Анализа: Краснодар - поново путешествије и поново Звездаш!
По ко зна који пут у својој новијој историји, Црвена звезда поново није погледала срећа при традиционалном жребу за еврокупове у Ниону. Озбиљан клуб Краснодар: Милијардер не бахат већ стрпљив, нападач од 8. 000. 000, тим од 80. 000. 000! Јасно вам је на кога ће се намерити Црвена звезда.
Фудбал 04.08.2017 | 19:00
У куглицама су била имена Милана, кијевског Динама, Клуб Брижа, бечке Аустрије и украјинског Краснодара, а жреб је хтео да вицешампион Србије поново мора на пут од преко 2.000 километара – у Краснодар.
Екипа из истоименог града основана је пре свега девет година, али то није сметало председнику и власнику Сергеју Галитском – руском милијардеру – да за кратко време направи веома респектабилан тим.
'Бyки' (Бикови) су се по први пут у Премијер лиги Русије нашли на уласку у другу деценију трећег миленијума 2011. године, када их је са клупе предводио бивши тренер управо најтрофејнијег српског клуба, а данас селектор Србије, Славољуб Муслин.
На дебију у елитном друштву завршили су трку на респректабилном деветом месту, наредна година није донела напредак јер су били лошије пласирани за једну позицију. Муслин је добио отказ, оптужујући управу и Галитског да су престали са улагањима у тим, да би на његово место се белоруски стручњак Олег Кононов.
Исте године стигло је неколико звучних појачања, а на крају сезоне обезбеђен је и први излазак у такмичења под окриљем УЕФА у историји – пето место у лиги и пораз на пенале у финалу Купа од Ростова.
Додатно оснажена екипа је без икаквих проблема прошла прве две препреке у квалификацијама, затим била боља од Реал Сосиједада, што јој је донело окршаје са Лилом, Волфсбургом и Евертоном у групној фази, који су завршили на трећем месту. И наредне сезоне играли су у најмасовнијем европском такмичењу, овога пута са дортмунском Борусијом, ПАОК и Габалом – победили су у све три утакмице код куће, пре него што их је на старту нокаут фазе зауставила прашка Спарта.
У међувремену су сезоне у националном шампионату завршавали на трећем, односно четвртом месту, да би до новог највећег успеха у клупској историји дошли у такмичарској години за нама – управо у Лиги Европе.
Рутинске партије у квалификацијама увели су их у групу са Ред Бул Салцбургом, Ницом и Фенербахчеом, а да су опаснији и опаснији из године у годину најбоље сведочи податак да су завршили као други на табели, потом су елиминисали Фенербахче, пре него што их је Селта из Вига зауставила у борби за осмину финала.
У три кола нове сезоне Премијер лиге Русије имају два тријумфа и пораз, док су до дуела са Црвеном звездом дошли 'дуплом' победом над данским Лингбијем (2:1, 3:1). Доласком Игора Шелимова, руског стручњака, 2016. године екипа је добила још више на идентитету, а јако важан фактор је и чињеница да осамдесет одсто играча дуги низ година игра заједно.
Московски Динамо успео је да им 'украде' најбољег играча и нападача Вандерсона, коме је истекао уговор, али је управа експресно реаговала и довела његовог девет година млађег имењака за 8.000.000 евра из Салцбурга. Пред старт сезоне стигли су и Андреи Иван из Универзитатеа Кајове за тру, али и Михаило Ристић за два милиона евра управо из нашег тима.
Биће то други пут у низу да играч који је овог лета напустио Маракану заигра против бившег клуба, после Срђана Плавшића у дресу Спарте, односно други дугачак пут после гостовања Иртишу у Павлодару.
Осим споменутих појачања, гро екипе чине капитен Швеђанин Андреас Гранквист, који је од 2013. у клубу, бивши штопер Удинезеа и лисабонског Спортинга Налдо, још један Бразилац – везиста Жоазињо и уругвајски крилни нападач Рикардо Лаборде.
Пошто су оба београдска вечита ривала вучена као домаћини, екипа Владана Милојевића ће највероватније гостовати у првом мечу 17. августа, на велелепном 'Краснодар' стадиону капацитета 34.000 места, док је реванш седам дана касније у Београду.
