Диплому има 8 одсто грађана
Републици Српској недостаје високообразованог становништва јер се са свега осам одсто високообразованих смјешта на дно европске и регионалне листе оних са факултетском дипломом. То је чак троструко мање него у Словенији, а више него двоструко испод процента високообразованих у Хрватској.
Република Српска 25.07.2017 | 08:07
"Ако имамо у виду да је проценат високообразованог становништва у Хрватској 18 одсто, Словенији 23 одсто, Србији шест одсто, Аустрији 18 одсто, Њемачкој 25 одсто, а да је европски просјек 28 одсто, примјетно је да Републици Српској недостаје високообразованог кадра. Ипак, не можемо занемарити чињеницу да је посљедњих година у порасту број незапослених високообразованих кадрова, што упућује на потребу чвршћег повезивања високог образовања и тржишта рада", наводе из Министарства просвјете и културе РС.
Такво стање поткрепљују и подаци Завода за запошљавање РС, према чијој је евиденцији пријављена 13.231 незапослена особа са високом стручном спремом, а чак 153 њих на посао чека дуже од 10 година.
"Од укупног броја пријављених лица, 6.367 је млађих - до 30 година. Њихова дужина чекања на запослење је око једну годину и пет мјесеци", наводе из Завода.
Ранко Божичковић, проректор за наставу Универзитета Источно Сарајево, каже да је из разговора са демографима и другим стручњацима сазнао да је наведени проценат већи, и износи око 12 одсто. Сматра да статистичари не треба да посматрају цијелу популацију, већ одређене генерације, поготово јер је у Српској број дипломираних у порасту. Истиче и да много средњошколаца уписује високошколске установе, а не факултете, које статистички стручњаци можда нису узели у обзир.
Вјерује да ће се за неколико година осјетити успон у броју високообразованих, што ће утицати на тренутну статистику. "Иако говоримо да се уписују на факултете, да се образују кадрови, питање је колико ти кадрови остају на подручју Српске? Колико развијају привреду, колико дају нових иновација? Ми у овом моменту имамо либералан услов уписа и у будућности можемо очекивати само заоштравање услова уписа на јавне универзитете, и то због привредног амбијента", рекао је Божичковић.
Дарко Кнежевић, декан Машинског факултета у Бањалуци, каже да иако се стиче утисак да се број високообразованих повећава, заправо је у питању тренд уписивања на приватне факултете по чијем завршетку студенти добијају дипломе које, према његовом мишљењу, немају сврху јер не прате знање и компетитивност.
"Нашем факултету се често обраћају страни инвеститори и траже инжењере, не могу пронаћи довољно радника. С друге стране, имамо доста незапослених који су завршили разне менаџменте, друштвене науке, и планирају да се запосле у државним органима. Овакав тренд ће се наставити због тога што немамо адекватан програм који би то спријечио. Једноставно је у питању лоша структура једне државе", тврди Кнежевић.
Анте Јурић Марјановић, програм менаџер Омладинског комуникационог центра, у оквиру којег је позиционирана неформална асоцијација "Академац" с циљем активнијег доприноса у рјешавању проблема неповезаности тржишта рада и високог образовања, слаже се да образовни кадар није прилагођен тржишту рада.
Сматра да је потребно првенствено утицати на промоцију занимања која тржиште највише апсорбује, али и омогућити приватним компанијама приступ у образовни систем кроз гостујућа предавања, праксу или нешто треће. Из ресорног министарства наводе да је једна од мјера предвиђених Стратегијом развоја образовања РС за период 2016-2021. усаглашавање услова и профила студија са потребама тржишта рада и правцима развоја Републике, којом се, између осталог, кроз јачање комуникације и сарадње између високошколских установа и привредног сектора планира остварење стратешког циља повезивања високог образовања и тржишта рада.
Број високообразованих у процентима (Подаци Министарства просвјете и културе РС):
Србија - 6
Република Српска - 8
Хрватска - 18
Аустрија - 18
Словенија - 23
Грчка - 23
Њемачка - 25
Европска унија - 28
Извор: Независне новине
Коментари / 16
Оставите коментарДраган
25.07.2017 06:26А регуларну ни 3%! :-Д
ОДГОВОРИТЕЛогика
25.07.2017 06:36Јуправо тако. Ове Синергије, Апериони и којекаква свеучилишта вриједе мање него добар занат.
Как
25.07.2017 07:01И да се примјетит на жалост.
Дипломац регуларни
25.07.2017 07:32И ови сто су заврсили регуларне ( дрзавне), висе од пола је преписало/ наштелило
борац ВСС
25.07.2017 06:41Није тацно. Сигуран сам да је много веци проценат са дипломама високе сколе. Мастера и доктора на сваком кораку. Али легалних, регуларних са оптималним нивоима знања је веома мали проценат.
