ЕП: Хрвати ''тукли'' Ђетиће, а Руси Белгијанце!

Три од три за Хрватску, побеђена и Црна Гора! Репрезентација Хрватске победила је Црну Гору са 76:72 у трећем колу групе Ц Европског првенства у Румунији, Финској, Турској и Израелу.  Рајс намучио Хрвате, Шарић спречио преокрет! Плејмејкер Црне Горе сам креирао серију 8:0 и довео екипу на посед заостатка, али су Хрвати ипак сачували вођство и перфектан скор - 3:0! Швед не стаје, Руси бољи од Белгије за 3-0! Кошаркаши Русије победили су Белгију у трећем мечу групе Д на Европском првенству у Истанбулу са 76:67 (19:18, 16:15, 18:14, 23:20).  Руси одоше на 3-0! Алексеј Швед предводио је Русе до нове победе и пласмана у осмину финала, два кола пре краја групне фазе Еуробаскета.

Кошарка 04.09.2017 | 19:00
Изабраници Александра Петровића водили су током свих 40 минута утакмице, међутим пред крај им је пала концетрација што су Црногорци искористили.

Ипак, екипа Богдана Тањевића није успела да направи велики преокрет, а шут за изједначење на 20 секунди до краја промашио је Никола Ивановић.

Хрватска је овако остварила и трећу победу на шампионату, док су Црногорци уписали други пораз.

Најефикаснији у победничком саставу био је Бојан Богдановић са 23 поена, док је Дарио Шарић убацио 14.

Код Црне Горе, Тајрис Рајс је постигао 22 поена, а Бојан Дубљевић је имао учинак од 17 поена и 11 скокова.

Еx-Yу дерби и једна од најузбудљивијих утакмица Еуробаскета!

Бојан Богдановић решетао је на почетку прве четвртине, погодио четири тројке за вођство Хрватске 18:3, али је Бојан Дубљевић брзо узвратио (22:25) и већ на почетку другог квартала показао да ће публика у Клужу видети шоу.

Хрватска је водила до финиша и када се чинило да ће рутински привести меч крају, Тајрис Рајс је преузео лопту и одговорност, па сам направио серију 8:0! Американац је низао сјајне потезе - тројку уз фаул, полагање са високим луком и продором изнуђен прекршај и бацања, па је на почетку последњег минута резултат био само 73:72 за Хрватску!

Прибијени уз зид, Хрвати су додали лопту Дарију Шарићу, који је кренуо у продор и рутински погодио за ипак недостижних 75:72.

До краја је остало пола минута, Црногорци су после конфузног убацивања покушали да изједначе тројком Николе Ивановића, али је лопта стала на обручу. "Коцкасти" су је поново добили у руке, Шарић је изнудио фаул, погодио једно бацање и ставио тачку на исход...

Црна Гора - Хрватска 72:76 (17:25, 14:18, 21:19, 20:14)

Најефикаснији у победничком тиму били су управо Богдановић (23 п, 4/7 за три) и Шарић (14), док су међу пораженима највише "повукли" Рајс (22) и Дубљевић (17, 11 ск). Двоцифрени нападачки учинак остварио је и Никола Вучевић, са 12 поена.

Овим тријумом, екипа Александра Петровића сачувала је перфектни скор 3-0 и бар накратко је прескочила Шпанију (2-0), која ће тек одиграти меч 3. кола против домаћина.

Са друге стране, Црногорци дочекују мечеве са Чешком и Румунијом са скором 1-2.

6. Румунија 2 0 0 0 2 126:157 2

Резултати 1. кола: Мађарска - Хрватска 58:67, Шпанија - Црна Гора 99:60, Румунија - Чешка 68:83.

Резултати 2. кола: Црна Гора - Мађарска 72:48, Шпанија - Чешка 93:56, Румунија - Хрватска 58:74

Кошаркаши Русије победили су Белгију у трећем мечу групе Д на Европском првенству у Истанбулу са 76:67 (19:18, 16:15, 18:14, 23:20).

Русија тако после победа над Србијом, Белгијом и Турском имају три победе и ниједан пораз у групи у којој 'Орлови' вечерас од 20 часова играју против домаћина групе, екипе Турске.

Русе је до победе још једном предводио Алексеј Швед који је поново одиграо меч са 20+ поена. Овог пута се зауставио на 20, 12 је имао Мозгов, а Хвостов и Курбанов по 10 кошева.

У екипи Белгије је најефикаснији био Максим Де Зеув са 15 поена, а Серон је имао 12, Мвема 11, а Табу 10. Белгија се добро држала у првом полувремену, у другом је углавном била на разлици до седам поена, али је Русија како је утакмица одмицала постепено повећавала разлику да би максималну предност имала управо на крају.

Њихови противници су водили свега десетак минута у мечу у коме је највећа предност Белгије износила седам поена.

Белгија је имала више асистенција од Русије (18 према 15), али су Руси доминирали у офанзивном скоку. Имали су их 14 наспрам само два скока у нападу Белгије, а Белгијанцима није помагало ни то што су имали нешто више изгубљених лопти.

Код Руса се скакачки истакао Воронцевич са 10 скокова, а његова репрезентација је на крају славила и остала без пораза у групи.

Репрезентација Русије већ после три утакмице је остварила свој основни циљ - обезбедила је пролаз из групне фазе, након укупног скора 2-8 и 17, односно 21. места на претходна два шампионата Европе.

После Турске (76:73) и Србије (75:72), изабраници Сергеја Базаревича надиграли су и Белгију у понедељак поподне - 76:67 (19:18, 16:15, 18:14, 23:20)!

Руси су поправили скор на 3-0 и остаће лидери Д групе у Истанбулу бар до уторка и "комшијског дербија" са Летонијом (2-1).

Као и обично, играч од кога је све полазило био је Алексеј Швед, кога су Белгијанци свели на 33 одсто убачених шутева из игре, али га нису спречили да оствари велики утицај на утакмицу. Бивши НБА бек забележио је 20 поена (тројке 3/8), по шест скокова и асистенција, уз само две изгубљене лопте.

Тимофеј Мозгов постигао је 12, а Никита Курбанов и Дмитриј Хвостов по 10 поена.

Белгија је била у предности већим делом прве и почетком друге четвртине, а онда су Руси преузели вођство и неприметно га увећавали, док у финишу треће четвртине нису отишли на 53:45.

"Црвени ђаволи" су тројком Серона у 31. минуту смањили на 53:50, што је била највећа претња коју су успели да изнесу. Мозгов и Швед одмах су вратили Русију на 58:50, а једна од оних секвенци које противнику "убијају" морал десила се у 34. минуту, када је Андреј Зубков у једном нападу постигао четири поена, за 64:55.

Он је поентирао уз фаул, промашио додатно слободно бацање, па постигао још један кош након офанзивног скока Виталија Фридзона.

Ни тада питање победника није било дефинитивно решено, али су чврстина и искуство "баћушки" у завршници били превелики залогај за ипак не тако јаку Белгију, у чијим редовима је најефикаснији био Максим Де Зеув са 15 поена.

Квентин Серон дао је 12, док је плејмејкер Сем Ван Росом сведен на девет, а искусни Аксел Ервел на само два поена, додуше уз пет асистенција.