Анализа: Они су писали и пишу историју Вимблдона...

Пред сам крај најстаријег и најпрестижнијег турнира на свету, ред је да се подсетимо људи који су до сада својим достигнућима обележили Вимблдон.

Тенис 14.07.2017 | 22:15
Анализа: Они су писали и пишу историју Вимблдона...
Неки од тих рекорда остаће можда и заувек недостижни, међутим има ту и оних који могу скоро сваке године да се промене.

Прво издање лондонског Гренд слема било је 1877. године и управо се ове године обележава 140 година од почетака највећег турнира на свету.

Енглези су се потрудили да годинама чувају традицију и баш због тога Вимблдон спада у крем де ла крем “белог спорта“.

С обзиром да турнир који се одржава на теренима Ол Ингланд клаба има велику историју играња тениса, донекле је и логично да су се неки од великих рекорда одигравали управо ту.

Осрвнућемо се на неке од највећих у мушкој и женској конкуренцији, као и на нешто мање, али свакако занимљиве, попут рецимо оног од Ендија Родика који држи рекорд по броју највише освојених гемова у финалу, а да га притом није освојио.

Нико као Сампрас и Федерер

Када причамо о рекордима, ред је да кренемо од тенисера који су највише пута освајали Вимблдон - Пита Сампраса и Роџера Федерара.

Швајцарац и Американац освајали су по седам пута најпрестижнији турнир на свету што их ставља на сам врх. По пет пута то је чинио Бјорн Борг, док су Новак Ђоковић, Борис Бекер и Џон Мекинро тријумфовали по пет пута на Вимлдону.

Када је реч о Сампрасу и Федереру, њих двојица доминирали су теренима Ол Ингланд клаба деведесетих година и првом деценијом 21. века. Од 1993. године па до 2009., одиграло се 17 издања Вимблдона од чега је 14 припало овој двојици тенисера.

Швајцарац има прилику да обори овај рекорд, с обзиром да је један од главних фаворита за освајање, од ових тенисера што су остали. То је и потврдио на турниру у Халеу, који је са лакоћом освојио.

Вимбледон, шампиони:

1. Роџер Федерер 7
Пит Сампрас 7
2. Бјорн Борг 5
3. Новак Ђоковић 3
Борис Бекер 3
Џон Мекинро 3

Тинејџер Бекер и чудо Иванишевић

На почетку текста рекли смо да неки рекорди могу да се обарају сваке године, али исто тако постоје и они који ће вероватно остати заувек уписани у историји Вимблдона – наредна два тенисера спадају у ову другу групу.

Кренућемо од Немца Бориса Бекера који је 1985. године на терене Ол Ингланд клаба дошао као седаманестогодишњак. Нико му наравно није давао велике шансе, међутим као тинејџер побеђивао је све редом и на крају успео да дође до најпрестижнијег трофеја

У финалу је савладао Кевина Курена, који је до борбе за трофеј елиминиса првог носиоца Џона Мекинроа и трећег Џимија Конорса.

Успех Горана Иванишевића можда може да се стави у исти "кош" као и овај од Бекера, с обзиром да је хрватски тенисер успео да освоји Вимблдон као 125. играч света.

Свакако да Иванишевић није био аутсајдер као Бекер, јер је до те 2001. године, три пута губио у финалима, два пута од Сампраса и једног од Агасија. Међутим, Хрват тих година није био у врху, што говори његов пласман, па се самим тим није могао претпоставити.

У четвртфиналу елиминисао је Марата Сафина, у полуфиналу Тима Хенмана који је био бољи од тада младог Роџера Федерера, док је у борби за трофеј, после лавовске борбе савладао Патрика Рафтера. Иванишевић је овим тријумфом постао играч санајнижим рангом на АТП листи који је успео да подигне пехар Вимблдона.

Године

Најстарији освајач Вимблдона је Артур Еш - 31 година и 11 месеци(1975).

Негативан рекорд

Лејтон Хјуит власник је "негативног" рекорда, с обзиром да је последњи играч који је успео да у години после освајања Вимблдона, испадне у првом колу (2003).

Маратони Федера, Надала, Изнера и Мауа

Када је реч о најдужим мечевима у историји Вимблдона, места су резервисана за Роџера Федерара, Рафаела Надала, Џона Изнера и Николе Мауа.

Швајцарац и Шпанац одиграли су најдуже финале у историји овог турнира, док су Американац и Француз власници најдуже одиграног меча, који је трајао више од 11 сати.

Године 2008. Надал је дошао до првог трофеја на Вимблдону, легендарном победом у пет сетова над "љутим" ривалом Роџером Федерером. Меч је трајао четири сата и 48 минута и то је и даље најдуже одиграно финале у историји Ол Ингланд клаба.

Следећи рекорд који држе Изнер и Мау, свакако је један од најбизарнијих, јер је њихов меч временски трајао скоро три цела дана, с тим што је два пута прекида. 22. јуна 2010. у 18.18 започели су меч, а завршили га 24. у 16.49. У последњем петом сету резултат је био нестварних 70:68 за Американца.

