Мароканци - "Легија странаца" изборила Мундијал!

Само један фудбалер Марока из почетне поставе против Обале Слоноваче рођен је домовини, али је и он, као и сви остали, одрастао у Европи.  Луталице које су пронашле фудбалску срећу! Занимљива прича о селекцији која ће играти на Мундијалу после 20 година. . .

Фудбал 12.11.2017 | 16:15
Мароканци - "Легија странаца" изборила Мундијал!
Мароко је победио Обалу Слоноваче 2:0 и пласирао се на Светско првенство у Русији 2018. године.

Мароканци су се вратили на Мундијал после 20 година, јер су последњи пут били учесници највеће фудбалске смотре на планети у Француској 1998.

Тријумф против "слонова" забележен је са почетном поставом у којој је само један играч рођен у домовини, а то је Набил Дирар. 

Међутим, ни он није превише времена у свом животу провео у Мароку, с обзиром на то да је одрастао у Белгији.

Чак четворица играча рођена су у Холандији и Француској и двојица у Шпанији.

Голман Мунир и дефанзивац Хакими родили су се у Шпанији, дефанзивац Бенатиа, везни фудбалери Белханда и Саис, као и нападач Бутаиб у Француској, дефанзивац Ел Ахмади, Бусуфа, Зијех и Амрабат у Холандији.

Слике славља мароканског народа обишле су свет. И оне лепе из Рабата и Казабланке, али и оне ружне из Брисела где су горели аутомобили и радили водени топови. Општи утисак је да су итекако знали Мароканци да прославе историјски успех и пласман на Светско првенство у Русији, прво после пуних 20 година.

Те 1998. године са Нуредином Најбетом и Мустафом Хаџијем стали су у групној фази, а следеће 2018. могли би (ако буду имали среће на жребу) да нападну пласман међу 16 најбољих селекција света. За то свакако имају капацитет, имају и талентован и сасвим добар тим, али и селектора Ервеа Ренара, често оспораваног Француза који се показао као добар алхемичар.

Успео је иначе неуспешни епизодиста на клупи Лила да састави сјајну селекцију, да споји неспојиво и да од фудбалера који су одрасли у иностранству у различитим културама склепа занимљив тим.

Од 11 стартера у одлучујућем мечу са Обалом Слоноваче само је један фудбалер рођен у Мароку, сви остали у иностранству. Иронично, и тај један из Казабланке је комплетно детињство провео у Белгији, а ради се о десном беку Набилу Дирару стрелцу првог гола на синоћном мечу.

Преостала десеторица играча разврстани су такође по државама, а највише их има рођених у Холандији и то четворица (Ел Ахмади, Бусуфа, Зијех и Нурдрин Амрабат), затим у Француској такође четворица (Саи, Бенатија, Беланда и Бутаиб), као и двојица који су рођени у Шпанији (голман Мунир и млади бек Реала Хакими). Дакле, ниједан од њих није научио да игра фудбал у Мароку.

Било је међу репрезентативцима Марока и оних који су били и храбри и паметни, попут крилног нападача Ајакса Хакима Зијеха, који је 2016. године одбио позив Холандије како би наступио за државу из које су му корени и коју је посећивао само туристички.

Занимљиво, ту одлуку је критиковао и чувени Марко ван Бастен, који је рекао да му није јасно како неко може "поред живе Холандије да изабере Мароко", али, годину дана касније Зијех иде на Мундијал са истим тим Мароком да ужива у слави, док надобудни Холанђани остају кући са многим отвореним репрезентативним проблемима.

И то је мала победа фудбалских луталица из Марока, које ће имати сигурно подршку правих и искрених љубитеља фудбала на Мундијалу у Русији следећег лета, где ће бити један од фаворита из сенке. Неће у народу популарни Лавови са Атласа освојити Златну богињу, која је резервисана за Бразилце, Немце, Шпанце или Аргентинце, али ће итекако моћи да им запрже чорбу, што је чар светског првенства.

Извор: мондо.рс/моззартспорт

Коментари / 0

Оставите коментар