ЕП - Утисак дана: Блиједи 'Орлови', течна Фурија и звијер Порзингис!
Дан за нама обележило је неколико ствари – лоша Србија и пораз од Руса, разгоропађена Летонија и Шпанија која као да има темпомат крстари својом групом.
Кошарка 03.09.2017 | 11:45
Већ тада је било јасно да ће у групи Д бити проблема са Алексејом Шведом. Његових 17 поена је у поразу Руса 85:75 пре десетак дана, нарасло на 22 поена у победи 75:72, а наши бекови нису имали решења за њега.
Швед је у једној од ситуација кросовером послао по бурек Гагија Милосављевића и зачинио добар дриблинг тројком. Све у тренутку када је Србија била резултатски егал. Неколико таквих ситуација у којима битни шутеви пролазе могу да преломе утакмицу. То и збуњеност у рекету Србије остављали су повремено простора и за утрчавања која су Руси користили. Битне поене погађао је и Курбанов, али Србија јесте одиграла лошу одбрану.
Тимофеј Мозгов поентерски није направио превише проблема, али их је било у организацији напада 'Орлова'. Уместо да се само противник ограничи на око 70 поена, Србија је стала на 72, а Русија нам је одузела адут који смо одсуством многих нападача у игри истакли још пре почетка првенства – чврсту и мушку одбрану. С обзиром на то колико неке ствари нису штимале у игри, пораз од три поена и није тако страшан.
Оно што ствара много више разлога за страх је како је изгледала игра наше репрезентације, нарочито ако се узме у обзир селекција која прави дар мар у групи Ц, Шпанија.
Шпанци немилосрдно решетају противнике са по 30+ разлике. Овог пута је страдала Чешка. Маестрални Теодосић, ефикасни Ерцег и смирени Бјелица су пре две године победили Чехе у нокаут фази Евробаскета и отишли у полуфинале. Две године касније, Чеси немају Веселог и Блејка Шилба, ту је Саторански, али нису ни сенка тима који су били 2015.
Или је можда Шпанија напросто превише јака? Они који су погледали утакмицу видели су да има и једног и другог. Додавања иза леђа Марка Гасола, тројке Рубија и Пауа Гасола, алеј уп закуцавања… бирајте, све што може, Шпанци на терену и раде.
Није ни чудо што су успели да добију 93:56 индиспонирану Чешку у којој је Саторански имао тек осам поена, а Пау Гасол на другој страни 26 за двадесетак минута на паркету. Старији Гасол сада јури Тонија Паркера на листи стрелаца Европских првенстава и фали му свега 25 поена.
А да, транзиција по којој су препознатљиви је и даље муњевита толико да делује застрашујуће.
Један брат Адетокумбо дефинитивно није довољан Грчкој. Упркос енергији и солидној игри на оба краја (залепио је и невероватну банану Серафину у првом полувремену) он и даље није Јанис. А без Јаниса, Фурније, Де Коло и Ловерњ су разбили одбрану Грчке, заиграли мотивисано и са много више жеље него против Финаца. Са 95 поена у кошу Грчке и 87 у свом су се искупили за уводни пораз од Финаца и наговестили да би физички можда опет могли да се носе са Шпанијом.
Србија је у петак укротила “Једнорога” колико је то било могуће. Када је Александар Ђорђевић после утакмице са Летонијом рекао да је побеђен веома озбиљан противник, Кристапс Порзингис је данас показао на шта је Ђорђевић мислио.
Утрчавања и куцања из пик енд рола, игра леђима на ниском или шутеви са високог поста, Порзингис је све то радио против Белгије која се добро држала до последње деонице.
Тада је Летонија предвођена Порзингисом и Јанисом Тимом (по 27 поена сваки) разбила Белгију и за седам, осам минута са десет подигла разлику на плус 28 за 92:64 на крају.
Као посебан утисак остаје монструозно путбек закуцавање Порзингиса у последњој четвртини који показује да би до краја првенства ако Летонија уради нешто више од групне фазе могао да буде и званично један од најбољих играча првенства.
Узбудљиво је било на мечу Турска – Велика Британија. Гејб Оласени је опет показао колико може да буде добар дабл даблом од 15 поена и 14 скокова, али се види да му фале играчи. Јесте Ендрју Лоренс постигао 15 уз добар шут за три поена, али учинак Британаца не може да се сведе на два играча, нарочито не ако се тројица момака ни не упишу у стрелце.
Са друге стране, Мелих Махмутоглу је показао да ће Драган Милосављевић, Бранко Лазић или ко год буде чувао бека Турске морати добро да води рачуна о блоковима и спот-ап ситуацијама, те вишку на боковима јер је Махмутоглу погодио 7 од 11 тројки против Британаца.
Он са 24 и Ерден са 19 поена су предводили Турску до победе с тим што је много невидљивог посла овог пута урадио Џеди Осман. Уклопио се у шему која је против Британаца функционисала и попустио на обарачу после прве утакмице коју су Турци изгубили од Руса, а Осман имао 28 кошева.
Од осталих екипа, Црногорци су успели да се пробуде после пораза од Шпаније и искале бес на Мађарима које су савладали са 72:48. И даље делује да им недостаје онај НБА Вучевић.
Хрвати су славили против нејаких Румуна у мечу у коме Бојан Богдановић није претерано ни загревао хаубицу (осам шутева), а успео је да сакупи 21 поен. Три од четири шута погодио је споља што је добар знак за Хрвате пред наставак такмичења.
У поразу неубедљивих 'Орлова' светла тачка био је Бобан Марјановић који је серијом поена у првој четвртини држао нашу екипу. Гудурић може и мора много више, слично је и са Јовићем и Мачваном.
Богдановић је био под превеликим притиском због честих удвајања, био је добар са 19 поена, али читава екипа мора као ланац да буде чвршћа јер би снови о злату лако могли да се распрсну када дође до елиминационе фазе, а било би штета јер и ослабљена Србија може до медаље што је током припрема у неколико наврата показала.
Извор: Б92
Коментари / 0
Оставите коментар