Обојица су оборили рекорд по броју асова, који је претходно држао Иво Карловић са 78. Изнер је остварио 113, док је Мау направио десет мање.

Гемови

Највише гемова у финалима одиграли су Федерер и Родик 2009. године - 77.
Занимљиво, тада је Родик добио више гемова (39), али је изгубио меч.

Највише гемова у једном мечу одиграли су Изнер и Мау - 183.
Тада је постављен рекорд по најдуже одиграном сету, пети је трајао чак - осам сати и 11 минута.

Ђоковић, Борг и Вудбриџ

Своје место међу људима који држе неке рекорде нашао је и српски тенисер Новак Ђоковић. Јесте он нешто мање битан(рекорд), али тренутно четврти тенисер планете има највише освојених Вимблдона у конкуренцији играча, који нису одиграли ниједан припремни турнир на трави.

Сва три трофеја (2011.,2014. и 2015.) Новак је освајао без одиграног такмичарског меча на трави. Федереру је то успело два пута за руком, 2007. и 2009. године, док су остали играчи (Агаси, Бекер, Борг, Кодес и Смит) остварили то једном.

Бјорд Борг има најбољи проценат добијених мечава на теренима Олд Ингланд клаба, забележивши у 55 мечева, 51 тријумф (92,72%).

Када је реч о дубловима, апсолутни рекорд је аустралијска легенда Тод Вудбриџ који је чак девет пута успевао да освоји Вимблдон. Шест пута је то успевао са Марком Вудфордом, док је трипут био шампион са Јонасом Бјоркманом.

Даме: Навратилова, па Серена и Граф

Ред је и да се осврнемо на даме, које свакако не би требало да буду запостављене.

Апсолутна рекордерка по броју освојених Гренд слемова је Мартина Навратилова, која је у девет наврата успевала да освоји Вимбледон. После ње следе Серана Вилијамс и Штефи Граф које су два пута мање тријумфовале у Лондону.

Ове три дама заиста су обележиле Вимблдон, и женски тенис може се поделити у три ере, када је реч о турниру у Лондону.

Осамдесете године прошлог века припадале су Навратиловој, потом деведесете Штефи Граф, док је Серена на Вимблдону доминирала почетком двехиљадитих, као и у другој деценији 21. века.

Сестра Серене, Венус, 2007. године дошла је као 31. носитељка на Вимблдон и успела да га освоји, чиме је постала најлошије рангирана тенисерка која је успела да победи у Лондону.

Вимблдон, даме:

1. Мартина Навратилова 9
2. Серена Вилијамс 7
Штефи Граф 7
3. Венус Вилијамс 5

Златни сет и најдужи мечеви

Место међу бесмртнима нашле су и Марија Шарапова и Марион Бартоли, које су уз Венус Вилијамс једине успеле да освоје Вимблдон, а да нису биле међу првих десет на свету.

Венус држи још један рекорд, пошто је против Линдзи Девенпорт 2005. године одиграла најдуже финале у историји Ол Ингланд клаба. Старија од сестара Вилијамс је тријумфовала, али тек после два сата и 45 минута игре.

Десет година раније, Чанда Рубин и Патрисија Хи-Була играле су сат времена дуже од Вилијамс и Девенпорт и то је и даље најдужи меч икада у женској конкуренцији.

Такође, међу изабанима нашла се и Јарослава Шведова која је успела да дође до такозваног златног сета. Он је синоним за освојен сет у којем играч или играчица неизгубе нити поен. У трећој рунди 2012. године Казахстанка је добила сет за само15 минута против италијанке Саре Ерани.

Хингис најмлађа, Навратилова најстарија

Године 1997. тотално је прошла у знаку сензације Мартине Хингис, која је са 16 година успела да освоји три Гренд слема у сезони.

Међу њима био је и Вимблдон, кроз који је Хингис дословно прошетала. У финалу је победила Јану Новотну у три сета, а занимљиво то јој је био једини сет који је изгубила на целом турниру.

Са друге стране Навратилова је 1990. године већ била у позним годинама, али то је није омело да освоји девету титулу на Вимблдону. Са скоро 34 године, тада Американка успела је да дође до трофеја што јој је уједно и последњи Гренд слем који је освојила у каријери.

Убедљиво највише победа на теренима Олд Ингланд клаба има управо рођена Чехиња (124), а следе Крис Еверет (95), Серан Вилијамс (86) и њена сестра Венус (81).

Девет пута се у Опен ери дешавало да нека од дама освоји Вимлдон без изгубљеног сета, а последња која је то успела да уреди јесте Серена 2010. године.

Нема сумње да и у мушкој и женској конкуренцији има прегршт великих или нешто мањих рекорда, а да ли ће се и ове сезоне обарати сазанајте уз Б92.нет и Николин слајс.

Извор: Б92

Коментари / 0

Оставите коментар