ЕП: Кључни изазов Србије - снага Турске нису само трибине!

Трећи такмичарски дан у Групи Д Евробаскета могао би да усмери даљи ток првенства за репрезентацију Србије.

Кошарка 04.09.2017 | 16:45
ЕП: Кључни изазов Србије - снага Турске нису само трибине!
Доста проблема виђено је у прва два меча, али на оваквим турнирима довољна је једна утакмица да потпуно преокрене ситуацију и лансира екипу ка зацртаном циљу.

Тај меч могао би да буде дерби са Турском (20 часова), дуел који ће скоро извесно довести 13.000 душа у Улкер арену и приредити можда највећи спектакл у досадашњем делу целог Европског првенства.

Једно је јасно – тајни нема. Србија познаје добро Турску, Турска добро познаје Србију. Играчи оба тима су често били ривали, многи од њих су и саиграчи, док су селектори, Александар Ђорђевић с једне, те Уфук Сариџа с друге, наступали у дресовима својих селекција у истом периоду током 1990-их. Добро су међусобно упознати и са стучњачким могућностима један другог и као тренери два одлична луба – Бајерна и Бешикташа. 

Доста смо причали о Србији претходних дана, јасно се видело шта све није штимало против Летоније (92:82) и Русије (72:75), све је потанко објаснио и селектор Ђорђевић, па ћемо се сада више концентрисати на ривала.

Слично као и Србија и Турска је на ЕП дошла ослабљена изостанцима неколико кључних играча, а посебно се истичу НБА звезде повређени Ерсан Иљасова и Енес Кантер који је "персона нон грата" у својој домовини, бек шампиона Европе Фенера Боби Диксон (Али Мухамед), те трећи играч из НБА Омер Ашик. Сариџа, који је селекцију преузео почетком ове године, окупио је младу екипу чији је просек година 27, али са неколико играча богатих искуством из јаких такмичења.

Ту се пре свега издвајају ново крило Кливленд Кавалирса Џеди Осман, који је у прва два кола приредио врхунску "ол-араунд" представу, те Синан Гулер, Семих Ерден, Мелих Махмутолу... Управо би та младост и енергија која произлази из ње требало да представљају највећу снагу овог тима, коју додатно употпуњује неколицина искуснијих момака.

Турци су попут Србије одиграли са доста осцилација у прва два кола, такође забележили по победу и пораз, али након што су изгубили на старту од Русије (такође у неизвесној завршници попут Србије), надиграли су Велику Британију. Ношени фанатичним навијачима, Турци су фуриозном игром стигли до +13 на полувремену, али су у наставку пали и дозволили ривалу да се врати у меч. Сариџа је после меча указао управо на тај проблем који се јавља када његов тим смањи темпо игре.

Невољу у најави отклонила је сјајна рола Ердена у рекету, те одличан спољни шут Махмутолуа. Ипак, ударна снага против Србије, где ће Турци покушати да константним зонским пресингом спрече флуидност у игри "Орлова", биће млада гарда играча. Сипахи-Коркмаз-Осман на позицијама 1-2-3 су момци који би требало да изнесу највећи терет како у одбрани тако и у нападу. Могу да дуго диктирају висок темпо игре, а у себи имају знатно више енергије него цео остатак турског тима.

Нема сумње да ће Сариџа то посебно користити у одбрани, пре свега на кључном играчу Србије Богдану Богдановићу. Доскорашњи бек Фенера је скоро сам разбио Летонију на премијери изванредним нападачким арсеналом (30), а чим је он изостао, уследио је пораз од Русије. Иако то нису желели да признају, Руси су током целог меча били максимално фокусирани на одбрану над Богдановићем, кад год би примио лопту за њега би се залепила двојица Руса, и то директни бек чувар и центар као испомоћ. Они су га пресингом спречавали да се брзо решава лопте што је успоравало игру "Орлова" у нападу.

Друга битна ставка Турске одбране биће високи српски центри. Ђорђевић је уочи ове утакмице указао како су Руси играли агресивно против Марјановића и Кузмића, константно на ивици фаула, чак и намерно, те лимитирали и ту опцију у српској концепцији игре. Питање је да ли Сариџа може да употреби сличну формулу, јер се његова концепција умногоме базира на игри главне "петице" Ердена, који ће се сигурно доста трошити с обе стране терена поред поменутих српских "торњева". Нема сумње да ће га Ђорђевић измарати и увек енергичним Владимиром Штимцем. То ће отворити доста простора за игру Србије на спољним позицијама, где се враћамо на Богдановића и концентрацију трија Осман-Сипахи-Коркмаз на њега.

Оно што би могао бити битан адут Србије против Турске је место крилног центра. Ту је само једна класична "четворка", Бериш Херсек, чије мане и врлине управо познаје Богдановић, с којим је до скоро био саиграч у Фенеру. То би требало да остави доста простора за игру капитена Србије Милана Мачвана и Стефана Бирчевића, којима би могао доста да помогне и још покретљивија "тројка" Владимир Лучић.

Реч селектора

"Ова утакмица би могла да промени цео ток турнира за нас. Победом можемо променити изглед групе и целог такмичења", јасно је објаснио значај утакмице селектор Турске Уфук Сариџа.

“Можемо да одговоримо само кошарком, то је наше главно оружје“, савршено је указао на "најбољу" тактику селектор Србије Александар Ђорђевић.

Лидери Турске:
Џеди Осман – 19,5п; 7ск; 4,5ук; 4ас
Семих Ерден – 15п; 5ск; 1,5ас
Мелих Махмутолу – 12п; 3ас; 1,5ук

Извор: Б92

Коментари / 0

Оставите коментар