ЕП: Словенци уништили Французе, Литванци овјерили 1. мјесто!

Дебакл! Словенија уништила Француску и послала је на Шредера! Триколори потпуно разочарали, па ће им бити изузетно тешко да се домогну саме завршнице такмичења - 95:78.  Могло и убедљивије: Драгић и Дончић декласирали Француску! Кошаркашки Словеније декласирали су Француску резултатом 95:78 у петом колу групе А овогодишњег Евробаскета.  Литванија снажно и срећно до Б1! Вицешампиони Европе бољи од Немаца у директној борби за прво место у групи, а на почетку "нокаут" фазе играће против Грчке или Пољске.  Литванци оверили прво место и избегли Шпанију до финала! Јонас Валанчијунас убио Немце - 27 поена и 15 скокова.

Кошарка 06.09.2017 | 16:00
Репрезентација Словеније са максималним учинком одлази у осмину финала Европског првенства. Фантастична селекција Игора Кокошкова прегазила је Француску у Хелсинкију, па ће за противника у наредној фази такмичења имати четвртопласирани тим из групе Б, што ће највероватније бити Грузија или Украјина – 95:78 (28:22, 24:13, 25:16, 18:27).

Ужасни Триколори били на корак од правог резултатског дебакла, с обзиром да су Словенци у финишу треће четвртине били и на +29, али су у последњој деоници успели да поправе игру у одбрани, противника је стао шут, а разлика се топила. Ипак, победа није била угрожена, иако су Французи четврту четвртину решили у своју корист резултатом 27:18.

Био је то још један фантастичан меч Горана Драгића, који је у кош ривала убацио 22 поена, а двоцифрени у победничком саставу били су и Дончић (15 поена), Видмар (13) и Препелић (14 поена). Код Француза је више од осталих пружио Де Коло (16 поена), а донекле су му помагаи и Дијао (13) и Фурније (11).

Француској ће противник у осмини финала бити Немачка, а уколико елиминише Панцере већ у четвртфиналу је чека моћна Шпанија.

Словенија је одиграла још један фантастичан меч, задржала максималан учинак и обезбедила прво место пред осмину финала.

Екипа Игора Кокошкова је од самог старта била бољи ривал на терену, после прве четвртине имала +6, али је контролу преузела у другој четвртини у којој је противнику препустила само 13 поена.

Већ тада је било 17 разлике за Словенце који су ишли и до +29, све до треће деонице, када је уследио велики пад. Французи су разлику спустили на 12 поена, да би после искључујуће личне грешке Фурнијеа, било јасно да је утакмица решена.

Саму завршницу сусрета обележили су неспортски фаулови 'Триколора', који нису могли да сакрију немоћ и нервозу због убедљивог пораза.

Поново су доминирале две највеће словеначке звезде – фантастични Горан Драгић меч је завршио са 22 поена, 8 асистенција и 3 скока, а Лука Дончић је додао 15 поена, 9 скокова, 3 асистенције и 2 украдене лопте. Одличну подршку пружио је Кремен Препелич са 14 поена, једним више од Видмара.

У пораженом тиму, Нандо Де Коло је имао 16, Борис Дијао је додао 13, а Сарафан један мање.

Словенци у уз Шпанију једина непоражена селекција на шампионату, па ће у осмини финала играти против четвртопласиране екипе из групе Б.

ГРУПА А:

СЛОВЕНИЈА – ФРАНЦУСКА 95:78
/28:22, 24:13, 25:16, 18:27/

СЛОВЕНИЈА: Рендолф 9, Ребец, Драгић 22, Николић 5, Препелић 14, Мурић 2, Блажић 7, Видмар 13, Загорац, Димец 6, Чанчар 2, Дончић 15.

ФРАНЦУСКА: Серафан 12, Ертел 4, Дио, Ловерњ 7, Фурније 11, Де Коло 16, Дијао 13, Вестерман 6, Појрије 2, Лабејрије 6, Тупан 1, Џексон.

6. Исланд 0-4 276:398 4

Репрезентација Литваније забележила је четврту узастопну победу на Еуробаскету и освојила прво место у Б групи.

Литванци су тако, упркос поразу од Грузије на старту такмичења, оправдали улогу највећег фаворита групе игране у Тел Авиву.

Немачка је, са друге стране, премашила очекивања и у осмину финала ће са друге позиције, испред Италије, Грузије, Украјине и Израела.

Можда су Денис Шрудер (26п, 3ас) и другови могли да ураде нешто више и у мечу одлуке за прво место, али су их Литванци "убили" кошевима са дистанце у преломним моментима, од којих су неки постигнути заиста уз много среће.

