Анализа: Шта чека Србију на Евробаскету?

Домаћинска Турска, енигма Летонија – шта чека Србију на ЕП? Остало је нешто више од 30 дана до почетка Евробаскета 2017. године, кошаркаши Србије недавно су почели припреме, као и њихови ривали.

Кошарка 30.07.2017 | 23:45
Анализа: Шта чека Србију на Евробаскету?
Србија ће на ЕП играти у Групи Д у Истанбулу где ће јој противници осим домаћина Турске бити још Русија, Летонија, Белгија и Велика Британија.

Главни конкуренти у борби за пласман у осмину финала и што бољу позицију у групи биће наравно добро познати Турци и Руси, потенцијално изненађење турнира лако би могли бити Летонци, док из другог плана своју шансу вребају Белгијанци и Британци.

Сваки тим има бар једног звучног адута у свом саставу, неки се ослањају највише на своје НБА звезде, други виде шансу у таленту, а трећи у домаћем терену. У сваком случају, Србију у Истанбулу не чека нимало лако посао.

Велика Британија – ветеран Гордон и клинци са колеџа

Србија је два пута играла са Британијом у овом веку, 2009. смо славили 77:59 на Евробаскету, а две године касније 97:95 у пријатељској утакмици.

Репрезентација Велике Британије је један од два аутсајдера у Групи Д, али овај тим не сме никако да се потцени. Предводи га бивша НБА звезда Бен Гордон, сјајни шутер који је својевремено био лидер Чикаго Булса и Детроит Пистонса, најбољи шести играч 2005. године.

Уз човека који је знао да бележи просечно више од 20 поена у НБА, селектор Џо Пранти је окупио неколико талентованих играча са америчких колеџа. Ту су између осталих Лук Нелсон са Калифорнија-Ирвина и Кавел Бигби-Вилијамс са Орегона, који је учествовао на НЦАА Фајнал-фору.

Осим њих Британци имају играче и у европским лигама, попут Џулса Денга Акодоа који игра у Шпанији, Карла Ветла који наступа у Румунији, те Хертенера Левена који игра у Немачкој.

Британци су до Евробаскета стигли преко квалификација, били су други у групи иза Мађарске, а испред Македоније и Луксембурга са по три победе и пораза, па су прошли као један од четири најбоља другопласирана тима.

Били су четврти у квалификацијама по укупном и просечном броју поена (82,5), трећи у шуту за три поена (8,8 тројки по утакмици), солидни у скоку (38,5). Најефкаснији играч био је Ендру Лоренс са 14,3 поена, а најбоље су га пратили Ден Кларк са 13,7 и Гејб Оласени са 12,3 поена уз 7,3 скокова по сусрету.

Први асистент је био Теди Окерафор са четири проигравања по мечу, док је Гордон делио 3,3. Сви наведени играчи су на прелиминарном списку од 24 имена за Евробаскет.

"Све је теже бирати тим из године у годину. То је доказ да су играчи константно посвећени програму, али и резултат талента који годинама расте у британској кошарци. Имамо огромну конкуренцију за 12 места", рекао је селектор Пранти.

Белгија – питајте Литванце

Србија и Белгија су имали два дуела 2013, оба су припала "Орловима", било је 79:52 у пријатељској утакмици, а 76:69 на Евробаскету.

Белгијанци ће се из другог плана надати пласману у другу рунду такмичења, попут Британаца на папиру су за сада "отписани".

Међутим, "Црвени ђаволи" имају адуте који лако могу да изненаде фаворизоване ривале на четвртом узастопном наступу на ЕП, серије која је почела после 18-годишњег поста..

Прва звезда екипе је сјајни бек/крило Олимпијакоса Мет Лоџески, уз подршку искусних Сема ван Росома и Аксела Ервела. Попут Британца Прантија, и селектор Белгије Еди Кастелс има добру, стару мешавину искуства и младости у прелиминарном саставу од 24 играча.

Од момака који су изнели терет квалификација ту су између осталих комбо-бек Билбаа Џонатан Табу, потом крило Остендеа Жан Салуму и центар Олденбурга Максим де Зеув. Не треба заборавити ни Мануа Лекома и Исмаела Бакоа.

Белгијанци су још почетком лета почели припреме за Истанбул, селектор Кастелс је младим играчима дао специјалан програм припрема са сениорским тимом, како би се на време решили потенцијалне треме, па очекује доста од клинаца попут Ретина Обасоана, Венсана Кестелота и Ханса Ванвајна.



"Ђаволи" су у квалификацијама освојили групу испред Исланда, Кипра и Швајцарске са пет победа у шест мечева. Просечно су бележили 76,5 поена, без посебно импресивних статистичких бројки.

Индивидуално се посебно истакао Табу са просеком од 13,5 поена, 4,3 скокова и 2 асистенције по мечу, Салуму са 11,2 поена, те Кевин Тумба са 7,2 скокова и Де Зеув са три асистенције по сусрету.

