Случај "Муслин": Могло је све то и без "ријалитија"!
Позитивна еуфорија око пласмана Србије на Мундијал после осмогодишњег изостанка пала је у запећак отварањем "случаја Муслин".
Фудбал 05.11.2017 | 22:00
Уместо да се српска спортска, превасходно фудбалска, јавност примирила после успеха у који реално није веровала, дошло је до нове поларизације – која је могла да буде избегнута.
О томе шта је разлог за такав епилог морали смо да сазнамо после вишенедељних спекулација и својеврсне "ријалити шоу" ситуације у којој су медији из дана у дан нагађали, "сазнавали", "навијали" за један или други сценарио.
На крају, Муслин је своје виђење јавности изнео из Француске, такође путем медија, иако је све могло да се каже на заједничкој конференцији за медије којој би присуствовао и он, али и функционери ФСС.
Да су ствари биле постављене како је требало не бисмо дошли у ситуацију да рецимо ББЦ о Србији извештава из угла рубрике "веровали или не". Вероватно се не врата не би затварала "задњицом", а мост којим је наш фудбал стигао тамо где је одувек желео био поливен нафтом и спаљен.
Сасвим је сигурно да је за Сергеја Милинковић-Савића било места бар једном на Муслиновом списку, уз претпоставку да је апсолутно јасно и њему и људима око њега да се у стартних 11 репрезентације Србије не улази са улице, а ФСС би себи скинуо још једну бригу са дневног реда.
Баш после утакмице у Бечу против Аустрије су евоциране успомене на то како је Србија себи дозволила да изгуби Марка Арнаутовића. Такве луксузе више немамо, фудбалска база је таква да се о сваком таленту мора водити рачуна.
Да ли због "терања ината" или нечег другог, тек Муслин је на све начине образлагао зашто на његовом списку нема места за фудбалера Лација, 22-годишњака који ће, ако га срећа послужи, пошто све друго већ има, доминирати светским фудбалом у наредној деценији.
Такав сценарио је сасвим известан, једнако као и чињеница да Муслин не би био селектор Србије у том временском периоду, па је на крају, после свега што се догодило, одлука ФСС да у ситуацији "или-или" изабере будућност уместо садашњости, сасвим логична.
До те одлуке можда не би ни дошло да је било склоности ка компромису и да су се ствари јасно одредиле, нарочито после претњи да би СМС могао да изабере неку другу националну селекцију – не би га много држава одбило.
У "отварању душе" Муслин је поменуо и Матеју Кежмана, менаџера фудбалера Лација, који је својим претњама изнетим у медијима додао уље на ватру и сасвим је сигурно у ум бившег селектора донео нову дозу ината. И он је имао "саопштење", где је у причу увео "нове ликове" из старих афера и практично оптужио Муслина за корупцију. У наставку преписке путем медија, некадашњи тренер Црвене звезде је бившем фудбалеру вечитог ривала поручио да ће се видети на суду.
Питања одговорности, простора за уплитање и самостално преузимање саветодавних улога "треће стране" се не поставља у корелацији са медијима, то је wин-wин ситуација за пословни интерес.
У то нас је уверио пример Николе Јокића, где је "трећа страна" у старту окривила клуб који "не дозвољава његовом клијенту да наступи за репрезентацију", КСС је реаговао демантијем, а кола су се на крају сломила на момку, који је попут СМС, перспектива српског спорта и будући идол младих генерација.
И Кежман је говорио да Лацио не пушта Милинковић-Савића у младу репрезентацију Србије. Није баш најбоље када клијента ставите под лупу јавности, у било каквом контексту, притисак је велики, очекивања још већа.
Док те ствари не доведу у ред, поред политичких и телевизијских имаћемо и спортске ријалитије који имају за циљ да нам једног актера наметну као "доброг момка", другог да начине "реметилачким фактором", трећег да представе као "миротворца".
Афере су пратиле фудбалску репрезентацију Србије на сваком великом такмичењу, а није их било много у блиској прошлости. Актуелна генерација играча би могла да има потенцијал да уради нешто више од својих претходника, па би ваљало да се некада прескоче "случајеви".
Извор: Б92
Коментари / 0
Оставите коментар