Неко ко је преспавао последњих неколико година рекао би да је Црвена звезда прошла више него добро. Па ово је тим који постоји само девет година, рећи ће! Подсетиће на 1991. и Бари... Реалност је међутим савим другачија. Жреб за плеј оф Лиге Европе није био милостив према српском вицепрваку. Јер никоме ко иоле прати фудбал неће пасти на памет да потцени Краснодар.
Под број један, већ то није никаква новина, сви знамо колико се новца улаже у фудбал у Русији. Иза сваког клуба понеки милијардер. Исти случај и са газдом Краснодара. СергејГалицки је власник Магнита, највећег купопродајног ланца у Русији. У новембру је његово богатство процењено на 6.600.000.000 долара. Сматрају га најбогатијим Јерменином на планети. Иначе се у оригинал презива(о) Арутјунијан. После венчања узео је женино презиме. Али јој је дао много тога. Фудбалу такође.
Краснодар је основан 2008. године. Из чисте љубави према фудбала. Међутим, није се као остали расипао, већ је полако градио. Све време подижући лествицу. Децембра 2010. године је за тренера поставио Славољуба Муслина - на јесен је играо у елити. Истина, промоције се докопао само зато што те сезоне Сатурн, Нижњи и КАМАЗ због финансијских проблема нису добили лиценцу за руску Премијер лигу, па је Краснодар као петопласирани у другој лиги отишао горе. Али и то је доказ да се Галицки не понаша као пијани милионер. Увек је говорио да је за стабилан развој, да не планира да строваљује милионе у скупоцене играче.
Међутим, како се клуб постепено развијао и Галицки је почео да троши. А оно што најбоље сведочи о томе да се у Краснодару све ради плански је податак да су четири најскупља појачања у историји клуба и даље ту. Истина, Вандерсон је тек стигао из Салцбурга за чак 8.000.000 евра и постао рекордер, али штопер Налдо је ту већ годину дана, његов парњак и капитен клуба Андреас Гранквист пуне четири сезоне колико и везиста Павел Мамајев. Укупна вредност екипе према специјализованом порталу Трансфермаркт - 82.000.000 евра! Отприлике четири пута више од Звезде.
Притом, овде нећемо имати случај као са Спартом која је на команду Андрее Страмачонија довела вагон играча и против Звезде изгледала видно неуиграно. Не, у Краснодару тај проблем немају. Имају стабилне финансије, стадион од 200.000.000 евра и тим који напредује из сезоне у сезону.
Довољно је само погледати европске резултате. Дебитовали су у сезони 2014/2015 против Слијеме и такмичење завршили у групној фази Лиге Европе. У плеј офу су елиминисали и један Реал Сосиједад, а у једној од тежих група (Лил, Волфзбург, Евертон) заузели су треће место. Већ у следећој сезони дочекали су и пролеће на европској сцени. преко Слована из Братиславе, Хелсинкија, па и групе у којој су били први испред Борусије Дортмунд, ПАОК-а и Габале. Прошле сезоне још један корак напред - до осмине финала стигао је Краснодар прошавши групу у којој су били Шалке, Салцбург и Ница, а потом је у нокаут фази избацио Фенербахче. Селта их је на крају зауставила.
Једина повољна околност за Црвену звезду је да је најбољи стрелац екипе Федор Смолов у ауту још од почетка јула због проблема са задњом ложом. Али посматрајући како раде у Краснодару - имају сигурно план Б.
За крај и о тренеру: на клупи је 48-годишњи Игор Шалимов, на толико познато име ван Русије. Бивши је селектор, али женске репрезентације. Краснодар самостално води од прошле године, али је пре тога био помоћник, на челу Б тима…
У реваншу против Лингбија (победа Руса од 3:1), Краснодар је кренуо у формацији 4-3-3: Андреј Синицин - Кристијан Рамирез, Александр Мартиновић, Андреас Гранквист, Михаило Ристић - Роман Шишкин, Шарл Каборе, Маурисио Переира - Павел Мамајев, Виктор Клаесон, Вандерсон. Два пута Переира, па Мамајев за крај.
Извор: Б92/моззартспорт
Коментари / 0
Оставите коментар