Анализа: Због ових ШЕСТ промјена НБА лига неће бити иста!

Сезона у којој ће чак шесторица српских играча заиграти у САД биће прекретница за најјачу лигу из неколико разлога. Крупне новине већ су ступиле на снагу.

Кошарка 08.10.2017 | 22:15
Анализа: Због ових ШЕСТ промјена НБА лига неће бити иста!
НБА лига улази у сезону која ће у Србији изазвати вероватно највећу пажњу још од доба успеха Влада Дивца и Предрага Стојаковића у Сакраменто Кингсима.

Осим тога што ћемо на паркетима у САД гледати наше новајлије Милоша Теодосића (Ел-Ел Клиперси), Богдана Богдановића (Сакраменто Кингси) и Радета Загорца (Мемфис Гризлији) уз староседеоце Николу Јокића (Денвер), Бобана Марјановића (Детроит) и Немању Бјелицу (Минесота), америчка кошарка биће интересантна и овдашњој и светској публици и из низа других разлога.

Док је шампион Голден Стејт одмарао и водио тихи и бучни "рат" са председником Трампом, у Оклахоми је настајао нови "супертим", доласцима Пола Џорџа и Кармела Ентонија код Расела Вестбрука. Истовремено, Бостон се додатно ојачао формирањем нове "осовине" Кајри Ирвинг - Гордон Хејворд, Хјустон је упарио сјајан тандем Крис Пол - Џејмс Харден, а Леброн Џејмс у Кливленду је окупио проверене снаге - свог најбољег пријатеља Двејна Вејда, али и феноменалног Ајзеју Томаса.

За то време, руководство НБА лиге припремало је терен за наступајућу годину, која ће из неколико разлога бити и заиста нови почетак најјачег такмичења на свету. Ово су неке од најкрупнијих промена.

НОВИХ 60 "РАДНИХ МЕСТА"

Лето 2017. године остаће упамћено по интересантној новини у НБА - увођењу такозваних "двосмерних" уговора, који су обезбедили још 60 "радних места" за кошаркаше у најјачој лиги и у њеном "предворју".

У жељи да афирмише развојну, "Џи" лигу, НБА је по угледу на НХЛ створила нови, "хибридни" статус играча, који би фактички био присутан у оба ранга. Примера ради, тај играч је дошао на званични тренинг камп НБА екипе, за то добио 50.000 долара изузетих од "селери кепа" и потом је потписао "двосмерни уговор" који и њему и његовом тиму доноси одређена права и обавезе.

Укратко, играчи са тим уговором могу да током сезоне проведу максимално 45 дана са НБА екипом, односно ван развојног тима. Ако се тај рок "пробије", кошаркаш потписује регуларни НБА уговор или постаје слободан агент. Крајњи рок за потписивање ових уговора је 15. јануар, а највећа могућа зарада играча је 279.000 долара.

У пракси, овај уговор пре свега омогућава екипама да доведу играче који би током лигашке фазе сезоне могли да "ускоче" у случају повреде члана "првог" тима. Током плеј-офа ови уговори не важе, а значајно је да је НБА тимовима дозвољено да на овај уговор доводе и играче из Европе, али им је забрањено да у ту сврху плаћају обештећење.

Примера ради, прошлосезонски плејмејкер Црвене звезде мтс Нејт Волтерс потписао је овог лета "двосмерни" уговор са Јутом Џез.

КАЗНА ЗА ОДМАРАЊЕ - 100.000 $
 
Руководовеће тело НБА лиге ("Боард оф Говернорс") такође је, последњег дана септембра, усвојило важно правило о условима под којим здрав играч може да одсуствује са утакмице.

С обзиром на то да је претходних сезона канцеларија комесара насумично кажњавала тимове због недовољно оправданог одсуства (великог броја) кошаркаша, ове сезоне то подручје је регулисано одредбом, дефинисаном у неколико тачака.

