Власти игноришу ММФ упозорења
Институције БиХ, по свему судећи, неће одустати од намјере да у глобалном оквиру за период 2018-2020. година повећају трошкове на плате и друге издатке, иако је то у супротности са продуженим аранжманом са Међународним монетарним фондом.
Босна и Херцеговина 27.07.2017 | 07:46
Недим Илахи, шеф Мисије ММФ-а, сматра да би власти БиХ требало да стреме суфициту, а не да се слијепо држе теоретске могућности да се дефицит држи на овом нивоу.
Илахи указује на чињеницу да је у 2016. години биланс био позитиван са 25 милиона марака у плусу, па је запитао због чега је у наредне три године потребно правити негативан биланс од 60, па чак и преко 70 милиона, ако она не доприноси повећању инвестиција него искључиво повећању трошкова на јавну администрацију.
Према глобалном оквиру 2018-2020, који је такође у посједу "Независних", предвиђена су три сценарија за повећање трошкова у датом периоду. Сценарији су засновани на различитим претпоставкама о макроекономским кретањима, а међу најважнијима је пројекција да ће од 2018. до 2020. раст бруто домаћег производа расти по реалној стопи од око четири одсто.
Такође, примједбе ММФ-а су и на план државних власти да издатке за материјале и услуге повећају са 153,4 милиона марака у 2016. на чак 190 милиона марака у 2018. години, како је предвиђено у трећем сценарију.
Осим тога, ММФ је питао зашто се касни са завршавањем оперативног плана за смањење платног фонда који је требало да буде завршен у јуну. У Прес-служби Савјета министара БиХ су нас за одговоре на питања која су покренута у писму ММФ-а упутили на Министарство финансија и трезора БиХ.
У том министарству су нам појаснили да су, када се ради о приједлогу посланика СДА у парламенту БиХ Шемсудина Мехметовића о повећању плата полицијским службеницима на бх. нивоу, дали негативно мишљење, уз појашњење да ће о томе на крају одлуку донијети парламент.
Подсјећања ради, Савјет министара БиХ је једногласно подржао став Министарства финансија и трезора, али је упркос томе Представнички дом изгласао закон, а сада слиједи и процедура у Дому народа БиХ, гдје се очекује да ће поменути закон пасти.
У овим институцијама се нису изјаснили о осталим примједбама изнесеним у Илахијевом писму, у којем се, између осталог, тврди и то да је због кршења продуженог аранжмана са ММФ-ом и сам програм БиХ с том финансијском институцијом угрожен.
Јасмина Мркоња, економиста у Канцеларији ММФ-а у Сарајеву, јуче је рекла да они немају коментар на наводе у писму.
У Бироу за односе са јавношћу Владе ФБиХ одговорили су нам да је Влада усвојила мораторијум и на повећање плата и на запошљавање те да се тога и држи. Међутим, ако су подаци сајта Истиномјер тачни, Агенција за државну службу ФБиХ објавила је податак да је у 2016. години, упркос мораторијуму, број запослених порастао за 6,7 одсто, а да су трошкови за плате и накнаде порасли за исти ниво.
У Министарству финансија РС су нам рекли да РС остаје опредијељена да се поштују сва ограничења када је у питању јавна потрошња, у складу са поменутим документима договореним са ММФ-ом.
"Писмо ММФ-а које је достављено члановима Фискалног савјета је у складу са политикама дефинисаним писмом намјере и додатним писмом намјере", истакли су они.
Извор: Независне новине
Коментари / 5
Оставите коментарДраган
27.07.2017 05:58И опет им дају паре за функционисање, иако је све муљ и блато.
ОДГОВОРИТЕборац
27.07.2017 06:24Они су ту због плата какво смањење због тога и узимају кредите.
ОДГОВОРИТЕЈебем ти ММФ
27.07.2017 07:07Ко је ММФ, не морамо ми са њима ни разговарати а камол слушати упозорења? Откуд им право да тако са нама комуницирају? То је једна лихварска банка која нема никакво достајнство ни ауторитет да нам се обраћа.
ОДГОВОРИТЕИме
27.07.2017 08:17Кога да одпусте кад избори долазе ? Неце ни они да сјеку грану на којој сједе
ОДГОВОРИТЕРе Драгане,
27.07.2017 15:31да ,дају им новце"али то цес ти и твоји потомци да врацају ,ти новци које дизу "уопсте не долазе у дрзаву и народу :дали разумес где ти зивис ,дивљи запад је прослост,рађа се југ и исток.
ОДГОВОРИТЕ