ЕП: Освета Хрвата и "овјера" 2. мјеста!

Хрватска победила Чешку и тако јој се реванширала за пораз од пре две године у осмини финала ЕП у Француској. "Коцкасти" други, Чеси иду кући.  Утакмица без значаја, али Хрватима је било важно: Пала освета, Чеси на - 38! Шутерски тренинг Бојана Богдановића, који је за 23 минута убацио 25 поена у кош ривала – 107:69.  Доктор Швед све може сам! Русија на крилима сјајног плеја сломила отпор Британије (82:70) и запосела прво место у нашој групи.  Руси успешни на крају, сад чекају Летонце! Русија се ознојила у последњем дуелу против отписане Велике Британије, али мора да сачека расплет у групи Д, како би сазнала са које ће позиције у осмину финала и ко ће јој бити наредни ривал.

Кошарка 07.09.2017 | 15:30
Пораз од Шпаније у претпоследњем колу Групе Ц на Еуробаскету, није оставио никакав траг на кошаркаше Хрватске. Изабраници Александра Петровића брзо су се опоравили и бес искалили над Чешком, старим дужницима из Лила.

Хрватска је победила 107:69 (28:17, 26:23, 24:29, 29:9)!

Овом победом "комшије" су осигурале друго место у Групи Ц, која се претходне недеље играла у Клужу. Шпанија је, према очекивањима, освојила прво место и ова два тима не могу да буду ривали Србије у осмини финала.

То ће бити Црна Гора или Мађарска.

Чеси су завршили наступ на Еуробаскету, баш као и Румуни, док ће врло брзо бити познато да ли ће Црна Гора или Мађарска на треће место. Црногорци играју са домаћином и у случају победе "овериће" трећу позицију, па чак и ако изгубе, јер је нереално очекивати да Мађари савладају Шпанију.

Хрватска је на опроштају од велелепне дворане у Клужу одиграла одличну утакмицу, а посебно се то односи на последњих 20 минута, када су Чесима убацили 29 поена, а примили свега девет.

Бојан Богдановић је постигао 25, а Дарио Шарић 18 поена и десет скокова.

Хрватска није није могла са другог места у групи Ц, а Чешка са позиције пет – ипак мотив је био на страни селекције Аца Петровића која је нанела тежак пораз екипи Ронена Гинзбурга у последњем колу групне фазе и направила идеалну увертиру осмине финала – 69:107 (17:28, 23:26, 20:24, 9:29).

Била је то права освета Хрватске за тежак пораз од овог противника у осмини финала претходног Европског првенства. Поново је у редовима Ватрених био најбољи фантастични Бојан Богдановић, који је одржао прави шутерски тренинг за 23 минута на паркету, постигао 25 поена и гађао без промашаја за три поена (4/4). Шарић га је поново пратио у стопу са дабл-дабл учинком – 18 поена и 10 скокова.

Код Чеха је на висини задатка био Ауда са 19 поена, док је 15 убацио Хрубан.

Хрватска у осмини финала иде на трећепласирани тим из групе Д, у којој се налази и селекција Србије.

ЧЕШКА – ХРВАТСКА 69:107
/17:28, 23:26, 20:24, 9:29/

ЧЕШКА: Ауда 17, Хрубан 15, Саторански 2, Велш, Паљза 12, Ширина 6, Сврдлик 10, Петерка, Бохачик, Криз, Кизлинк.

ХРВАТСКА: Крушлин 8, Поповић 3, Симон 6, Шарић 18, Укић 5, Жорић, Планинић 2, Бендер 2, Бендер 7, Бува 11, Рамљак 4, Томас, Богдановић.

Резултати 5. кола:

Хрвстака - Чешка 107:69
Мађарска - Шпанија
Црна Гора - Румунија

ТАБЕЛА: Шпанија 4-0, Хрватска 4-1, Црна Гора 2-2, Мађарска 2-2, Чешка 1-4, Румунија 0-4.