Укратко, тимовима ће и даље бити допуштено да одмарају кошаркаше када је то неопходно, али ће им бити саветовано да то раде када играју код куће. Такође, очекује се да највеће звезде и тада дођу на утакмицу, да седну на клупу "у цивилу" и да буду доступни навијачима пре утакмице.


- Пре свега, тимовима је забрањено да одмарају кошаркаше током значајних утакмица, које се преносе на националним ТВ каналима. Кршење овог правила биће прекршај, кажњив износом од 100.000 долара.

- Осим у ванредним околностима, тим не би требало да одмара више здравих играча на једној утакмици, а поготово не на гостовању. У ситуацијама када тимови ипак реше да одмарају кошаркаше, они би требало да буду видљиви публици (дакле - да седе на клупи) и да буду доступни навијачима.

"Искрено се надам да ће ова правила бити прихваћена и да ће тимови схватити да имају највећу обавезу према навијачим - према кошаркашкој заједници", изјавио је комесар НБА лиге Адам Силвер.

ПРВИ ПУТ - ЛОГО И РЕКЛАМА НА ДРЕСУ

НБА лига направила је ове године радикалан заокрет и омогућила тимовима да јасно на опреми истакну и лого познатог произвођача и и рекламу спонзора.

После 11 година, НБА и Адидас су прекинули сарадњу, па је овог лета званично ступио на снагу осмогодишњи уговор лиге са компанијом "Нике", незванично вредан око милијарду долара.

На основу те сарадње, уговорене 2015, "Нике" је добио право да први истакне свој лого на дресу, што му раније није било дозвољено, као потом ни Реебок-у, ни Адидасу. Уз то, тимовима је одобрено и право да додатно зараде истицањем амблема спонзора, за шта је предвиђен простор на левом рамену "униформе".

"Нике" је сваком тиму наменио четири варијанте дресова, а мале рекламе сигурно ће стајати на опреми бар три године, на колико је потписан важећи уговор.

Интересантно је поменути и то да је "Нике" одустао од Адидасове револуционарне идеје (реализоване у последње четири године), да тимови играју у дресовима са рукавима, како би те мајице наводно биле популарније код навијача. Испоставило се да то и није био баш пун погодак.

МЕРЕ ПРОТИВ "ПУШТАЊА" УТАКМИЦА
 
"Направили смо важан, конкретан корак на путу ка нашем дуготрајном циљу - већем квалитету мечева. Промене које смо направили биле су неопходне да би подстакле такмичарски дух наших тимова", рекао је председник НБА операција Бајрон Спруел.

Борба против намерног "пуштања" утакмица (популарније - "танковања") у борби за избор што бољег "рукија", изазвала је крупну реформу драфта, који ће следећег лета бити последњи пут дочекан на традиционални начин.

Према идеји НБА званичника, убудуће нећемо тако често пратити неславне примере и низове пораза, какве су недавно бележили Сиксерси, свесно везујући и по 28 везаних неуспеха (2014/15, 2015/16) да би дошли до колеџ звезде коју желе.

Шта се променило?

Према новим правилима, предност на драфт лутрији имаће ТРИ тима са најлошијим скором, а не само један - последњепласирани. Сада ће сва три имати по 14 одсто шанси да на извлачењу добију првог "пика", за разлику од досадашњих процената, који су фаворизовали најлошијег (25%), затим другог најлошијег (19,9) и трећег (15,6%).

НБА лига, после огромног прилива новца прошле године (ТВ уговор од 24 милијарде) не жели више да организује утакмице без такмичарског набоја и са предвидљивим крајем. Зато је ова мера смишљена као покушај да што мање тимова намерно губи. Да ли ће и колико бити успешна - видеће се брзо, јер би и ове сезоне могла бити вођена трка појединих тимова за НЕулазак у плеј-оф, ради боље позиције у драфт лутрији.

"Танковање" је штетно, а ова реформа је далеко од савршене, али се надам да ће нова правила одвратити тимове од покушаја да заврше са најгорим скором", изјавио је комесар лиге Адам Силвер.

