АБА: 221 поен - Партизанови Амери срушили Игокеу!

Кошаркаши Партизана савладали су Игокеу у невероватно ефикасној утакмици петог кола АБА лиге – 117:104.  Добар је Рајт, али Вилијамс Гос је пеницилин - Партизан бројао до 117! Партизанов плејмејкер дао 30 поена, Игокеин убацио 34.

Кошарка 21.10.2017 | 23:05
Две екипе су одиграле још један ефикасан меч, други пут узастопно примили више од 100 поена, а у таквом односу боље се снашао домаћин, ношен сјајном игром америчких играча.

Најџел Вилијамс-Гос је одиграо фантастично и на крају се зауставио на 30 поена (10-13 за два, 2-2 за три), уз 4 скока и 8 асистенција, док је Патрик Милер додао 23 поена (7-8 за два, 9-10 пенали) и имао 11 асистенција и 5 ухваћених лопти. Њима двојици помагали су Ђоко Шалић са 16 поена, један мање имао је Андрић, док је Маринковић постигао 13.

Њих двојица су успели да надокнаде учинак нестварног Дорела Рајта на другој страни – НБА појачање гостију постигло је 34 поена (8-12 за два, 4-7 за три, 6-11 пенали), уз 7 скокова и два успешна додавања.

Такође, Вилијамс-Гос и Милес су били иницијатори серије од 17:0 у току треће четвртине, којом су дефинитивно преломили овај несвакидашњи дуел у хали Александар Николић, за трећи тријумф у АБА лиги, уз два пораза.

’Црно-бели’ су боље отворили утакмицу и дошли до раног вођства, али су се нашли у проблему, пошто је стартни центар Ђоко Шалић за мање од пет минута направио три фаула. У тим тренуцима гости су почели да преузимају контролу, а онда је на сцену ступио Дорел Рајт – везао је 12 поена и Игокеа је преокренула.

Имала је екипа из БиХ и девет поена вишка током друге деонице, али су се играчи Муте Николића тргли и полако топили заостатак. У финишу је заблистао Вања Маринковић – прво је монструозно блокирао Гајића, а онда и са две тројке донео егал на полувремену – 50:50.

Други део игре био је једнако ефикасан, екипе су се смењивале у вођству, да би онда споменути Вилијамс-Гос и Милер узели ствари у своје руке. Покренули су невероватну серију од 17:0 средином треће деонице, наставио је Михајло Андрић тројкама, па је домаћи тим у последњих 10 минута ушао са двоцифреном разликом.

У неколико наврата противник је покушавао да се врати, Партизан је имао одговор и на крају заслужено славио у овој утакмици која ће вероватно оборити рекорде.

Какав меч је видело око 4.000 гледалаца у хали “Александар Николић“ сведоче и статистички подаци – укупан индекс корисности кошаркаша Партизана је био 146, док су гости “забележили“ 103 поена.

Милер је забележио 40 индексних поена, Вилијамс-Гос 38, а Шалић 23 за нешто мање од 20 минута.

На другој страни, у том параметру, најбољи је био Рајт (32), а Милошевић, Радивојевић и Љубичић су меч завршили са индексом корисности од 12. За свега 16 минута Поњавић је уписао 13 поена – толики му је био и индекс.

Партизан сада има три победе и два пораза, а Игокеа две победе и три пораза.

У шестом колу Партизан ће у петак играти у Загребу против Цибоне, док ће Игокеа дочекати ФМП у недељу.

Каква кошарка у Београду! Партизан је на свом терену савладао Игокеу са 117:104 у утакмици петог кола Јадранске лиге која ће свакако ући у историју такмичења барем као једна од најефикаснијих од оснивања.

Дорел Рајт у Пионир је дошао као играч који је обележио прва четири кола на Јадрану, али је Партизан пронашао прави одговор на њега. А он се вечерас звао Најџел Вилијамс Гос. Партизанов амерички плејмејкер био је покретач и главни реализатор серије од 15:0 којом су црно-бели дошли до 12 поена предности (80:68) у трећој четвртини.

И од тог тренутка Вилијамс Гос и Патрик Милер били су праве газде на терену, а црно-бели су контролисали ситуацију. Генерално гледано, ово су вероватно биле најбоље партије Партизанових Американаца у досадашњем току сезоне, а ваља поменути да се на терен после три меча паузе због повреда вратио и Марко Чакаревић.

Имао је Партизан четири минута пре краја меча и 15 поена вишка (108:93), гости су запретили серијом 9:0, али нису имали снаге за преокрет.

Милер је меч завршио са 23 поена, 11 асистенција и пет скокова, Вилијамс Гос је постигао 30 и поделио је осам успешних додавања. Веома добри у домаћем тиму још су били Ђоко Шалић са 16 и Михајло Андрић са 15 поена, док је Вања Маринковић додао 14. На другој страни Дорел Рајт је забележио 34 поена и седам скокова.

Слаба одбрана или изостанак исте је нешто што је постало заштитни знак Партизана у овом уводном делу сезоне. Додуше, није се ни Игокеа прославила у том сегменту, поготово у првом полувремену.

Иако су црно-бели за нијансу боље почели утакмицу од вечерашњег ривала, ствари су се промениле после неколико минута када се пробудио одлични Американац Дорел Рајт.

Овај искусни крилни кошаркаш радио је буквално шта је хтео одбрани Партизана у већем делу утакмице. Већ после три четвртине на свом конту имао је 30 поена, али Партизан је имао феноменалног Вилијамса Госа.

Игокеа је у другој четвртини играла веома добро, у једном тренутку имала и плус девет. Имали су гости добар ритам и на старту трећег периода, чинило се да контролишу ситуацију.

А онда је моторе Партизана упалио амерички тандем Вилијамс Гос - Милер и београдска екипа је кренула по победу.

ПАРТИЗАН - ИГОКЕА 117:104 (19:23, 31:27, 30:21, 37:33)

Судије: Томислав Хордов, Матеј Шпендл и Иван Стефановић
Гледалаца: 4.000

ПАРТИЗАН: Милер 23, Вилијамс Гос 30, Аранитовић 2, Маринковић 14, Величковић 4, Томић, Пецарски, Гавриловић 8, Андрић 15, Чакаревић 5, Стевановић, Шалић 16.

ИГОКЕА: Поњавић 13, Рајт 34, Гајић, Глоговац 6, Вашингтон 7, Милошевић 6, Јевтовић 4, Радивојевић 13, Љубичић 13, Шибалић 2, Вуковић, Рикић 6.