"Враћамо се у '90, мора да се прича са Бобом и Ђоковићима"!

Крајем прошле деценије, Новак Ђоковић допринео је масовном расту популарности тениса у Србији.

Тенис 29.08.2017 | 22:15
"Враћамо се у '90, мора да се прича са Бобом и Ђоковићима"!
Тада је "бели спорт" доживео невероватну експанзију. Млади Србин почео је да осваја велике турнире и десио се велики, што би рекли Американци, "хајп" око овог спорта.

Сваки други клинац желео је да постане неки нови Новак, међутим пут до тог места пронађе само мали број људи.

Наравно и не само Новак, утицали су у томе много и даме, Јелена Јанковић и Ана Ивановић, које су тих година биле у врху женског тениса. 

Ипак, годинама после тога у тенис у Србији налази се у не баш најбоље стању и чини се да "нико" не прати овај спорт, већ само Новака Ђоковића. Кад српски тенисер не игра, интересовање за њега је веома мало, а то можемо лако да видимо у статистици нашег сајта. 

Будућност српског тениса је "климавим ногама", јер по речима Богдана Обрадовића људи у Тениском савезу Србије не раде посао како треба. Управо због ове тематике и евидентном пропадању тениса у Србији контактирали смо бившег селектора Дејвис куп репрезентације. 

Обрадовић је један од неколико људи који су такође учествовали у подизању овог спорта и човек који је једним делом био заслужан за Ђоковићев напредак.

Поређење Међедовића и Ђоковића

Обрадовић је познат као човек "без длаке на језику", а управо је тако и причао са нама, веома отворено и показао нам шта он мисли где је суштина проблема. На почетку смо га питали како он види будућност тениса у Србији, што је уосталом и тема. 

"Као што видим и у прошлости. Хамад Међедовић је играо финале првенства Европе, али нажалост није освојио. Слично то је урадио и Новак, с тим што је он победио. Ово првенство је есенција те генерације, тако да је финале велику успех", започео је причу за Б92. нетБогдан Обрадовић. 

Потпредседник Олимпијског комитета Србије, задовољан је што са Међедовићем ради на исти начин као са петим играчем света. 

"Доста тога је у амбицијама родитеља, ал оне се не би оствариле да није нас тренера. Када је Новак имао 13 година и када сам почео да радим са њим, заложио сам се и да нисмо урадили то што смо направили, набавили спонзоре и све остало што иде... Што се тиче Хамада Међедовића, са скоро истом екипом људи радим", рекао је он, а потом и оштро критиковао савез.

Велики пад у тенису, ТСС не ради добро

"То све сматрам индивидуалним стварима, са друге стране, нажалост имамо огроман пад у тенису. Нимало нисам задовољан радом Тениског савеза, јер смо од четири ипо хиљаде регистрованих играча, пали на 1700 или 1800, што је катастрофално и то је најгори резултат до сада", казао је Обрадовић. 

На челу Тениског савеза су Мирко Петровић као председник и Горан Ђоковић као потпредседник савеза. 

"Сви знамо ко води тениски савез, шта се дешава, ја сам потпредседник Олимпијског комитета. Искрено, сваки дан у својој тениској академији доприносим да се на тренинзима деси неки нови шампион. Ту спада и Хамад Међедовић, према томе, мој допринос се зна колики је", рекао је Обрадовић. 

Доста људи осуђује државу за овакав сценарио у тенису, али Обрадовић сматра да она и те како да је допринос, само не зна шта људ из Савеза раде са новцем. 

"Такође, држава даје савезу огромна средства, неких седам-осам милиона годишње. То су огромни доприноси, са којима очигледно да се погрешно ради и погрешно усмерава. Зашто је тако, ја то не знам. Део државе, који се зове ТСС не ради добро. Дуг који је направила претходна екипа од 1.300.000 евра, наследила је ова која је увећала њега за неких 50.000 евра", рекао је Обрадовић за Б92.нет.

На сцени 90-те, треба разговати са Бобом, Новаком и Гораном

Некадашњи селектор националног тима Србије у тенису, сматра да су на сцени поново деведесете и да би требало причати са савезом, Слободаном Живојиновићем и осталима. 

"Ситуација је поново сведена на деведесете године, што је то тако и који су то разлози, требало би причати са савезом, Бобом Живојиновићем, Новаком Ђоковићем и Гораном Ђоковићем, који је потпредседник савеза и који су узели савез од Бобе и његове екипе, покушавајући да боље ураде. А сада нека нам кажу шта су то боље урадили?", пита се Обрадовић. 

Он још каже да су једни направили дуг од њихових успеха, док су други само успели да га увећају. На седници Тениског савеза је била прича да ће све бити анулирано доласком нових људи, али од тога ништа није било. 

Ситуација са турнирима је исто у лошем стању. Србија је некада имала 15 фјучерса, по челенџер и АТП турнир, али сада тога ништа нема. 