"Можда немамо високу репутацију, али би требало би да знају о Белгији. Ако не знају, нека питају Литванију (поражена од Белгије на ЕП 2015). Чекају нас Хималаји, знамо то. Али људи су освајали Хималаје. Поносни смо што играмо са тимовима какви су Србија, Турска, Русија и остали. Направили смо себи проблем и волимо тај проблем. Имамо невероватне таленте", рекао је Кастелс.

Летонија – на крилима НБА тандема

Четири пута су се састајали Србија и Летонија од 2011, сва четири пута победили су наши кошаркаши. Последњи дуел био је на Евробаскету 2013, када су "Орлови" тријумфовали 80:71.

Селекција Летоније је једна од потенцијалних "нагазних мина" на потенцијалном Евробаскету. Тим који нема претерано повољан рејтинг, али има прегршт талента.

Претходних година Летонци су знали да изненаде, врло необичним стилом игре чији је корн базиран на чувеној совјетској школи, а на прошлом ЕП су били осми, што је најбољи резултат селекције од 2001.

Селектор Аинарс Багацкис има вероватно најталентованију класу играча од 2010. године када је први пут сео на кормило тима, а предвођену НБА звездом у успону Кристапсом Портингисом и доказаним специјалистом за тројке Дависом Бертансом који се враћа у национални тим после петогодишње паузе.

Ту је и његов брат Даирис, те изузетно корисни квартер Јаниса – Бержинс, Блумс, Тима и нови плеј Олимпијакоса Стрелниекс. Ову екипу заокружује центар Мартинш Мејерс, који је одличним играма у ВТБ лиги у дресу Риге (13,7п, 5,6ск) изборио трансфер у УНИКС.

Иако ће да се осети изостанак Каспарса Бержинса, Роландса Фреиманиса, Ингуса Јаковича и Анжејса Пасечникса, овај тим може далеко да догура уколико му се коцике сложе и буде једно од најпријатнијих изненађења Евробаскета.

Наравно, кичму тима чиниће центар Њујорк Никса Портингис који је прошле сезоне имао просек од око 18 поена, седам скокова и две блокаде по мечу, а пратиће га свакако Давис Бертанс чијих 4,5 поена по мечу у НБА врло лако могу да постану 15+ у дресу репрезентације.

"Сваке године правимо корак више, напредујемо како квалитетом игре тако позицијом у европској кошарци генерално. Осмо место из 2015. није врхунац овог тима, али нема сврхе причати о будућности, концентирсани смо само на садашњост. Језгро тима је заједно осма година, ојачано увођењем младих играча од којих очекујемо солидан допринос",рекао је Багацкис.

Русија – да ли је најплаћенији играч Европе довољан?

Од последњих осам дуела са Русијом у претходних 20 година, Србија је добила седам. Последње сусрете су имали 2015, "Орлови" су били доминантни оба пута, 75:56 и 95:61 у пријатељским окршајима.

Од бронзе у Литванији некада моћни Руси су постали скоро па трећа класа у европској кошарци. Тек 21. позиција у Словенији па 17. у Француској су гласан знак да нешто није у реду.

Међутим, око месец дана пред почетак новог Евробаскета нема сигнала да су Руси примили ту поруку. До Турске су стигли кроз квалификације. Мада су били максимални у групи (4-0), то ништа не говори, јер су им ривали били нејака Шведска и БиХ која се у том тренутку распадала због унутрашњих сукоба.

Са просеком од 77,7 поена нису били ни међу десет најефикаснијих екипа, истакли су се само у шуту за три поена, погађали су просечно чак десет тројки по сусрету.

Екипу је у квалификацијама предводио Тимофеј Мозгов са 12,3 поена и 5,8 скокова по сусрету, а подршка су му били Андреј Воронцевич са 12 поена и 5,8 ухваћених лопти и Димитри Кулагин са 11,3 поена и три асистенције по мечу.

Солидно је играо и Дмитриј Квостов, 27-годишњи плеј Локомотиве Кубањ са просеком од 10,3 поена уз 4,5 асистенција и 2,8 скокова.

Руси у Турску иду са тимом за који конкурише 11 ветерана, а ударна снага су, логично, играчи ЦСКА – Кулагин, Витали Фридзон, Семјон Антонов, Никита Курбанов и Воронцевич.

Ипак, кључни појединац екипе Сергеја Базаревича требало би да буде најплаћенији играч Европе, бек Химкија Алексеј Швед који је прошле сезоне просечно бележио 22,1 поена уз 5,2 асистенција, 4 скока и 1,2 украдене лопте у Еврокупу.

Нема сумње да сва ова имена лако могу да улију страхопоштовање сваком ривалу, али Руси могу да се надају неком успеху само ако буду радили све потпуно другачије од онога што чине претходних година. Тачније, од 2007. Када су шокирали Шпанију у финалу у Мадриду.

