Капелов тим снова, а у њему - Дејо!
Фабио Капело, један од најбољих тренера свих времена, сачинио је најбољи тим од играча које је током богате каријере тренирао. Идеалних 11 Фабија Капела - и Дејан Савићевић! Ни Бађо, ни Дел Пјеро, ни Ибрахимовић, ни Веа, ни Батистута. . . "Геније" се нашао у идеалном тиму који је изабрао Фабио Капело уз Тотија, Ван Бастена, Роналда, Гулита, Редонда. А, кад се сетимо како је све почело. . .
Фудбал 18.11.2017 | 21:00
Потом је уследио повратак на Сан Сиро, па вођење Роме, Јувентуса и Реал Мадрида, односно националне селекција Енглеске, Русије, док је данас на клупи кинеског Ђингсу Сунинга.
Када је у питању чувар мреже и дефанзивна четворка испред њега Капело није има дилему – Ђанлуиђи Буфон на голу, на бековима Бразилци Кафу и Роберто Карлос, а у центру одбране још двојица Италијана – Франко Барези и Паоло Малдини.
Прву недоумицу имао је када је у питању позиција задњег везног, па је 'деле' легендарни Аргентинац Фернандо Редондо и чувени Холанђанин Франк Рајкард.
Десно крило заузима жива легенда Црвене звезде и овдашњег фудбала Дејан Савићевић, кога Капело назива "веома посебним за њега", истичући маштовитост популарног 'Генија'.
На контра крилу налази се икона Реал Мадрида Раул Гонсалес Бланко, између њих је, још један Холанђанин – Руд Гулит, а испред њега још један Холанђанин – ненадмашни Марко ван Бастен.
Како је гледаоцима желео да понуди неколико решења у зависности од стила игре екипе, али више због саме чињенице да није знао кога пре да изведе, на табли су се нашли и Луис Назарио Роналдо да Лима и Франческо Тоти.
Један од највећих фудбалских умова у последњих 30 и више година, човек који је имао срећу и одговорност да тренира неке од набољих фудбалера света током своје дуге и трофејне каријере, замољен је да изабере 11 најбољих играча са којима је радио.
А, хронолошки, водио је:
Милан 1991-96
Реал Мадрид 1996-97
Милан 1997-98
Рома 1999-04
Јувентус 2004-06
Реал Мадрид 2006-07
Енглеска 2007-12
Русија 2012-15
Ђијангсу 2015-??
Ради се о Фабију Капелу (71), једном од најтрофејнијих тренера Италије и човеку који је Серију А освајао са сва три клуба која је водио - Миланом, Ромом и Јувентусом, уз две опаске: а) током каријереи играо је за сваки од тих тимова, б) титуле из 2005. и 2006. са Јувентусом су касније поништене.
Међутим, када говоримо о "Дон Фабију", јасно је да се ради о човеку који је послове бирао (или боље рећи да су послови бирали њега) тако да је имао привилегију да поменуте клубове води у периодима њихове историје који су обележиле велике звезде и, самим тим, страховито јаки тимови.
Када су људи из Фондације "Лауреус", која је временом стекла довољно угледа и утицаја да себи дозволи луксуз да проглашава најбољег спортисту света у календарској години (Новак Ђоковић три пута проглашен је за најбољег), замолили Капела да од свих великана са којима је радио изабере 11 за свој "Тхе Бест оф"...
...он је пристао, али и прекршио правила.
Није успео да се одлучи за 11, већ је на две позиције понудио алтернативе тако да је Капело заправо на табли исписао 13 имена од којих подилази језа само када се прочитају тако набројани.
И неке ствари лако су уочљиве:
- Капело није навео ниједног Енглеза, а четири године водио је "албион" у ери Стивена Џерарда, Франка Лампарда, Вејна Рунија, Џона Терија, Џејмија Карагера, итд;
- Капело се углавном одлучио за асове из 90-их, од којих су четворица наставила доминацију и у новом Миленијуму, а само један активан и данас;
- Чувени тактичар није уврстио ниједног фудбалера Јувентуса у поље;
- Место у Капеловом идеалном тиму нису пронашли играчи какве је највећи број његових колега могао само да сања да ће их видети на терену уживо, а камоли имати на располагању;
- Место у идеалном тиму Фабија Капела добио је и легендарни југословенски фудбалер и ас Црвене звезде, потом Милана, Дејан Савићевић, с којим је "Дон Фабио" освојио једину титулу у Лиги шампиона у каријери;
Да бисмо Капелов избор ставили потпуно у контекст, навешћемо само неке од нападача с којима је Италијан радио током каријере, а који су "извисили" у овом несвакидашњем избору, иако они неће сви од реда бити тип фудбалера какав је био Савићевић: Габријел Батистута, Жан-Пјер Папен, Алесандро Дел Пјеро, Патрик Клајверт, Давор Шукер, Предраг Мијатовић, Роберто Бађо, Жорж Веа, Давид Трезеге, Златан Ибрахимовић, Вејн Руни, Гонзало Игуаин, Руд ван Нистелрој, Адријан Муту, Антонио Касано, Леонардо, Винћенцо Монтела…
Кренимо редом!
