Лидеру Каталоније пријети затвор
Шпанско тужилаштво тражи подизање оптужница против смијењених каталонских лидера због "дјела против уставног поретка", јавља АФП.
Свијет 30.10.2017 | 14:13
То значи да би могла да услиједе прва хапшења због референдума и проглашења независности Каталоније, што је у складу са поруком из Мадрида послатом у суботу да "нико није изнад закона".
Ројтерс наводи да се сада, према шпанском правосудном систему, захтев тужиоца упућује судији на разматрање. Наводи се да је Маза затражио од судије да позове на свједочење сецесионистичке лидере.
АП прецизира да је Маза затражио оптужнице против чланова смијењене каталонске владе и водећих људи регионалног парламента која је дозволила гласање о независности које је обављено прошлог петка. Наводи се да су за кривична дјела за које се оптужују каталонски лидери предвиђене казне од 30, 15 и шест година затвора.
АП наводи да је Маза рекао да ће од судија тражити да се против каталонских званичника примене превентивне мјере, али није навео да ли под тиме мисли на њихово тренутно хапшење и слање у затвор до почетка суђења.
Шпанске власти и већи дио међународне заједнице не признају резултате каталонског референдума, јер сматрају да је нелегално организован, а самим тим одбацују и проглашење каталонске републике у парламенту Каталоније.
Извор: Тањуг
Коментари / 7
Оставите коментарКарадоз
30.10.2017 13:20Како пријети? Кад подривас Уставни поредак дрзаве затвор је загарантован.
ОДГОВОРИТЕИме
30.10.2017 13:51Овај умислио да је јаци од закона дрзаве?
ром
30.10.2017 14:03Под хитно укинути суд у Мадриду јер суди само Каталонцима.За такво нешто има пуну подршку РС
ОДГОВОРИТЕре РОМ
30.10.2017 14:17Хехе слазем се 100./‘
'ре ром
30.10.2017 14:32РОМЕ, Не ромимљај.
Они
30.10.2017 15:27Они су вец побјегли у белгију
ОДГОВОРИТЕСпасе
30.10.2017 16:57Ја би у каталонију послао насег великог бају да он тамо одрзи референдум он је велики цтруцњак за референдуме а има подрску одлазеце америцке адиминстрације и господекормак