Грађани БиХ у дужничком ропству

Од кредита које су становници БиХ подигли у првих осам мјесеци ове године, 75% су ненамјенски или потрошачки, подаци су Централне банке БиХ.

Република Српска 12.11.2017 | 19:15
Грађани БиХ у дужничком ропству
То показује да се грађани БиХ задужују како би преживјели, због све већег раста цијена али и због ниских плата и пензија које нису довољне за покривање основних животних трошкова.

Од 8,4 милиона марака, колико су се грађани БиХ задужили за првих осам мјесеци ове године, више од 5 милиона спада у потрошачке или ненамјенске кредите.

За потрошачку корпу, која за четворочлану породицу износи 1.858 марака, потребне су двије просјечне плате или чак четири пензије. Стручњаци кажу да су разлози задуживања – мала плата и велики трошкови.

“Дошли смо у ситуацију да грађани живе да би платили рачуне, мало ко има могућност да нешто и уштеди а мало ко троши велики новац , али и таквих има. Губитници су грађани, а они би требали бити у могућности да зараде да врате кредите и да боље живе”, тврди Зоран Павловић, економски аналитичар.

Незапослени, али и они који раде за просјечну плату од око 830 марака, ни сами не знају како преживе мјесец. Све више се улази у дужничко ропство узимањем ненамјенских кредита да би попунили потрошачку корпу коју просјечна плата покрива са једва 44 одсто. Грађани Бањалуке кажу да живот на кредит постаје тренд.

“Сви они који се задужују и дижу кредите то је стил то је лакши облик него да кеш скупљаш па дођеш до неког добра послије неколико година мислим да је то у реду само треба да буде здрав банковни систем и то функционише”.

“Сваки кредит је омча око врата, камате су велике, једна обична позајмица гдје човјек узме да преживи се обрађује као да је дигао стамбени кредит”.

“Нема се од чега живјети мора се задужити неко кредитом неко позајмицом остају једва живи док плате дажбине, мале су плате и пензије и ником не остаје ништа”.

“Мислим да је све лоше у овој држави, не видим више свијетлу тачку овде и то је све логички слијед овакве политике”.

“Не задужује се народ већ ови високи функционери што им није никад довољно пара, они се задуже због својих џепова није због нас”.

Рјешења за заустављање задужења - нема. Грађанима остаје само да се надају бољој економској ситуацији да би могли да враћају кредите, поручују економисти.

До тада ће стезати каиш смањивати конзумацију, потрошњу, одласке на одморе и све остале трошкове којих се могу одрећи, наша домаћинства се одричу великог броја нормалних животних трошкова за које више немају новац, истиче Зоран Павловић, економски аналитичар.

Грађани се задужују чак и за куповину прехрамбених артикала, одјеће и књига. Сатница у Српској и БиХ је осам или десет пута мања у односу на земље Европске уније.

Скоро сваки други радник у БиХ има плату мању од 500 марака, а 73% радника живи у релативном сиромаштву.
Уз плате које годинама стагнирају, и трошковима који убрзано расту, грађанима БиХ остаје само да покушају ухватити корак са све већим трошковима живота.

(БН)

Коментари / 15

Оставите коментар
Name

немогуце

12.11.2017 18:38

Градјани у бих се за осам мјесеци задузили 8.4 милиона? Немогуце! Мора да је новинар греском убацио зарез. Премала је то цифра.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ста

13.11.2017 06:09

Имат це те висе,када се ресите тога камена ита врата,уколико је то модерно бл -цанина зивот на кредит, разбацујете се превисе; и једнога јутра се пробудите ,и морате напустити своје домове имања "ста је било :бајо распродао све ,арапима продали а цујте то се вец догађа.

