Многи фудбалери пуше, ријетки то бране у јавности!
Фудбалера који уживају дувански дим има много, међутим мало који је спреман да о томе јавно говори и, штавише, да инсистира на тврдњи да цигарете немају штетан утицај по њега.
Фудбал 04.09.2017 | 23:15
Малобројни су они који су то отворено признали пре повлачења.
Утолико је занимљивији јавни наступ француског фудбалера Жеремија Матјеа, који је летос прешао из Барселоне у Спортинг, јер се ради о познатом, скупо плаћеном и трофејном фудбалеру-репрезентативцу своје земље.
Док се "не јаве" сви који после тренинга "запале једну", Матјеа можемо сматрати једним од најпознатијих играча са овом неспортском навиком (која га није спречила да оствари трансфер из Валенсије у Барселону – очигледно).
У интервјуу за лисабонски "Рецорд" сада већ 33-годишњи Матје, који је пре одласка у Валенсију наступао за француске клубове Сошо и Тулуз, признао је да јесте активан пушач и да се, упркос томе, осећа сјајно и у позном периоду каријере.
"Заиста сам добро", рекао је Матје.
"Овде сам чист у глави. Не постоји исти притисак какав постоји у Шпанији. Јесте захтевно, али није као у Барселони. Такође, другачије вас третирају овде. Шпански новинари креирају велики притисак на вас када одиграте лошу утакмицу и тешко је изборити се са тим тренуцима".
Матје је од 2009. до 2014. одиграо 182 утакмице за Валенсију и дао седам голова, међутим од када је Барса платила 20 милиона евра за њега, до селидбе у Лисабон у својству слободног играча, овај левоноги штопер одиграо је само 91 меч, по правилу улазећи с клупе.
Каталонски новинари као разлоге његовог посртања на "Камп Ноу" стадиону наводе и страст за цигаретама, али је фудбалер то категорички демантовао. И то јавно, не поричући да пуши, већ тврдећи да му то не представља никакав проблем…
"Уколико не буде повреда бићу спреман да играм сваке недеље. Водим рачуна о себи и после тренинга и после утакмица. Нисам брз као што сам некад био, али и даље имам одлично убрзање из места. Мислим да је то вештина коју би добар дефанзивац требало да има, а сада могу да уклопим то и са позицијом на којој настпам", рекао је Матје, који се временом "пребацио" из улоге левог бека у штопера.
Португалски новинари искористили су овај одговор, у ком Матје тврди да води рачуна о себи после тренинга и утакмица, за непријатно подсећање на то да је јавна тајна у свету фудбала да пуши.
"Као неко ко увек говори истину, тврдим да немам проблема са тим. Нисам ни први, а нећу бити ни последњи фудбалер који пуши, тако да је важно само да ли ће навијачи бити срећни и задовољни када буду видели шта пружам на терену", рекао је Матје и додао:
"То је оно што је мени важно, а људи могу да мисле шта год желе, мене то не оптерећује. Оно што је важно је како играм и како представљам свој клуб, а на то неће моћи нико никада да се пожали".
Прича о цигаретама ту је и завршена, тако да аутори интервјуа нису искористили прилику да одважног и искреног саговорника подсете на то да је за три сезоне у Барселони доживео 11 различитих повреда због којих је укупно провео на опоравку преко 300 дана - скоро целу годину. А, у то треба рачунати и период који му је 11 пута био потребан да се врати у форму, у систем тренинга, поврати самопоуздање и натера тренера да му поново пружи шансу.
Конкретно, од прошлог октобра до краја сезоне 2016/17, Матје је пропустио 24 утакмице првог тима Барсе и последњу годину у Каталонији обележио са 16 наступа током којих је провео 1.200 минута на терену - у просеку 100 минута месечно од лета 2016. до лета 2017.
Од доласка на "Естáдио Јосé Алваладе XXИ", Матје је већ играо шест пута и провео на терену 534 минута, скоро половину од активног времена у игри из прошле сезоне.
Оно што ни аутори, ни Матје нису помињали је - да ли један од најпознатијих и најискуснијих играча у тиму Жоржеа Жезуса шаље праву поруку млађим играчима и даје прави пример како се треба односити према фудбалској игри и прилици да се бране боје једног од три највећа португалска клуба.
Да ли Барса "баш" скаутира појачања?
Барселона је један од највећих клубова у свету, са једном од најбољих школа и огромном мрежом скаута по целом свету. С приходима које клуб остварује, скупи трансфери су ствар која се очекује од таквог клуба, али... У Барсином случају, у претходнх пет-шест сезона, појачања јесу била и бројна и скупа, али мало које се потврдило као право. Један од оних који су били далеко испод нивоа који их је довео у преговоре са Каталонцима, је и Матје. С обзиром на то да је у Барселону дошао као пушач, намеће се питање - колико тај клуб заиста пажљиво прати, скаутира и, најважније, прегледа играче пре него што их потпише.
Од Кројфа, до Месија...
Списак фудбалера који су довођени у везу с цигаретама све је дужи, а за највећи број имена јавност је сазнала тек када су се пензионисали или били жртве "папараца" у тренуцима опуштања. Војчех Шћешни разликује се од осталих утолико што је "пљугу" запалио под тушем, још у свлачионици, после меча Саутемптон - Арсенал, док је, рецимо, легендарни Јохан Кројф пре 40-ак година позирао фоторепортерима у свлачионици, у дресу Холандије, са запаљеном цигаретом. Поред њих, помињани су Џек Вилшер, Марио Балотели, Дејвид Џејмс, Димитар Бербатов, Фабијен Бартез, Месут Озил, Ђанлука Вијали, Давид Жинола, Вејн Руни, Весли Снајдер, Ешли Кол, Сократес, Дијего Марадона, Зинедин Зидан, па чак и Лионел Меси.
Извор: мондо.рс
Коментари / 0
Оставите коментар