Голман: Ђанлуиђи Буфон (Јувентус)
"апсолутно комплетан голман"
Десни бек: Кафу (Рома)
"био је добар у одбрани, фантастичан када је ишао напред"
Штопер: Франко Барези (Милан)
"брз, снажан, тактички интелигентан"
Штопер: Паоло Малдини (Милан)
"почео је са мном у млађим категоријама, освојио је све што је могао"
Леви бек: Роберто Карлос (Реал Мадрид)
"довео сам га у Реал, потписали смо га за 12 сати"
Дефанзивни везиста: Фернандо Редондо (Реал Мадрид)
"то је играч каквог сваки тренер жели да има, професионалац"
Дефанзивни везиста (2): Франк Рајкард (Милан)
"на истом нивоу као Редондо, можда боља опција кад желите напред"
Десно крило: Дејан Савићевић (Милан)
"играч са фантастичном маштом у игри, био је један од најважнијих играча за мене"
Лево крило: Раул Гонзалес (Реал Мадрид)
"фантастичан играч, човек, за целу групу…"
Офанзивни везиста: Руд Гулит (Милан)
"дуго је играо за мене и био важан"
Офанзивни везиста (2): Роналдо Назарио да Лима (Реал Мадрид)
"није толико играо за мене као Гулит, али ако бих морао да изаберем једног – Роналдо)
Полушпиц: Франческо Тоти (Рома)
"може да игра овде, овде и овде (показивао је на табли), морам да га ставим"
Шпиц: Марко ванБастен (Милан)
"веома снажан и веома професионалан играч, а касније и тренер"
Капело је потом покушао да образложи због чега око одбране није имао дилему, али око навале већ јесте.
"Око овог дела овде (показивао је на последњу линију), то је најбоље, ту нема дилеме. А, овде (показивао је на везни ред и напад) имате прилику да промените стил".
Кад смо већ набројали фудбалере који су, овако или онако, могли да заузму Савићевићево место (а, "Генију" није понудио алтернативу као у случају Редондо/Рајкард или Гулит/Роналдо), могли бисмо листу оних који нису ушли на овај списак да допунимо и играчима из осталих линија тима: Бодо Илгнер, Анђело Перуци, Ешли Кол, Дејвид Бекам, Фернандо Јеро, Алдаир, Деметрио Албертини, Данијеле Де Роси, Марсел Десаи, Звонимир Бобан, Кларенс Седорф, Павел Недвед, Едгар Давидс, Патрик Вијера, итд.
Да све буде занимљивије, када је Силвио Берлускони пред старт сезоне 1992/93 уложио у реновирање "росонера" огроман новац припремајући клуб за крај ере холандског трија Ван Бастен/Гулит/Рајкард, а само за Савићевића одвојио тадашњих 30 милиона немачких марака, Капело није "пао" на репутацију најбољег фудбалера европског и светског шампиона коју је Црногорац понео са собом из Црвене звезде.
Напротив!
У првој сезони, Савићевић је углавном био резерва, а када је на лето 1993. "оплео" по Капелу у медијима, саиграч Бобан му је пришао и поручио да тренер жели да га види услед чега је Дејо умало завршио у Атлетико Мадриду или Олимпику из Марсеја.
"Ударио сам мало по Капелу у новинама и није прошло много до тренутка кад ми је Бобан пришао и рекао да Капело хоће да прича са мном. Отишао сам на разговор и повео Бобана са мном као преводиоца, јер тада још нисам говорио италијански добро. Капело је прво хтео да зна да ли је све што се појавило у медијима тачно, а када сам му потврдио да јесте, почео је нешто у стилу: 'Како можеш да говориш такве ствари...' на шта сам му одговорио само: 'Па, видиш да могу...' Почео је да ми држи лекцију о овоме и ономе, како не могу да причам такве ствари, а ја сам погледао Бобана и рекао му да каже Капелу да сам рекао да Капело може да оде у ***** материну. Тада је Бобан рекао да му то неће превести после чега ми је свега било доста па сам рекао Бобану: 'Ко га ****' и изашао напоље у сред Капелове беседе", испричао је касније Савићевић.
Савићевић је имао среће да један човек није желео да се тај сукоб настави, као ни да вешти дриблер напусти Милан, а то је био сам власник клуба, Берлускони! Он се потом вероватно први и последњи пут умешао Капелу у посао и избор тима тврдећи јавно да "његов Милан мора да игра са два нападача" и да "Савићевић треба да буде један од те двојице".
Док је "Геније" седео на клупи или трибинама, Милан је са страшним тимом одиграо сезону у Серији А уз гол разлику 34:15 на 36 мечева!
Вероватно последњи пут у каријери, Капело је попустио и почео да користи Савићевића као стартера и навијачи Милана као и власник Берлускони врло брзо су заборавили чуда која је на "Сан Сиру" правио Ван Бастен.
И данас, када бисте Берлусконија питали за двојицу играча који су за њега били неприкосновени, он би вам рекао само:
"Дејан Савићевић и Андриј Шевченко".
Много година касније, а нарочито после атинског "гажења" Барселониног "тима снова" у којем су били Ромарио, Христо Стоичков, Роналд Куман, Пеп Гвардиола, Ћики Бегеристајн, Хозе Мари Бакеро и тренер Јохан Кројф, Капело је променио став о играчу којег је и сам почео да зове "Геније". Додуше ретко.
Капело потом никада више није постао првак Европе, а много година касније на џентлменски начин је и донекле признао сопствену грешку...
Извор: Б92/мондо.рс
Коментари / 0
Оставите коментар