Вароа и вируси уништавају пчеле

На приједлог Удружења пчелара „Вишеград“ Стална радна група за рурални регионални развој СВГ организовала је данас у Вишеграду предавања за пчеларе из општина Србије, Црне Горе и БиХ.

Република Српска 18.11.2017 | 17:46
Вароа и вируси уништавају пчеле
Недостатак хране је кључни фактор у слабењу пчелиње заједнице а ако се уз то не стане украј варои и вирусима онда то може да буде погубно за пчелиња друштва“, рекла је на предавању професор Пољопривредног факлутета из Новог Сада Нада Плавша.



„У поседњих десетак година забиљежен је помор пчела због низа фактора али кључну улогу има и недостатак хране, првенствено полена који је јако важан за развој друштва. Због тога пчелари морају много да знају, да стално уче и сналазе се. Не смију само чекати шта ће природа рећи и какве ће климатске промјене да буду па да сходно томе раде у својим пчелињим друштвима“, додала је Плавша.

Борба са паразитом мора бити стална, озбиљна и ефикасна ако пчелар хоће да има здрава и напредна друштва.

„Вароа није сама постоје и друга обољења која је прате а то су вируси пчела. Данас је познато 18 вируса а од њих шест праве додатне проблеме и слабе пчелињу заједницу доводећи је и до колапса“, истакла је Плавша.



Предавања су пратили пчелари из Ужица, Бајине Баште, Чајетине, Пљеваља, Пријепоља, Прибоја, затим Горажда, па Милића, Братунца, Сребренице и других општина .

„Опште је познато да је један од највећих проблема у пчеларству образовање пчелара. Свако образовање у било којој дјелатности је најважније а оваква предавања су основ за стицања знања“, рекао је пчелар Жарко Радишевић из Пљеваља.

Пчелар Милан Злопоубовић из Бајине Баште каже да је ово најбоље нешто што се за пчеларе може организовати у зимском периоду и њему је драго што су пчелари Чајетине позвани у Вишеград.

Ово није први пројекта СВГ у Вишеграду а посебно у помоћи Удружењуу пчелара „Вишеград“.

„Наш СВГ већ пет година ради са општином Виешеград и у оквиру „Дрина Тара“ региона и пројекта „Развој заснован на развоју региона“.Сматрамо да је производња меда и осталих пчелињих производа једна од шанси за унапређење стања у руралним срединама и отуда је и ово предавање организовано у граду на Дрини“, рекао је менаџер СВГ Александар Дамјановић.

Предавању је присуствовало стотињак пчелара а помоћ у његовом организовању пружила је и општина Вишеград.



БН телевизија

Коментари / 1

Оставите коментар
Name

Ђоле

18.11.2017 17:56

А јесте ли обратили пажњу на пестициде, драге колеге пчелари?

ОДГОВОРИТЕ