На крају, Литванија - Немачка 89:72 (23:19, 24:24, 25:17, 17:12)!

Вицешампиони претходног ЕП, у Истанбулу ће се у оквиру осмине финала састати са четвртим из групе А, што ће бити победник утакмице Грчка - Пољска.

Немци ће на старту елиминација највероватније на Французе, који би после убедљивог пораза од Словеније требало да заврше на трећем месту А групе (под условом да Финска у вечерњем термину савлада Исланд).

Јонас Валанчунас био је доминантан са 27 поена и 15 скокова, Донатас Мотиејунас убацио је 15, Едгарас Улановас 11, а Мантас Калниетис 10 поена.

Литванци су квалитет својих високих играча искористили да реализују 60 одсто шутева за два поена, а уз то су имали 13 скокова више.

Најбољи период игре Немачка је имала у финишу друге четвртине, када је противника натерала на бројне промашаје, док се на другој страни разиграо Шрудер.

Млади "плеј" Атланта Хокса је са 19 поена у првом полувремену био најзаслужнији за преокрет иједино вођство "панцера" на утакмици - 42:43.

Међутим, за преосталих 40 секунди до одласка на одмор, Литванија је узвратила мини-серијом од 5:0, у оквиру које су Кузминскас и Јушкевичијус поентирали после одбитака какви се ретко виђају. Права ствар за психолошко дизање своје и спуштање противничке екипе!

Надовезао се Валанчунас са осам узастопних поена у првим минутима треће деонице и "зелени" су серијом од 17:4 стекли двоцифрену предност - 59:47.

Успео је селектор Немачке Крис Флеминг да успостави равнотежу увођењем младог дугајлије Ајзеје Хартенштајна, у 28. минуту је на семафору стајало само 64:60 (упркос тројци Јушкевичијуса уз јак фаул Маода Лоа), али онда опет исто - тројке Јушкевичијуса и уз звук сирене Улановаса за 72:60.

Нова серија Литванаца ишла је до 13:0 и 77:60 у 33. минуту, а када је Шрудер прекинуо нападачки "пост" дуг чак 17 минута, било је прекасно да се уради нешто више.

Литванија иде у осмину финала Евробаскета са челне позиције групе Б и тамо чека Грчку! То је потенцијални дерби друге фазе такмичења, али да би до њега дошло потребно је да Грци вечерас савладају Пољску и обезбеде четрто место у групи А.

Све ово епилог је једног од најинтересантнијих мечева данашњег програма на Европском шампионату у коме су Литванци добили Немачку (89:72) и послали је на Француску у осмини финала.

Утакмица за прво место у групи Б била занимљива само до финиша треће деонице када је Литванија стегла одбрану, спречила Немце да у три последја минута  постижу поене и тако побегла на плус 12 - 72:60.

Дебакл! Словенија уништила Француску и послала је на Шредера

Да све буде горе по екипу Криса Флеминга шутерска криза настављена је и у прва три и по минута последње четвртине, па су Литванци дефинитивно решили меч у том периоду, повевши са чак 77:60. До краја сусрета предност Адомаитисове екипе варирала је између 10 и 15 разлике, а питање победника није се постављало ниједног момента.

Литванију је до тријумфа водио маестрални центар Торонта Јонас Валанчијунас с дабл-дабл учинком - 27 поена и 15 скокова. Двоцифрени си били још само Мотиејунас (15 поена),Улановас (11) и Калниетис (10).

Немачкој није помогла јако добра рола Дениса Шредера који је убацио 26 поена...

НЕМАЧКА - ЛИТВАНИЈА 72:89
/19:23, 24:24, 17:25, 12:17/

Немачка: Ло 3, Војтман 9, Штајгер, Тада, Тајс, Бензинг 11, Шредер 26, Акпинар 3, Бартел 6, Тајман 4, Хекман, Хартенштајн 10.

Литванија: Калниетис 10п; 9ас, Мачијулис 2, Јускевичијус 9 Гецевичијус, Валанчијунас 27п; 15ск, Кузминскас 7, Мотиејунас 15, Милакнис, Бенциус, Григонис 6, Гудаитис 2, Улановас 11.

РЕЗУЛТАТИ 5. КОЛА:

Литванија - Немачка 89:72
Грузија - Италија 16.30
Израел - Украјина 19.45

ТАБЕЛА: Литванија 4-1, Немачка 3-2, Италија 2-2, Грузија 2-2, Израел 1-3, Украјина 1-3.

Извор: Б92/мондо.рс/моззартспорт