Шабачка порта будућности
У Шапцу је потпуно изграђена порта будућности, а за протеклих месец дана шабачку цркву посетило је много људи, нарочито младих.
Србија 31.08.2017 | 09:39

Сви догађаји се рекламирају и промовишу на великом ЛЦД-у који је постављен на улазу у порту. Модерну дечју играоницу и породични павиљон свакодневно посећује на стотине деце и родитеља, од раног јутра до касне вечери.
“Духовност и култура у кризним временима представљају Архимедову тачку ослонца сваког покретачког подвига у свеколикој обнови и препороду човека као појединца, породице и друштва у целини. Полазећи од те чињенице, црква у епархији шабачкој у складу са својом природом и историјским призвањем извршила је у пролеће ове године генерално уређење и реконструкцију црквене порте, катедралног храма епархије шабачке у Шапцу”, каже епископ шабачки.

Овом великом неимарском и задужбинарском подвигу приступило се са високом свешћу и опредељењем да црквена порта са храмом као богослужбеним и литургијским центром представља идентификациону одредницу сваког места и њен основни цивилизацијски идентитет.
Кроз културне садржаје који су утемељени и реализовани у новом уређењу црквеног дворишта, снажно је наглашено и истакнуто начело да култура представља саму суштину природе цркве и њено признање кроз мисионарски и просветитељски подвиг.
“То је у саме темеље српске цркве уградио и поставио Свети Сава, први српски просветитељ и вечни министар српске културе и просвете”, каже протођакон др Љубомир Ранковић, који је и иницијатор, и идејни творац, и надзорник радова на преуређењу порте уз помоћ младог свештеника Славише Марковића, старешине храма и других сарадника.
Трагична времена новије југословенске и српске прошлости направила су кобни раскол између цркве и државе, када је у питању заједнички напор у оном што је најважније, а то је културно и духовно просвећивање свих грађана државе. Срећом, та времена су прошла, тензије пале и отварају се широке могућности за бројне видове сарадње на том важном пољу.
Црква у шабачкој епархији овим неимарским подвигом јасно је ставила до знања да жели да се отвори за све видове сарадње и за добро свог народа и државе.

На самом почетку радова на уређењу порте, епископ шабачки Лаврентије упутио је допис градоначелнику града Шапца Небојши Зеленовићу и понудио склапање заједничког споразума, да се порта са својим културним садржајима и црква са својим духовним и културним активностима интегрише у остале културне институције града и да буде део плана и програма културних активности у Шапцу.
Модерни културни садржаји у порти: амфитеатар са летњом позорницом шабачког позоришта, павиљон културе, породични павиљон, дечја играоница са летњом дечјом позоришном сценом, библиотека и читаоница, канцеларија Удружења за бригу и помоћ особама са аутизмом у Шапцу, меморијални споменички комплекс и друге сакралне, уметничке и културне знаменитости шабачке цркве и порте, тим споразумом постале би опште добро града и стајали би на услузи свим институцијама културе града, о чему би сачинили заједнички план, програм и календар коришћења.
У поменутом допису епископ се оградио и нагласио да црква нема никаквих амбиција за некакво лидерство, „поповање“, нити какве облике клерикализације града и друштвене заједнице. Напротив, јер црква само жели да послужи своме народу у своме граду и помогне изабраним народним представницима у органима власти и институцијама културе и просвете у оном што је најважније: културној и духовној обнови нашег народа, која је почетак сваке друге обнове.
Поменути узвишени циљеви, истакнуто је у допису, били су главни покретачки мотив за генералну реконструкцију шабачке порте. Искрена и жарка жеља да порта постане врт духовности и културе града и околине.
Истовремено, брижно осмишљеним пројектима, тежило се да шабачка порта постане најлепша порта у нашој земљи и православљу”, каже др Ранковић.
Да помери границе и постане икона порте и цркве нових дана. Поменути садржаји у порти одражавају саму суштину и природу цркве, која је у свету и Логос који пребива у свету и преображава свет. То је црква будућности за којом чезне савремени човек жедан и жељан узвишених и трајних вредности.
Када је видео порту и њене садржаје, поводом обележавања јубилеја - 5о година владичансва епископа Лаврентија, патријарх српски Иринеј је нагласио „да овакви подухвати и догађаји недостају нашем народу и представљају путоказ и пример свима у цркви“.
На порталу монументалног павиљона културе у порти, исписана је творчева реч са почетка Библије: Нека буде светлост. Ове речи су одабране за све будуће активности у овом сакралном простору града културе, Шапца на Сави.
“Пуно ми је срце што је наш храм сада срце града у сваком погледу”, каже јереј Славиша Марковић, старешина Саборне цркве у Шапцу, иначе пореклом из Узовнице код Љубовије.
“Ово смо радили са пуно љубави, без жеље за одликовањима и унапређењима, већ да бисмо сјединили цркву и овај древни, прелепи град у чему смо, као што се види, успели.
(БН/В. Митрић)
Коментари / 0
Оставите коментар