Name

Др

12.11.2017 18:38

Господине Зоране Павловицу када представљате статистику у негативу, засто то радите на нивоу БИХ а позитивне ствари на нивоу РС. Мени лицно смета такав тренд Додиковских подвала, ако вец представљас статистицке податке уцини то на нацин да јасно знамо ко то колико дугује. Оно сто сви знамо јесте да ФБИХ није у тако нелагодној ситуацији дог РС има огромне проблеме како казе предсједник бољи дио. Када окацимо то на дрзавни ниво изгледа негативно сто није тоцно. јесте да ни ФБИХ није некакав напредак али и 200 мил колико су вратили дуга, односно смањили је помак је успех. Зато те молим да писес објективно ја не зелим да зивим у лазима. ХВАЛА

ОДГОВОРИТЕ
Name

РЕ Др

12.11.2017 19:28

Свака част за коментар, а што се сиче дуга ја лично нисам никоме ништа дужан, нити је било ко мени, мирно спавам???

Name

Браво

12.11.2017 21:07

З.П. је ако сте примијетили дезурни негативац опсте праксе на медијима његове опаске немају тезину то је има квантитет нема квалитет досадио је Богу и народу

Name

Тик так

12.11.2017 18:42

Не задузују се да би презивјели него да би купили јос један пар ципела, новије ауто, да би исли на море, итд. А гласају за оног ко це им омогуцити кредите. Сто се мене тице, нека слободно поцркају, цистија планета.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мелди ора ј Т

12.11.2017 19:06

Хало ова земља треба да банкротира све поскупило сто одсто а плате јос отисле ко је луд овде какав црни ммф и странци видели они ове статистицке податке

ОДГОВОРИТЕ
Name

Дарко

13.11.2017 06:18

Само један дијо дрзаве је пропо није цијела.

Name

рјесење економија

12.11.2017 19:35

Треба угасити овакву дрзаву, преци на трампу, и избацити новац из употребе.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Праса Зворник

12.11.2017 20:01

Поред дужничког ропства грађани су и у правом ропству. У Зворнику у Суботу навечер запалили ауто инспектору крим полиције, одмах потом другу ноћ запалили и једном грађанину. Зворником завладале паликуће. Полицајци у страху. Криминалци пале и жаре редом по Зворнику. Ко их штити ? Начелник полиције ништа не предузима да заштити властите полицајце. Како од њега онда очекивати да штити грађане. Доласком овог начелника стање безбједности се у Зворнику тотално погоршало. Грађани трпе огроман терор. Каква нам је то полиција која ни саму себе не може да заштити.

ОДГОВОРИТЕ
Name

студент-пивопија

12.11.2017 20:05

Ропство је у принципу добра ствар - јаца слободарски дух.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Зеки Пресс

12.11.2017 20:30

Па то је немогуце, ми имамо насу реформску агенду, акцизе и уговоре иза Боске..

ОДГОВОРИТЕ
Name

То је свугдје тако

12.11.2017 21:15

Зар ви мислите да људи који долазе из иностранства не долазе с кредитима? Храну овдје у Сведској купују на кредит и то масовно. Мој отац троси малтене све на лијекове. Ја помазем, али то су вртоглаве цифре. Прије двије седмица сам купила храну за 430 круна. Мозе се платити све или по 50 круна мјесецно. Мој брат има огроман кредит, јер су га искористили па је радио за врло мало пара. Среца па је добио отказ и ја сам му послије хиљаде молби написаних у његово име насла боље пацен посао, али он јос 6 година мора врацати кредит с којим су плацени мањи кредити за одјецу, путовања у Босну, храну итд. Ви цете се мене сјетити кад удјете у ЕУ и видите да нема ама бас ниста сто ви немате. Има социјална помоц коју ви не мозете добити.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Да додам

12.11.2017 21:17

Око 16. сједим и рацунам свима ста платити, гдје смањити, а гдје увецати. Пустили су да ја рацунам, јер ме не хвата паника лако. Мати направи кафу и купе ми сладолед. Да је камера да ме снима ви би себе препознали. Топао поздрав!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Фркyyyyy

12.11.2017 21:20

У овој дрзави имамо еxтра сиромасне и еxтра богате, једни дизу кредите да путују на крај свијета, а други да купе књиге за сколу, реалност БИХ!!!!

ОДГОВОРИТЕ