Провјера отворила “Пандорину кутију“

Информација Центра за истраживање рата и ратних злочина и тражење несталих лица РС о девет ратних судија и шест тужилаца који су и данас на функцијама биће достављена Канцеларији дисциплинског тужиоца ВСТС БиХ на приоритетно поступање.

Република Српска 26.10.2017 | 20:38
Провјера отворила “Пандорину кутију“
Ово је данас одлучио Високи судски и тужилачки савјет (ВСТС) БиХ након што је разматрао ову информацију у којој се, између осталог, наводи ратна прошлост судија и тужилаца који и данас дијеле правду у БиХ, и то на предметима ратних злочина.

Такође, ВСТС је усвојио и закључак да информација заједно са прилозима буде достављена Тужилаштву БиХ те да од те институције буду затражени и подаци да ли се против било којег судије или тужиоца води истрага, односно кривични поступак.

Закључено је и да се затраже подаци о лицима оптуженим за ратне злочине и њиховој националности као и да се од судова у БиХ затраже подаци о националности лица правоснажно ослобођених и осуђених за ратне злочине и висини казне. Занимљиво је да је прошао и закључак којим се од Министарства правде БиХ, Савјета министара БиХ и Парламентарне скупштине БиХ тражи допуна члана Закона о ВСТС-у у смислу увођења могућности за разрјешење судије или тужиоца без спроведеног дисциплинског поступка. 

Милан Тегелтија, предсједник ВСТС-а, рекао је да ће захтјев судовима и тужилаштвима отићи већ данас.

"Подаци о националности се морају ручно радити јер не постоји аутоматизована база података, па ће за тај дио посла бити потребно дуже времена", рекао је Тегелтија, који је раније рекао да, уколико је само 10 или 20 одсто онога што се налази у информацији о ратним судијама и тужиоцима тачно, правосуђе има огроман проблем.

Ружица Јукић, потпредсједник ВСТС-а, сматра да ће се усвојеним закључцима на неки начин извршити ревизија информације достављене од Центра, а која се односи на "људе изабране у неком другом сазиву".

Закључци ВСТС-а наишли су на одобравање жртава рата из РС који очекују да се они реализују те да се ради о првом кораку како би се стање у правосуђу макар мало промијенило.

"Републички центар отворио је 'Пандорину кутију' о раду правосуђа и на најбољи могући начин - аргументима, чињеницама и доказима показао како ради правосуђе у БиХ", рекао је Милорад Којић, директор Републичког центра за истраживање рата и ратних злочина и тражење несталих лица РС, додајући да очекује да након што буду разријешени судије и тужиоци који се наводе у информацији дође до понављања поступака у свим тим предметима.

И Бранислав Дукић, предсједник Савеза логораша РС, очекује да ће судије и тужиоци који су пријављени бити разријешени дужности, додајући да ово удружење посједује оригиналну документацију о суђењу Србима током рата у БиХ, коју је регистровао и Међународни комитет Црвеног крста.

За разлику од Дукића и Којића, Душко Милетић, предсједник Предсједништва Борачке организације РС, каже да не очекује ништа од усвојених закључака ВСТС-а.

"О каквом се Суду и Тужилаштву ради, најбоље показује чињеница да 20 година након рата неко открије и надлежном органу достави имена судија и тужилаца који по никаквим моралним и правним мјерилима не би могли да обављају тај посао", рекао је Милетић.

Удружење судија Суда БиХ осудило је закључке ВСТС-а истичући да је тиме учињена "неотклоњива штета судијама" те унијета несигурност међу носиоце правосудних функција.

У Суду БиХ одржана је и сједница Кривичног одјељења, а писмо у којем је затражена реакција написао је судија Бранко Перић. У писму, између осталог, наведено је да је расправом на сједници ВСТС-а нанесена штета судијама и нарушен углед свих.

"Овим скандалом дефинитивно је уништено повјерење грађана у правду и правосудне институције. На овакву увреду институције која би требала да штити углед судија и правосудног система треба хитно реаговати. Ако то не учинимо ми, нема ко други", написао је Перић у свом писму.

Подсјећања ради, информацијом су пријављене судије Даворин Јукић, Шабан Максумић, Мирсада Стрика, Мира Смајловић, Хилмо Вучинић, Реџип Бегић, Мирза Јусуфовић, Халил Лагумџија и Џемила Беговић као и тужиоци Џеват Муратбеговић, Ремзија Смаилагић, Мирослав Марковић, Ибро Булић, Сеид Марушић и Сена Узуновић.

Судије нису дужне да објашњавају пресуду

Судије су независне у поступању и доношењу одлука те суде и пресуђују на основу Устава и закона. Они су слободни у заступању свог схватања, утврђивању чињеница и примјени права и нису дужни да икоме објашњавају своја правна схватања и утврђено чињенично стање, изузев у образложењу одлуке.

Ово је наведено у саопштењу ВСТС поводом реакција представника извршне и законодавне власти РС и Србије на првостепену пресуду Суда БиХ у поступку против Насера Орића, ратног команданта Армије РБиХ у Сребреници. У саопштењу наглашавају да исход судских поступака судије не могу и не смију прилагођавати очекивањима и схватањима законодавне и извршне власти те да позиви на укидање Суда БиХ и Тужилаштва БиХ и позив српским судијама да напусте те институције представљају притисак на правосудне институције.

Одгођено именовање замјеника главног тужиоца

ВСТС одгодио је именовање замјеника главног тужиоца Тужилаштва БиХ јер кандидат за ову позицију, тужилац Дубравко Чампара, није дошао на заказани интервју.

Милан Тегелтија, предсједник ВСТС-а, рекао је на сједници Савјета да је Чампара одсуство оправдао службеним путовањем, те додао да ће замјеник главног тужиоца БиХ бити именован када сви пријављени кандидати буду испитани.

Извор: Независне новине

Коментари / 3

Оставите коментар
Name

Фико

26.10.2017 19:28

Ови људи су ван сваког разума и памети раде у тузиластву и да се ко фол води исрага дај зе молим вас ко је овде луд висе !Тегелија не бламирај се висе!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Зоки

26.10.2017 20:04

Које су ово будалије.Па Суд и Тузиластво БиХ нису ид јуце,а ни Судије.Сад су се они кобајаги сјетили да испитују прослост ратни судија,па гдје сте били све ове године сто нисте давно на ти реаговали,е мој Дукицу преливодо и ти и остали слицни теб.Па те судије нису од јуце ту,а ви се сад кобајаги сјетили,хајде мало да се прица.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Кики

26.10.2017 21:17

Па треба сацекати и пријаву бораца армије БиХ и ХВО-а. Видим да ови нису навели судије у РС_у који су били активни за вријеме рата...несто им се то гади да их наброје.

ОДГОВОРИТЕ