“Мислим да можемо да освојимо Евробаскет. Све зависи како ће се играчи уклопити. Ако сви буду здрави и будемо играли на свом нивоу, најбоље што можемо, можемо освојити”, пун је самопоуздања Мозгов.

Неколико дана пред окупљање тима наступ на ЕП је отказао 19. пик са НБА драфта 2013. Сергеј Карашев, који има проблема са раменом. То је тренутно највећи отказ уз Мира Билана (Хрватска) на самом старту припрема за ЕП. Биће то велики ударац за Русе с обзиром да је овај момак способан да убаци 35 поена евролигашу (Химки).

Селектор Баразервич је још пре неколико месеци изабрао ударних 11 играча који ће скоро извесно бити на ЕП (отпак Карашев), а с њима ће током лета радити још седморица момака који ће се вероватно борити за преостала два места у авиону за Истанбул.

Турска – јаки смо само код куће

Дуел у Истанбулу биће 13. међусобни окршај Србије и Турске. "Орлови" воде 9-3. Последњи пут срели смо се на ЕП 2015, Србија је била убедљива са 91:72.

Главни ривал Србији у борби за што бољу позицију у групи у Истанбулу биће, логично, домаћа селекција. Без обзира на бројне талентоване играче које има у свом саставу, главни адут Турске ће као и увек бити домаћи терен.

Било да је предводе НБА звезде или евролигаши и на клупи седе најбољи стручњаци, Турци већ деценијама по правилу солидне резултате бележе искључиво када су домаћини такмичења.

Тако су само четири пута играли на Мундобаскету, једном били домаћини и тада стигли до финала (захваљујући "оној" линији против Србије), а на преосталим СП шести, осми и девети.

На Олимпијским играма нису учествовали од 1952, док су од 23 наступа на ЕП само на једном освојили медаљу, сребрну, погађате као домаћини 2001. (СР Југославија победила у финалу).

На претходна три Евробаскета Турци нису били ни међу најбољих десет, а од поменуте 2001. најбољи пласман им је осма позиција 2009. у Пољској. Укупно на ЕП на 165 утакмица имају 66 победа и 99 пораза.

Ипак, сада су опет домаћини и међу главним кандидатима за медаље. Ако изоставимо домаћи терен и све што то доноси с њим по страни, главни адути ће бити играчи из домаћих тимова, јер од тројице НБА ветерана у саставу ће бити само један – Ерсан Иљасова.

Искусни центар Омер Ашик се повукао на старту припрема због здравствених проблема, због којих је одиграо само 14 минута у 2017. години. С друге стране, његов саиграч из рекета Енес Кантер је "персона нон грата" у Труској као један од "државних непријатеља" председника Реџепа Ердоана.

Ту је још неколико занимљивих имена попут натурализованог Американца Бобија Диксона (Али Мухамед), Семиха Ердена, Фуркана Алдемира, новог НБА играча Џедија Османа, искусног Синана Гулера, Мелиха Махмутолуа, Кенана Сипахија, Еркана Вејселолуа, те младих центара Фуркана Коркзмаза и Омера Јуртсевена.

Доста је ту талента, међутим, резултати овог тима умногоме ће да зависе од селектора, а тим је пре неколико месеци преузео Уфук Сариџа који је прошле сезоне бележио сјајне резултате са Бешикташем и надмашио чак и неке евролигаше у Суперлиги.

Што се тиче носилаца игре, Иљасова иза себе коначно има једну сезону без проблема са повредама, али није имао континуитет са екипама јер је кренуо из Оклахома Ситија, па преко Филаделфија 76ерса где је био на високом нивоу стигао до Атланта Хокас. Изостанак Ашика и Кантера би могли да надокнаде поменути клинци који су били на високом нивоу прошле сезоне.

Важан факор за Сариџу је што ће у саставу имати петорицу играча из редова првака Европе Фенербахчеа, што ће знатно да олакша уигравање, док се и остали играчи одлично познају јер су готово искључиво из турских клубова (Ефес, Банвит, Бешикта, Галатасарај, Иснтабул, Дарушафака, Јесилгиресун).

“Имамо много талентован тим и најбоље највијаче на свету, тако да поседујемо све састојке за сјајан турнир. Надам се да ће сви бити у најбољој форми и спремни за ово важно такмичење. Навијачи ће нас гурати снажно од првог дана, урадићемо све да их учинимо поносним. Имамо искусног тренера који нас добро познаје и зна како треба водити тим на овом нивоу”, рекао је Иљасова.

Евробаскет почиње 31. августа, у групну фазу (9. септембар) пласираће се по четири најбоља тима из сваке од четири групе. Финале је 17. септембра.

Распоред Србије на ЕП:

1. септембар Србија – Летонија(16:00)
2. септембар Русија – Србија(16:00)
4. септембар Србија – Турска (20:00)
5. септембар В. Британија – Србија (16:00)
7. септембар Србија – Белгија (16:15)

Извор: Б92

Коментари / 0

Оставите коментар