“СНСД чинио кључне кораке ка НАТО-у“
Доношење Декларације о војној неутралности Републике Српске од стране владајуће већине у Народној скупштини РС , не значи спречавање активирање МАП-а, Акционог плана за чланство у НАТО-у, наводи Иванић.
Република Српска 07.11.2017 | 22:53
То има више везе с тим да се, ако се нешто на том путу деси, одговорност покуша пребацити на некога другог унутар РС, па да се каже - ето, видиш, ми смо хтјели да тога не буде, али ови из Сарајева, из Савеза за промјене, нису то подржавали. Дакле, више је њена дневна политичка употреба", оцијенио је српски члан Предсједништва БиХ Младен Иванић у интервјуу агенцији Анадолија.
Међутим, Иванић истиче да око чланства БиХ у НАТО-у није било сагласности и неће ни бити још дуже времена.
"Ја сам то више пута рекао, поновићу и сада. Мени је потпуно разумљив став Бошњака да се треба ићи у НАТО, реално говорећи, тамо је земља која се за један велики дио Бошњака везује, а то је Турска. И они сматрају да имају природног саговорника тамо. Хрватска је већ у НАТО-у и логично је да представници хрватског народа то очекују.
Србија није и врло је тешко очекивати да ће неки од српских посланика рећи да ми требамо да уђемо, без обзира на то што Србија није. Јер би то значило нову подјелу. Јер, не дај Боже некаквог сукоба, то би значило да исти народ може бити на двије различите стране, што није нормално и није добро. Тако да ја ту Декларацију о војној неутралности РС више тумачим за дневно-политичку употребу, за случај да се добије МАП, да се окриви неко други и да се покуша скинути одговорност. Кључне искораке када је МАП у питању учинио је СНСД и њихова власт, нико други", рекао је Иванић.
У садашњем политичком амбијенту 2018. већ унапријед изгубљена за БиХ. А они који говоре о кандидатском статусу БиХ за чланство у ЕУ наредне године превелики су оптимисти, сматра Иванић. Одговори на Упитник ЕУ су, како наводи, само један од предуслова.
"Чак бих рекао, нису ни толико кључни колико позитиван политички амбијент. Ко ће нам дати статус ако не можемо ријешити избор органа. Какав кандидатски статус можемо очекивати ако због недостатка сагласности о Изборном закону БиХ пријети опасност да више нема ниједне озбиљне институције власти у БиХ.
Па није свијет, и није Европа до те мјере ирационална да ће себи омогућити тако нешто. Па ваљда је правна претпоставка конституишите власт да бисмо могли даље разговарати. Ја бих волио да се то деси, ја бих волио да ми 2018. добијемо кандидатски статус у ЕУ, али то не зависи од Европе. То зависи од нас. Ако ми то сами нећемо, неће нам ни Европа моћи помоћи", поручио је Иванић.
БН телевизија
Коментари / 13
Оставите коментарПравда
08.11.2017 05:48Иваницу мали си ти тркаç око Нато и непита се ни један политицар појединацно,вецина има и тоје битно а сто је јос битније Амери ако одлуце Босна мозе уци за 3 мјесеца.Зиви били па видјели
ОДГОВОРИТЕРе
08.11.2017 07:10Цуј овога сто 20 година млати празну сламу а из ње висе ниста не испада, па ста сто су гурали ка НАТО?
Маша
08.11.2017 08:00Успјех ће бити ако изборимо војну неутралност коју је Иванић први изњео као правац за БиХ и Републику Српску.
Лицемјери Из сНСД
08.11.2017 06:04Прицају само оно сто глупи народ хоце да цује. Те неце у НАТО,те хоце референдум а бице све контра. Референдума неце бити а у НАТО идемо.
ОДГОВОРИТЕЛицемјери Из сНСД
08.11.2017 06:07Прицају само оно сто глупи народ хоце да цује. Те неце у НАТО,те хоце референдум а бице све контра. Референдума неце бити а у НАТО идемо.
ОДГОВОРИТЕкиклоп
08.11.2017 06:27Улазак у НАТО подрзавају сви они који би ставили тацку на сукобе.Они који би зељели испунити неку своју стољетну зељу ратом,то не зеле. А има их у сва три народа, и за сада су у вецини. Надам се не задуго.
ОДГОВОРИТЕре
08.11.2017 07:16За улазак у НАТО су сви, само што то већина српских политичара крије, некада је то Додик отоврено признавао, данас говори супротно. Улазак у НАТО ставља тачку на сукобе у БиХ и региону АЛИ и ставља тачку на дезинтеграцију државе БиХ, у томе је цио "проблем". ОС БиХ служе у мировним мисијама већ годинама и НИКАДА ни један српски члан предсједништва није био ни СУЗДРЖАН на гласању а камоли ПРОТИВ, рецимо Иванић може стопирати одлазак наших војника а не стопира. Пуно је народа који не зна како се доносе државне одлуке, већина бирачког тијела не зна, нема појма. Прича о противљењу српског народа уласку у НАТО због неког евентуалног сукоба са Србијом је неутемељена, такав сукоб је готово па немогућ, то су будалаштине. Ето Црна Гора је у НАТО-у, и шта сада, ма ништа, је ли неко забринут да би Срби могли између себе ратовати, НИЈЕ. БиХ иде према НАТО-у и то је незаустављив процес.
реално
08.11.2017 08:08А сто би стопирао одлазак војника у мировне мисије кад у њима рецимо капетан има 3000 еура плате,дневнице,храну,смјестај или би неко да тај капетан напусти орузане снаге и цека пензију од 400 км?
ре реално
08.11.2017 11:49Јао аргумената аахаххахааахаааааа...
Пајо
08.11.2017 07:06Јао, па наши политичари су идиоти, укључујући и овог! СНСД, ПДП, СДС, као ту постоје значајне разлике!? Идеолошке и концептуалне! Ма хајде молим те! У датом окружењу и под одређеним притисцима великих се маневарски простор јако сужава, а ми немамо политичара способног да се носи са тим! Иванић је партнер странака из УК, да ли је онда за или против НАТО-а?
ОДГОВОРИТЕИндијанац Но1
08.11.2017 09:38Када велики шеф одлучи и пошаље папир, има да га потпишете без обзира ко сједио на столици коју тренутно узурпира Иванић, таман да је и иструли чића Драженко. За промјену би се могли побринути да се увоз смећа из Србије и Хрватске ограничи и изједначи са извозом, велику србијицу и курватску финансирајте од своје приватне имовине! Свако ко поред домаћег изабере да купи душманско из Србије и Хрватске заслужује да живи као задња фукара!!!
ОДГОВОРИТЕА још кључније према Новоматицу
08.11.2017 11:19Најкљуцније кораке су СНСД- овци направили према Новоматицу и са Новоматицом регистровали у Бањалуци фирме за прање новца НОВО РС доо и РСА ГАМИНГ Доо.
ОДГОВОРИТЕЈа
08.11.2017 14:55Тада је Русија требала у нато. Е, мој народе кратког памћења. Хоћемо ли опет брат на брата? Политика је к....! Сад овако, сад онако. Политичар који то схвати, остаје дуго на сцени. Прилагођавање, датом тренутку, то је то. Паметном доста.
ОДГОВОРИТЕ