Пешић: Ја строг? Не, ја сам захтјеван!
Искусни стручњак открио студентима тренерске тајне, причао колико је важно самопоуздање и радна етика, али и о јединственој филозофији југословенске кошарке.
Кошарка 04.10.2017 | 22:45
Тројени тренер причао је о феномену југословенске кошарке.
"То што ми имамо, нема нико на свету у то будите сигурни. То је јединствена кошаркашка филозофија и она се састоји из јединствене селекције младих талената и јединствене методике тренинга. Можда други имају боље методе, али су они у сваком случају другачији", рекао је Пешић.
Он је будућим стручњацима покушао да представи како се долази до великих резултата.
"Пут до успеха је посвећеност. То је нешто што не могу сви да имају, са тим се не рађаш, то се равзија, учи, а посвећеност се и тренира. Ово што је југословенски спорт постигао, и успеси које наставља Србија, по мом дубоком уверењу и искуству је пре свега заслуга тренера. Када говоримо о врхунском спорту, врло је важно да се зна да централно место у животу младих људи заузима тренер. Јер, он је тај који развија љубав према спорту, који га васпитава, учи, тренира и са којим се такмичи".
Он је потом рекао да је веома важно имати самопоуздање, а затим отркрио да се и оно "тренира".
"Најчешће употребљавана реч међу нама спортистима и тренерима, о којој се највише говори и на тренерским семинарима је самопоуздање и како то самопоуздање развијати. Нико се није родио самоуверен, већ се и то тренира. Замислите студента који каже 'Ја сам спреман за сутрашњи испит, немам никакву несигурност да покажем знање, без обзира које питање будем добио'. Ту самоувереност не може да има неко ко није учио, иза те самоуверености стоји огроман рад, посвећеност и свакодневни труд", навео је популарни Кари.
Бивши селектор мало подробније је објаснио улогу тренера.
"Задатак тренера није само да одреди вежбу. Е данас ћемо да урадимо три серије по десет убачених скок-шутева. Сваког играча треба припремити, треба га мотивисати. А шта је то што мотивише, то су циљеви. Са мотивацијом се никад не почиње пре утакмице, по систему уђеш у свлачионицу, одржиш велики говор и онда играчи изађу на терен и победе великог противника. То се ретко дешава. Циљеви се постављају на почетку сезоне, то мотивише, а до циља се стиже прецизним планом. Све то могу да извршавају само момци и тренер који су посвећени", открио је Пешић.
Светислав Пешић осврнуо се и на недавно емитовање документарног филма "250 степеника" посвећен генерацији југословенске јуниорске репрезентације која је у Бормију 1987. освојила титулу првака света са њим на челу. Он је објаснио да су му многи замерили после тог филма да је строг, али да он не мисли тако.
"Када ме питају зашто сам строг, ја им узвратим питањем, а да ли вам ја изгледам строго? Одговарају ми да сам баш срдачан. Не, ја нисам строг, ја сам само захтеван, а ту огромну енергију и мотивацију ширим око себе па и на своје играче. Тако стварам радну етику код младих спортиста. Радне навике се стичу у породици. Највећи број врхунских спортиста, не само из кошарке већ и осталих спортова које сам имао прилике да упознам, долазе из фамилија где су стекли васпитање. Лева рука виљушка, десна нож, а не почиње се са јелом док ћале није дошао, сео за сто и свима пожелео пријатно", "пластично" је описао Светислав Пешић.
Извор: мондо.рс
Коментари / 0
Оставите коментар