Руси су оправдали улогу фаворита у последњем мечу у групи Д Евробаскета и победили већ отписану Велику Британију. Ипак, учинили су то уз велики напор, јер су "жилави" Британци и у том мечу "скупо продали кожу".

РУСИЈА - ВЕЛИКА БРИТАНИЈА 82:70 (23:16, 20:15, 18:23, 21:16)

Никоме на овом шампионату нису били "лак залогај", упркос томе што су завршили такмичење са скором без иједне победе - 0:5.

Иако су имали резултатски заостатак и од 14 поена (29:43), предвођени Габријелом Оласенијем, нису се предавали до краја. Тројком Данијела Кларка у финишу треће четвртине пришли су на само три поена (54:57), али су Руси мини серијом Тимофеја Мозгова одбили тај напад (61:54).

Они су наставили са атацима што је три по минута пре краја меча резултирало приласком на корак од изједначења - 67:68, али је тада разиграни Алексеј Швед са шест везаних поена опет одвео Русе на безбедних "плус седам" (76:69).

До краја меча Руси су и "додали гас" па су окончали сусрет са убедљивих 82:70.

Најбољи у редовима победника били су Швед са 30 поена и осам асистенција, Витали Фридзон убацио је 14, док су Мозгов и Андреј Воронцевич завршили меч са учинком од по 11 поена. Мозгов је уписао и 11 скокова.

Код Британаца најбољи је био Кларк са 21 поеном и шест асистенције, док је Кларк постигао 19 и имао девет скокова.

Руси са скором 4-1 сада чекају расплет у групи Д, који ће уследити поподне када буду одигране преостале две утакмице, Србија - Белгија и Летонија - Турска.

Извесно је да ће такмичење даље наставити Русија, Србија, Летонија и Турска, али ће исход тих мечева одредити коначан пласман у групи након чега ће бити познато и са ким ће одмерити снаге у осмини финала.

На крилима сјајног Алексеја Шведа Русија је оправдала улогу фаворита и уписала четврту победу на Евробаскету против Велике Британије са 82:70, иако није брилијрала. Али четаСергеја Базаревича је испунила циљ и запосела прво место у Групи Д, а уколико Турска вечерас победи Летонију ту ће и остати и то испред Србије због бољег међусобног скора.

Видели смо добар отпор Британаца, али опет недовољан да се угрозе победничке амбиције Баћушки. Меч је преломљен тек у последњој деоници када се серијом поена са линије слободних бацања и с две везане тројке Шведа руски тим отарасио притиска Британаца који су их мучили у другом полувремену.

На крају, маестрални Швед је меч завршио са 30 поена (12 у последњој деоници) и понео епитет убедљиво најбољег појединца сусрета, а солидно су га пратили и Витали Фридзон са 14, као и Томофеј Мозгов и Андреј Воронцевич са по 11 поена.

Код Британаца највише су показали Кларк са 21 и Оласени са 19 поена, али нису могли ништа више сем часног опроштаја од Евробаскета.

РУСИЈА - ВЕЛИКА БРИТАНИЈА 82:70
(23:16, 20:15, 18:23, 21:16)

РУСИЈА: Швед 30, Бабурин 0, Фридзон 14, Ивлев 0, Антонов 0, Зубков 5, Квостов 5,  Мозгов 11, Воронцевич 11, Д. Кулагин 0, М. Кулагин 0, Курбанов 6.

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА: Дан-Акодо 0, Џонсон 7, Мокфорд 2, Лоренс 0, Окерафор 5, Кларк 21, Мари 10, Боатенг 2, Нелсон 4, Ачара 0, Оласени 19, Џозефс 0.

ГРУПА Д:

Русија - Велика Британија 82:70 (23:16, 20:15, 18:23, 21:16)

16.15 Белгија – Србија

19.45 Летонија – Турска

Табела: Русија 4-1, Србија 3-1, Летонија 3-1, Турска 2-2, Белгија 1-3, В. Британија 0-5.

Извор: мондо.рс/моззартспорт