да се ради о "паковању" или "постизању", али и у томе што има изузетно мали ростер на располагању што је последица "распродаје" сваког лета.

КАКО ИГРА САУТЕМПТОН И У ЧЕМУ ЈЕ ПРОБЛЕМ?

Аргентински стручњак Маурисио Пелегрино (46) стигао је из Алавеса са којим је направио подвиг годину раније у Примери када је ову екипу, која је тек стигла из другог ранга такмичења, водио до девете позиције у шампионату и финала Купа које су рутински изгубили од Барселоне (3:1).

У том тиму Пелегрино је имао двојицу садашњих играча Реала - Теа Ернандеза и Дијега Љорентеа који су уз нападача Дејверсона били окосница тима.

Само три екипе су биле неефикасније од њих (41:43), имали су убедљиво највише ремија (13), били су најгрубљи у лиги (112 жутих и 5 црвених картона) и нису били екипа која је често имала лопту у својим ногама него су више претили из контри...

...што је потпуна супротност данашњем Саутемптону.

Тренер који је у играчким данима играо и за Луја ван Гала у Барселони и Рафу Бенитеза у Валенсији променио је тако и сопствени стил, мада за себе каже да је одувек волео фудбал у коме његова екипа доминира у поседу - што у пракси није био случај, па је тако Саутемптон чак пети у овом сегменту игре (55,8%) у чему су успешнији од рецимо Манчестер јунајтеда или Челсија.

Наши тренери би то вероватно назвали "јаловом иницијативом" пошто Пелегринијева екипа, која најчешће игра у систему 4-2-3-1, ретко прилази голу и не ствара шансе за нападаче.

Идеја о фудбалу у ком сте ви тај који држи лопту у свом поседу и форсира игру кратких пасова, а да притом на средини терена немате креативног играча, је као када бисте покушали да направите чоколадну торту без чоколаде.

Аргентинац се одлучио да Душана Тадића премести на десно крило, док Нејтан Редмонд делује лево, а на средини терена најчешће комбинује Стивена Дејвиса и Ориола Ромеуа којима се придодају Марио Лемина, Џејмс Вард-Праус или Софија Буфал. У нападу се мењају Маноло Габијадини и Шејн Лонг док ретко када шансу добија Чарли Остин.

Одбрана је најстандарднија и за сада испред голмана Фрејзера Форстера, који доста греши ове сезоне, играју бекови Бертранд и Соареш, односно штопери Весли Хут и Маја Јошида.

У стартну поставу поново је "ускочио" и Вирџил ван Дајк који је већ неко време на "ратној нози" са управом Саутемптона која није желела да га прода летос, па је Маурисија Пелегринија дочекао незадовољни фудбалер који је био и у својеврсном штрајку.

Познато је и да је Саутемптон претходних година стекао углед екипе која упркос томе што већ четири године завршава у ТОП10 - распродаје своје најбоље играче, што су покушали да промене овог лета "на силу" задржавајући играче који су превазишли ниво овог тима, без да су озбиљно појачали конкуренцију у осталим линијама тима. Клуб је уз то и ретко када "погађао" када су у питању доласци верујући у омладинску школу.

Тако су у Ливерпул претходно одлазили Адам Лалана, Рики Ламберт, Садио Мане, Дејан Ловрен и Натанијел Клајн, у Манчестер јунајтед Морган Шнидерлан и Лук Шо, у Арсенал Калум Чемберс и у Тотенхем Виктор Вањама.

Мало по мало смањио се и ростер, овог лета су отишли и епизодисти попут Џеја Родригеза, Јордија Класија и Кука Мартине, док се екипа није довољно добро појачала.

И прошле сезоне код Клода Пуела видело се да екипи недостаје "офанзивна спрега", које нема од продаје Грацијана Пелеа и Садија Манеа који су сезону пре одласка постигли по двоцифрен број голова, па ни у сезони 2016/17  Саутемптон није бриљирао у нападу - само 41 гол, пети најлошији у Премијер лиги, док је ове године то кроз бројке још израженије.

Шејн Лонг тако није постигао гол од фебруара, Нејтан Редмонд је упутио највише удараца ка голу противника (16) а да није затресао мрежу, Маноло Габијадини се појави и нестане, а Душан Тадић...

И он, благо речено, игра далеко од својих најбољих дана на Острву.

ЗАШТО ЈЕ ТАДИЋ ТОЛИКО ДАЛЕКО ОД СВОЈЕ ИГРЕ?

Изгубљена лопта на ивици казненог простора водила је до катастрофе Саутемптона.