ОДГОВОРИТЕНеко
25.07.2017 06:41Јел у тих осам посто убрајају и оне што заврше факултет док попију кафицу у кафићу чекајући да им се напише диплома ?
ОДГОВОРИТЕМК
25.07.2017 06:52ИЛИ ОНЕ ШТО ПРВУ ГОДИНУ МОРАЈУ САМО ЈЕДНОМ ДА СЕ ПОЈАВЕ
Нико
25.07.2017 09:00Јесте
роккy
25.07.2017 06:57Лакше је надоградити нокте него знање.
ОДГОВОРИТЕДраж
25.07.2017 07:30Недостаје кадра а људи са факултетском дипломок на бироу.
ОДГОВОРИТЕПеро
25.07.2017 07:55Признајем само предратне факултете,ово све после је ниста,цаст Бг и Нс, медицина,електротехника и тако то.
ОДГОВОРИТЕТаг
25.07.2017 11:56Престанимо се лагати, У Републуци Српској високообразовани техницки кадрови не требају ником. За њих нема мјеста у овом оваквом друству. Они сметају багровима који су се доцепали добро плацених радних мјеста, на којима не могу ни теоретски да раде. Овдје само олос напредује а исправни пропадају. У задње вријеме исправни бјезе вани.
ОДГОВОРИТЕИСТИНА-БЛ
27.07.2017 18:25Одговор за Таг, дјеце која су завршила државне факултете, наравно, часно и поштено, РЕЖИМ ИХ СЕ ПЛАШИ ЈРЕ СУ СТРУЧНИ И ОБРАЗОВАНИ И НИГДЈЕ ИМ НЕ ДАЈУ НИ ПРИЋИ. АЛ' НИЧИЈА НИЈW ДО ЗОРЕ...
осам посто
25.07.2017 12:17Тих 8% има по 8 диплома приватних факултета из свих професија и дозивотни су владари на овим просторима... а ми остали са дрзавним факултетима моземо по цијелом свијету зивјети не морамо овде. Тако да само неписмени и сиромасни људи који немају сансу да оду остаце овде
ОДГОВОРИТЕТрге
25.07.2017 12:30Да ли ви хоцете реци да нам ентитет и сва јавна предузеца воде необразовани и неспособни зато сто недостаје способних високообразованих кадрова?
ОДГОВОРИТЕмаXимилијан
25.07.2017 21:56Заврших државни факултет, све у прописаном року, са просјеком ЛЕГАЛНИМ И ЧАСНО ПОЛОЖЕНИМ ИСПИТИМА 8,22. Покушавах годинама наћи посао у нашој (НЕ)држави али не вриједи. 37 одбијеница (4 са образложењем). На конкурсима сам био препознатљив као водитељ дневнику у 19:30, али као вјечито другопласирани. Имао жељу, вољу, да останем у "својој" држави. Покушао часно и поштено онако како сам насљедио од оца и ђеда, али на жалост нисам успио. Како ми мој сврсисходан разум висе није могао поднијети одлучим се, да у онај мој труд и крваво зарађен новац мога оца који ме школовао, пљунем, као сто проклетници себи пљуну у лице......да нешто друго пробам. И завршим Т.ј преквалификујем се за медицинског техничара. Положим њемачки Б1 и ево сада германски хљеб једем. Али моја дјеца (5 и 3 године) сада знају да ће отац зарадити плату и да ће својим поштеним радом њима приуштити чоколаду коју су често гледали у Републици Српској на рафовима продавница и питали ме :"Тата можеш нам купити Милк-шните" а ја уз прогутану кнедлу у грлу кажем - а лажем "заборавио тата новчаник". Ето остало је мојих 4,5године лијепог сјећања на дружење са дивним људима на факултету као и сјећање на дивне професоре који су ме, хвала им пуно, научили, али на залост у не висе мојој корумпираној Републици Српској. Остала је и моја диплома да краси зидове собе, моје старе куће и Ко зна можда некада једнога дана када се неко опамети, па се буде примало без веза и везица и давања пара, Е можда тада се вратим и сједем у ту школску катедру да и ја некога нешто научим. Али се бринем коме би и предавао када сваки дан чујем да млади људе одлазе а разумијем их, али у потпуности. (Просветни радник који сада пере њемачке гу...це да би имао поштено зарадјену кору хљеба). Тужно и жалосно..... волио сам ту државу .....кажем волиоооо....
ОДГОВОРИТЕ