Сјећање на гаравичке жртве
Званичници Републике Српске, бројне делегације и представници организација и удружења која баштине антифашизам обишли су данас хумке, запалили свијеће и положили цвијеће у Спомен-подручју Гаравице код Бихаћа, гдје су усташе у љето 1941. године убиле више од 12. 000 људи тог краја, углавном Срба.
Република Српска 06.08.2017 | 14:13
Вијенце су у Гаравицама положили и представници Борачке организације Републике Српске, Одбора за обиљежавање страдања "Гаравице 1941" и Завичајног удружења "Уна", града Бањалука, Јеврејске општине Бањалука и породица страдалих.
Предсједник Одбора "Гаравице 1941" Небојша Куштриновић рекао је да је у Гаравицама и Бихаћу у Другом свјетском рату убијено између 15.000 и 17.000 Срба, те да се не смије дозволити да то мјесто остане девастирано и заборављено.
"Надам се да ће присуство предсједника /Републике Српске Милорада/ Додика и његов ауторитет, као и подршка осталих институција помоћи да ово мјесто постане светиња српског народа и да се уреди", истакао је Куштриновић.
Представник Јеврејске општине Бањалука Ђорђе Микеш рекао је да је данас одата почаст "подземном граду", те да из овог злочина треба научити како се бранити од тога да нас зло опет не дочека.
"Јевреји су из Другог свјетског рата извукли поуке и желим да сви тако раде, и да се овакве ствари никада не дешавају", навео је Микеш.
Предсједник Удружења "Уна" Бошко Стојисављевић рекао да су Гаравице мјесто патње и јада о коме бихаћка општина треба више да брине и да то не постане рекреативна зона, како се најављује.
"Архитекте из Приједора помажу нам да се ово уреди", додао је Стојисављевић. У Гаравицама код Бихаћа данас је одржан историјски час и служен је парастос жртвама на српском, јеврејском и ромском језику.
Помен жртвама усташког терора организовало је Завичајно удружење "Уна". У Гаравицама код Бихаћа усташе су 1941. године, односно почетком Другог свјетског рата, побиле више од 12.000 Срба, Јевреја и Рома бихаћког краја, а међу убијенима био је велики број дјеце.
Убијени становници Бихаћа и околине углавном су били Срби и у мањем броју Јевреји, а памти се да је на Гаравицама у љето 1941. године убијено више цивила него што је Бихаћ имао становника.
Ово стратиште је запостављено након Другог свјетског рата, јер су чињенице о злочину и покољу над недужним цивилима у Бихаћу, који је спровела Независна Држава Хрватска, држане далеко од очију јавности бивше Југославије: Злочином у Гаравицама промијењена структура становништа БИХАЋ - Предсједник Републике Српске Милорад Додик рекао је данас да је усташким злочином у Гаравицама бихаћки простор етнички очишћен, чиме је системски и организовано промијењена структура становништва на том подручју, те да је Срба у Бихаћу, након посљедњег рата, остало веома мало.
"Овдје су у Другом свјетском рату, осим Срба из Бихаћа, који су овдје били већина, убијани и Срби са простора данашње Хрватске и Плитвичких језера", подсјетио је Додик у обраћању присутнима у Спомен-подручју Гаравице код Бихаћа, гдје је обиљежено 76 година од страдања више од 12.000 људи тог краја, готово искључиво Срба, које су у љето 1941. године побиле усташе.
Он је рекао да је тај пројекат докрајчен у "Олуји", када је прије тога укинута конститутивност Срба у Хрватској, а касније бомбардоване колоне избјеглица из српских крајина Предсједник Српске је нагласио да је гаравичким злочином настављен континуитет усташке идеологије - једну трећину Срба покрстити, једну побити а једну раселити.
Додик је најавио да ће страдање Срба у Гаравицама од наредне године обиљежавати Влада Српске и да ће то подручје бити проглашено мјестом од републичког значаја.
