Чаробно вече четири поетесе
У Народној библиотеци у Српцу синоћ је одржано поетско вече на којем су представљене пјесме четири аутора - Јелке Ерцег из Добоја, Миље Тутњиловић, Бранке Тегелтија и Дијане Милашиновић из Српца.
Република Српска 03.11.2017 | 12:05
Јелка Ерцег је, како каже, написала пет књига поезије, а прву у току рата, када је 1993. избјегла из Сарајева. Ратне невоље и страдања, тежак живот у њој су изазвали порив за писање пјесама које су пуне емоције.
„Сматрам да је књига, поред електричне енергије и телефона, велики изум који је свијет добио на дар“, казала је Ерцегова и изразила задовољство што је имала прилику да буде гост Српца. Она је потом прочитала неколико својих пјесама које су наишле на лијеп пријем код посјетилаца.
Из здравствених разлога, изостало је присуство пјесникиња Миље Тутњиловић и Бранке Тутњиловић, али су на заиста лијеп и емотиван начин њихове пјесме говориле стручни библиотекар Бранка Санчанин и професор српског језика и књижевности и предсједник србачке "Просвјете" Гордана Дјукић.
Тутњиловићева иза себе има шест збирки поезије и два романа, а пјесникиња Бранка Тегелтија је у протекле четири деценије написала више од 130 радова, које су штампане у бројним часописима и збирци „Завичајна лира“.
Право пјесничко откровење представљао је наступ поете Дијане Милашиновић, која је већ укоричила прву збирку пјесама "Сусретања".
Писањем пјесама бави се из гимназијских дана. Имала је тешко дјетињство, јер је без оца остала са само 14 дана живота.
„Пјесме пишем кад нешто желим да избацим из себе за себе“, каже Дијана, која је веома скромна. За своје поетско знање захвална је професорици Гордани Ђукић.
Она у пјесме уноси емоцију, пјева о Косову, о Републици Српској, а посебно је инспирише прича из филма "Плава гробница" Милутина Бајића у којој се говори о страдању Срба на Крфу.
Гордана Ђукић, предсједница „Просвјете“ не крије увјерење да је ријеч о великом таленту и да се од Дијане могу очекивати импресивни домети у поезији.
Гордана Ђукић није заобишла ни тешкоће са којима се сусреће СПКД Просвјета, а оне су, углавном материјалне природе.
„Очекивали смо да ће ова манифестација прерасти у традицију. Како је вријеме пролазило, стање је постајало све теже и неизвјесно је да ли ћемо моћи и радити".
"Просвјета" је избрисана из свих токова, из буџета, али смо остали само зато што смо пуни ентузијазма, емоција и доживљаја јер смо преживјели заиста свашта. Књижевни ствараоци, углавном, штампају књиге својим средствима“, рекла је предсједница србачке "Просвјете".
(БН/С.К.)
Коментари / 0
Оставите коментар