Све више дјеце са појавом глиста
Приликом редовних годишњих контрола брисева грла, носа и столице код дјеце вртићког узраста, ове године код великог броја малишана позитиван је налаз на паразите у столици, односно глисте. Потврдио је "Независним" Бранислав Лолић, педијатар из Бањалуке, али и више родитеља који су се забринули због појаве глиста.

"У посљедње вријеме јесте учесталија појава паразита у столици код дјеце, али нимало нисам забринут јер је један од разлога за повећање алергија код дјеце управо одсуство паразита. Познато је да дјеца која имају паразите имају мање алергија касније", рекао је доктор.
Оно што је важно, наводи Лолић, је да уколико се појаве паразити, потребно је да љекар пропише одговарајући лијек, који се даје три дана.
Главни симптоми паразита, истиче Лолић, код дјеце су свраб у носу, као и свраб око ректума, а столица је црне боје и прољеваста.
Говорећи о налазима брисева грла и носа, који често знају бити позитивни на бактерије, Лолић каже да само присуство бактерија у грлу не значи да је дијете болесно и да треба да буде изоловано, а врло често љекари одлуче да не треба давати терапију.
Бањалучки педијатар Мирослав Гајић каже да налази брисева код дјеце које он лијечи нису показали алармантно стање.
Марија К., мајка четворогодишњег дјечака из насеља Кочићев вијенац, који борави у једном приватном вртићу, каже да је њен син већ други пут добио глисте Оxyурис вермицуларис, те да се сваки пут жалио на болове у стомаку око пупка, а имао је свраб по кожи и у аналном предјелу.
"Љекар нам је прописао сируп на сваких 12 сати. Уз то користимо и сјеменке бундеве, за које смо чули да чисте паразите", казала је она и додала да није сигурна зашто дијете има паразите, нити на који начин их добије.
Боса Ђајић, педијатар из бањалучког Дома здравља, рекла је да на основу налаза дјеце из предшколских установа која су била обавезна урадити брисеве, на основу налаза бриса, грла, носа и столице дјетета није примијетила већи број патолошких налаза.
Извор: Независне новине
Коментари / 0
Оставите коментар