"Намјера је да се овај простор, који је оскрнављен, уреди и да то буде државна манифестација на којој ће се окупити већи број људи. Изградићемо овдје спомен-цркву са спомен-плочом која ће свједочити о овом страшном страдању. Ово мјесто нас мора окупљати", поручио је Додик.
Он је рекао да је најпотресније из свједочења жртава што су у Бихаћу и Гаравицама људи убијани пред очима дјеце, као и да су неки од убица и злочинаца након Другог свјетског рата инкорпорирани у сарајевску комунистичку власт. Додик је навео и да је некадашњи комунистички систем успоставио систем заборава злочина над Србима, рекавши да су то жртве фашизма, иако су усташе - Хрвати и муслимани и у Бихаћу побили Србе, Јевреје и један број Рома.
"Били су награђивани за своје злочине и нису кажњени. Никада не смијемо заборавити ове догађаје, као и Љубомира и Славка Кватерника, Макса Лубурића и друге идеологе који су убијали на овим просторима, а прошли некажњено", рекао је Додик и подсјетио да је југословенски пројекат био подвала Србима.
Он је навео да су се убијања Срба и Јевреја у Бихаћу дешавала док су се догађали погроми Срба у Јадовну, на острву Паг, а након тога и у Јасеновцу, Шушњару, Старој Градишци и Пребиловцима, гдје је убијено и бачено у јаме више од 6.000 Срба. "Све то је био пројекат Независне Државе Хрватске /НДХ/ који није престао на овим просторима.
С друге стране, нас су покушали да окарактеришу у УН као геноцидан народ, али захваљујући Русији то се није десило. Ја не вјерујем да може да се опрости то што су нам урадили, али не позивам на освету и реванш, јер то личи на њих", рекао је Додик новинарима у Бихаћу.
Он је поручио да ће наставити да долази у Гаравице и на сва мјеста гдје су Срби страдали. "Ми се морамо ослонити на наше двије државе - Републику Српску и Србију.
Српска је једина брана да нам се у будућности не десе нове Гаравице и Јасеновац, због чега је морамо јачати до небеса, да буде јака и стабилна. А са Хрватима треба да сравнимо рачуне и дођемо до истине о томе што је чињено, како бисмо на овим просторима градили живот заједно.
Исто се односи и на муслимане", рекао је Додик. Он је додао да би они који, попут хрватског премијера Андреја Пленковића данас славе некакве "побједе" /"Олују"/ и помињу ослобађање Бихаћа и Сребреницу, требало да знају да су "Срби доживјели 1.000 Сребреница".
"Он је вјероватно мислио на 1941. годину када је овдје побијено 12.000 до 15.000 Срба и када се по њиховим критеријумима `ослободио` Бихаћ. `Олуја` је била завршни чин етничког чишћења 250.000 Срба и што се нас тиче, злочин над Србима", рекао је Додик.
Извор: СРНА
Коментари / 5
Оставите коментарвалтер
06.08.2017 12:24Нек је несретницима лака земља , а ових да буде срам , скупљају политицке поене пред изборе на костима мртвих !
ОДГОВОРИТЕре
06.08.2017 13:02Па гдје вам бијо Тити и партизани да то спријеце и зауставе???Као сто се и даље убијало у Јасеновцу и после ослободјења. Вјероватно је бијо пријоритет 6 Лицке и 7 Крајиске да јурисају на БЕОГРАД!!
ап
06.08.2017 12:43Само се сјећамо и ништа више.Још мало имаћемо 365 дана да се само СЈЕЋАМО.
ОДГОВОРИТЕЗоки
06.08.2017 13:11Господо,ухватите се посла и ријесавајте економске проблемеРС,мртве немозете вратити,али из РС мозете због теског зивота отјерати сав млад и радан Народ,а сваким даном све висе напустају РС.За то сто сад радите нема гласова на изборима,само биљи зувот у РС.
ОДГОВОРИТЕБуљан
06.08.2017 13:27Да ли је додик смио споменит свом пријатељу цовицу!?