"ЗАЗИНО" И "ХАРДЕНОВО" ПРАВИЛО

Реагујући на дешавања на НБА теренима прошле сезоне, лига је дала судијама инструкције да суде у складу са новим правилима, названим по двојици играча. Сам помен незваничних имена ових правила наговештава шта ће она одређивати.

"Правило Зазе Пачулије" односи се на такозвано "уклизавање" или подметање ноге испод ногу шутера, чиме се нападачу смањује простор за доскок. Пачулија је управо то урадио Каваију Ленарду у првој утакмици прошлосезонске плеј-оф серије, повредио га и избацио га из плеј-офа, отворивши Вориорсима додатно врата финала.

Зазино правило гласи: Судије ће досудити прекршај, а онда ће користити видео снимак да утврде да ли је направљен намерни фаул. После утакмице, званичници лиге такође ће прегледати те снимке и ретроактивно ће моћи да оцене прекршај као тежи или блажи од досуђеног.

"Мислим да је то правило добро и да ће заштити играче од повреда. Мислим да је добро и да ће учинити дефанзивце опрезнијим", рекао је Ленард, кога је Пачулија повредом избацио из серије при вођству Сан Антонија од 21 поена разлике средином треће четвртине прве утакмице против Вориорса.



"Правило Џејмса Хардена", са друге стране, регулише понашање нападача и циљ је да га спречи да намерно ствара контакт са дефанзивцем да би изнудио фаул и слободна бацања.

Досуђивање прекршаја при шуту прилично се отргло контроли НБА лиги претходних година, а лидер Хјустона то је користио и користио и тако изнудио гомилу слободних бацања само на брз замах или покрет телом унапред, најчешће при минималној реакцији одбране.

С обзиром на то да је "Брада" створио уметност од изнуђивања прекршаја, НБА лига је покушала да му стане на пут и одлучила да судије убудуће досуђују прекршаје при правом покушају шута ("покрет шутера нагоре"), а да игноришу инсистирање нападача на контакту рукама.

"Такође, ако судије процене да се нападач свесно бацио у тело чувара или да га је ухватио за руку да би изнудио контакт, онда ће бити досуђен фаул у нападу", објашњено је.

Харден прошле године није добио МВП титулу, али је бар добио своје правило. Видећемо да ли ће и колико судије моћи да се изборе са његовим глумачким налетима, који су му постали заштитни знак колико и чувени укрштени корак.



ОЛ СТАР БЕЗ 'ИСТОКА' И 'ЗАПАДА'
 
Посебно звучна промена озваничена је и ове недеље, када је лига саопштила да ће капитени Ол-стар екипа сами бирати саиграче у стартним петоркама, у којима више неће важити подела на Исток и Запад.

Овако драстична измена деценијске праксе представљена је у уторак и подразумеваће да капитени тимова Истока и Запада у Лос Анђелесу 18. фебруара буду играчи који добију највише гласова навијача.

Ол-стар тимови биће одређивани на овај начин:

- Навијачи, играчи и корисници друштвених мрежа одабраће по пет стартера у обе конференције, док ће гласовима тренера бити проглашено по седам резерви у оба тима. Имена та 24 играча потом ће бити написана на цедуље, са којих ће капитени два тима бирати своје екипе.

Нови систем омогућиће да играчи из обе конференције играју једни против других и створиће шансу да саиграчи из тимова буду ривали на Ол-стар мечу. Такође, зависно од састава Истока и Запада, могуће је да играчи који су гласовима изабрани у стартере заправо не почну утакмицу.

За све ће се бирати капитени, који би прошле године, према броју гласова, били Леброн Џејмс и Стеф Кари.

Нова НБА сезона стартоваће у уторак, 17. октобра и трајаће најкасније до 17. јуна. Биће то довољно времена за уживање у најбољој кошарци и за праћење наведених промена које су код многих додатно повећале интересовање за такмичарску 2017/18.

Још само да почне...

Извор: мондо.рс

Коментари / 0

Оставите коментар