"Наши играчи морају да сазревају у нашој земљи. Имали смо 15 фјучерса. Сада, смо спали на пет, а како иду ствари имаћемо два. Изгубили смо челинџер на Гемаксу, такође и АТП турнир", казао је Богдан.

Центри раде добро, али је потребна подршка

Широм земље, раде одлични српски тренери и имамо добре тениске центре, али је њима потребна подршка, неки вођа или визионар. 

"Драго ми је што је Јанко направио своју тениску академију, тамо има број талентованих тренера, које ја доста поштујем. То је за мене озбиљна прича", рекао је Обрадовић, а потом и додао. 

"Одлично се ради и у Црвеној звезди, потом у Нишу, имамо Суботицу и остале који покушавају, што значи, да су у тешкој ситуацији. Потребан им је вођа, неко ко је визионар, неко би требао да ради са њима, ко би са локалним самоуправама покушао да се договара и да налази начина, на који да се ти клубови финансирају", додао је он. 

Једна од важних ствари у овом спорту је новац и има доста деце који немају, а желели би да тренирају, као и они који имају, али не желе. 

"Велика је диспропорција у онима који хоће и онима који могу. То је суштина, они који хоће, не могу, а они који могу њих је све мање или их то не занима. Ми морамо да нађемо начин за ове који хоће, а не могу", казао је потпредседник Олимпијског комитета Србије.

Олга мора више, не свиђа ми се ситуација око Кецмановића

Србија има велику наду у женском тенису у виду Олге Даниловић која има 16 година. Млада тенисерка игра одлично дублу, али то не радује нашег саговорника који тражи од ње више у синглу.

"Имамо чиме да се надамо у женском тенису, али је Олга ове године на три велика турнира у синглу изгубила у првом колу. То су ствари које морају да се промене, она мора да покуша да направи озбиљнији сингл резултат. Ја са њим потенцијалом и резултатом у дублу уопште нисам задовољан", рекао је Обрадовић.

Обрадовић је нагласио још једном да би волео да види Олгу у полуфиналу или финалу неког Гренд слема (јуниори), као и да дубл није мерило, већ је то "забава која не показује достигнућа".

У сличном узрасту имамо и Миомира Кецмановића који пружа сјајне партије у јуниорским данима, али Обрадовићу се не свиђа што он тренира у тениској академији ИМГ Ника Болитијерија.

"Кецмановића сам промовисао у том мечу против Велике Британије. Он је ту ушао на мала врата, тренирао је са Дејвис куп репрезентацијом и то му је много значило. Ипак, Кецмановић није први у његовој генерацији, то је Грк Циципас који је престао да игра раније, па је Миша добио отворена врата да буде најбољи јуниор света", рекао је Обрадовић, а онда и нагласио. 

"Миша мора још много да ради и оно што се мени са Фићом Крајиновићем није допало, јесте читава прича око ИМГ и то ми се лично не допада ни са Мишом. Они су велики потрошачи младих играча, то је компанија која је спонзор великих турнира и рад са играчима је њихова успутна прича", казао је он. 

Такође, Обрадовић не жели себе да представи као неког ко само критикује, већ прича само реалне ствари и чињенице. 

Како нам је рекао, жели само резултате и увид у то да се сваки динар уложио на прави начин.

Увео бих Фићу у 20 на АТП

Филип Крајиновић има 25 година, још има времена за њега, међутим цела ствар око његовог развоја није задовољила Обрадовића, којем је криво што није успео да тренира са њим.

"Нико ме није слушао када сам говорио да би требало да радим са Крајиновићем, ја бих Фићу увукао у 20 на свету. Међутим, нико није желео да стане иза нас, нико није желео да помогне", казао је наш саговорник.

Исто тако, Обрадовић би желео да види српког тренера са Миомиром Кецмановићем и да озбиљно ради. Додаје и да Србија има неке сјајне клинце од осам, девет или десет година, док долазе чак и из дијаспоре како и тренирали са нашим тренерима.

"Имамо сјајне клинце, који имају осам, девет или десет година и чак неке из дијаспоре који су долазили код Јанка и мене у академију. Морамо да покушамо да их кроз тенис вратимо у Србију, јер много боље радимо, него што они живе и раде у Аустралији, Европи и Америци и тако даље. Структура и систем рада је много боља, него у западним земљама", тврди Обрадовић.

На крају, још једном смо се окренули ка суштинском проблему.

"Морамо да имамо склад и хармонију са Тениским савезом Србије, а ту имамо огромне рупу и не знам како ће се то решити. Не говорим о никаквој критици, већ о реалним стварима, кад се спомене реч критика, ја испаднем неки "бад гуy", а они су као добри. Пад у српском тенису је огроман и врло озбиљан. Велики је број оних који напуштају земљу, а то нису само играчи, већ и тренери који иду по Кини, Америци и осталим државама. А то је на првом месту грешка савеза", закључио је причу за Б92.нет, бивши селектор Дејвис куп репрезентације Богдан Обрадовић.

Извор: Б92

Коментари / 0

Оставите коментар