Душан Тадић је покушао да изнесе лопту, упао у "замку" Клопових играча, "опљачкао" га је Роберто Фирмино, и очас посла лопта је стигла до Мухамеда Салаха који је фантастичним ударцем са ивице казненог простора савладао Фрејзера Форстера, који заиста ништа није могао.

Та грешка била је само "окидач" да поново крене "рант" незадовољних навијача Саутемптона издањима српског фудбалера, али тешко да је кривица само на њему.

Самопоуздање репрезентативца Србије није на високом нивоу, а с обзиром на приче претходног лета када се много "шушкало" о његовом одласку (Интер, Ливерпул...), док је Саутемптон на све начине покушавао да задржи стандардне и незадовољне првотимце, не би било изненађење да је и наша "десетка" одреаговала негативно на начин на који послује овај клуб са југа Енглеске.

Ово је Тадићева четврта сезона у клубу који сваке године има све мање амбиције, а у том случају се амбиције играча и клуб - просто не поклапају.

За максимум на терену код Душана Тадића важан је и фактор "слободе" коју му дозволи тренер; није је имао ни код Клода Пуела, са којим је био у отвореном сукобу због тога што је тражио поштовање, а ни сада код Маурисија Пелегрина, што није био случај код Роналда Кумана и код Славољуба Муслина у репрезентацији где је пружао своје најбоље партије у каријери, па је у првом делу квалификација на готово сваком мечу долазио до гола или асистенције.

У актуелном систему код Аргентинца, Тадић је постављен уз десну аут линију, што није његова природна позиција, и заправо је већину утакмица као члан "светаца" одиграо лево или иза нападача.

А шта каже статистика?

Без обзира што је Тадићев број створених шанси за саиграче драстично мањи него претходних сезона, он је и даље лидер свог тима у овом сегменту (19) уз Нејтана Редмонда (20), али још увек није уписао нити једну асистенцију и стрелац је само једног гола - из пенала.

(Примера ради, Сеск Фабрегас је направио 34, Де Брујне 33, Давид Силва 30...)

На истом узорку из претходних сезона, Тадић је у првих 12 кола прошле сезоне направио 31 шансу, али ни тад његови саиграчи нису успели ниједну да претворе у гол, па је на прву асистенцију чекао све до 31. децембра.

Годину дана раније је направио чак 33 шансе (3 асистенције), а у дебитантској невероватних 40 (6 асистенција)!

2017/18 - 12 утакмица - 19 шанси, 1 гол и 0 асистенција;

2016/17 - 11 утакмица - 31 шанса, 1 гол и 0 асистенција;

2015/16 - 11 утакмица - 33 шансе, 3 гола и 3 асистенције;

2014/15 - 12 утакмица, 40 шанси, 1 гол и 6 асистенција;

У поменутим сезонама је укупно забележио 14 голова и 24 асистенције по чему је био један од бољих играча Премијер лиге, док је по броју креираних шанси углавном био међу лидерима енглеског шампионата.

Сада и када креира шансу - ноге се саме "запетљају", а о овој бољци свог тима без самопоуздања говорио је и сам Маурисио Пелегрино.

"Потребно нам је баш мноого шанси да бисмо их претворили у гол", казао је млади стручњак и додао: "Морам да се прилагодим играчима како би они моје идеје пренели на терен. Морају да ми верују како би то успело. У овом тренутку сам тотално ван моје зоне комфора. Знам да је велики притисак, велики ризик, али морам да покушам".

Следи "паклени део" првенства и пред његовим играчима су следећи дуели: Евертон, Манчестер сити, Борнмут, Арсенал, Лестер и Челси, а уколико Пелегрино не "тргне" екипу вероватно ће бити наредни менаџер у Премијер лиги који ће остати без посла.

Када би се Душан Тадић вратио на своје бројке - и сама екипа би заиграла боље, али је питање за коју методу ће се менаџер Саутемптона одлучити.

Да ли ће испунити жељу играча и вратити их на "оригиналне" позиције? Да ли ће променити формацију у којој играју? Да ли ће оне лоше појединце "одморити" на неко време и пружити шансу млађим фудбалерима? Шта год одабрао - нема много времена.

Премијер лига је немилосрдна...

ОДУЗЕТА ДОЗВОЛА

Енглески медији су пре неколико дана писали и о томе да је српском репрезентативцу одузета возачка дозвола на шест месеци због тога што је свој "порше кајен" возио 35 миља на сат у зони у којој је дозвољено 30, у близини стадиона Саутемптона.

Извор: мондо.рс

Коментари / 0

Оставите коментар