Зашто је Тео изабрао Клиперсе?! Платио је да оде!
Српски чаробњак решио је да је сада прави тренутак за НБА, а кључ је у клаузули двогодишњег уговора. Теодосић "платио" милионе евра да оде у НБА! Да није све у новцу и да, некада, победе спортски мотиви најбоље се види из примера нашег аса, који је пристао да игра за далеко мању зараду од оне у Москви како би остварио свој сан.
Кошарка 09.07.2017 | 00:00
Наиме, Армејци су српском плејмејкеру недавно понудили трогодишњи уговор вредан 12.000.000 долара. А ради се о нето суми, односно ономе што остане после плаћања пореза у Русији.
У већини случајева у европској кошарци клубови су ти који за играће плаћају све дажбине држави и те цифре не улазе у званичну висину плате. Поред тога, европски клубови углавном обезбеђују и аутомобиле, станове и испуњавају разноразне прохтеве.
То није случај када је у питању САД. Рецимо, уговор који су Теодосићу понудили Армејци једнак је оном који је имао на столу, опет незванично, од Чикага и Минесоте, па у првом тренутку и Клиперса - за три године 24.000.000 долара. Од те суме пола би отишло на порез, дакле 12.000.000.
На крају се определио за двогодишњи уговор са Клиперсима вредан 12.300.000 долара бруто вредности. Једа од разлога је то што је Теодосић сматрао да је сада свакако право време да се коначно отисне у НБА воде. Али, кључни детаљ је у дужини уговора и другој години.
Наиме, према договору са Клиперсима, Теодосић ће после прве године уговора имати опцију да одлучи хоће ли остати у клубу или ће постати потпуно слободан агент.
Конкретно, то значи и да у случају да одигра добру сезону у дресу тима из Лос Анђелеса, Теодосић може да избори још бољу и финансијски богатију позицију за своју НБА будућност. А можда и да се врати у Европу уколико му, попут многих европских кошаркашких мајстора, не „легне“ америчка кошарка.
Милош Теодосић (30) остварио је још један од дечачких снова - заиграће у НБА лиги.
Један од најбољих српских кошаркаша свих времена потписао је двогодишњи уговор са Лос Анђелес Клиперсима вредан укупно 24 милиона долара, с тим да српски играч има опцију да из њега изађе већ после прве сезоне.
Када се напише да је нека НБА звезда потписала уговор на 10, 20, 30... 40 милиона долара по сезони, најчешће се стиче утисак о томе да је толика и њихова зарада.
Али, није.
И управо се на Теодосићевом примеру може видети колико је он заправо био спреман да, дословце, плати своји одлазак у Калифорнију.
Израчунати тачно колико НБА кошаркашима остаје нето зараде по одрађеном уговору јако је тешко, јер у Сједињеним Америчким Државама, осим федералног пореза на доприносе од 39,6 одсто за лица са изразито високим примањима (преко 418.000 долара годишње), стопа републичког пореза на доприносе варира од три до пет одсто у зависности од савезне државе.
Флорида и Тексас, рецимо, не убирају порез на доприносе, односно тамо он износи нула одсто и од плате губите "само" тих 39,6 одсто који "одлазе" у Вашингтон.
На све то, у Америци власници клубова не плаћају својим звездама изнајмљивање кућа, хотела, аутомобила, једноставно добијете новац на рачун, од тога вам се одбије порез и даље сами управљате с оним што вам остане.
Колико остане ("грубом" рачуницом - што је важно истаћи)?
"У цент"
Колико НБА играч заиста зараде може се видети и из актуелног уговора Кармела Ентонија и Њујорк Никса. Потписан 2014, а важећи до 2018, овај "дил" био је вредан укупно 129.135.805 долара, а "Мело" ће на крају зарадити 66.727.484 долара пре него што буде исплатио агента или - агенте. Изражено у процентима, остало му је 51,67 одсто.
НБА легенда Џејлен Роуз својевремено је говорио о овој "табу" теми и рекао да играчима остане између 40 и 45 одсто укупног новца за који потписују када плате све, али и агенте који их заступају, што је такође важно.
Менаџери НБА играча "наплаћују се" директно од њихових плата, јер у америчком систему не постоји реч "обештећење", па је тако немогуће да Мино Рајола узме проценат од скоро 50 одсто када успе да уговори трансфер Пола Погбе из Јувентуса у Манчестер јунајтед за преко 100 милиона евра…
...што менаџере у европском фудбалу не спречава да се "уграде" и у плате играча које представљају.
У НБА лиги је другачији случај и када подвуку црту, кошаркаши готово по правилу остану без више од половине новца који им се "приписује" када потпишу уговор.
Најбоље пролазе, логично, играчи Мајами Хита, Орландо Меџика, Сан Антонио Спарса, Хјустон Рокетса и Далас Меверикса.
Будућем стартном плејмејкеру Клиперса, Теодосићу, остаће нешто преко три милиона долара по сезони, изражено у еврима - око 2,7 милиона.
Ту се можемо вратити на констатацију да је капитен наше кошаркашке репрезентације итекако био спреман да се жртвује за НБА искуство. С обзиром на то да је још на Фајнал фор турниру у Истанбулу, ближећи се истеку уговора, од ЦСКА Москве добио најјачу понуду у историји европске кошарке, по бољим условима од оних које Алексеј Швед има у Химкију.
ЦСКА је најбољем играчу понудио трогодишњи уговор вредан 11,4 милиона евра, али – нето!
Не само у Русији, већ и у већем делу Европе, клубови не само да плаћају порез на плате својих играча, већ им уступају или рентирају станове и куће, кола и нуде разне друге комоције како би добили пристанак неких играча.
Задуживши "армију" у великој мери од 2010. до данас, Теодосић је у Москви не само постао једна од највећих спортских звезда, већ и играч којем су сва врата била отворена, а иза једних од тих врата крила се и зарада од 3,8 милиона евра по сезони – чисто.
Дакле, ни губитак од око 1.100.000 евра по сезони (а, 2.200.000 до истека уговора са Клиперсима) није спречио Теодосића у намери да оде преко Атлантика. И ту нисмо рачунали трећу сезону уговора са ЦСКА.
Редак пример када је тачно рећи да "није све у новцу".
Срећно, Тео!
Извор: моззартспорт/мондо.рс
ФОТО: Старспорт
Коментари / 1
Оставите коментарИстина
09.07.2017 06:45Је да уговори у НБА нису као у Европи, али сви играчи добијају јако високе накнаде однпроизводјача спортске опреме коју носе (за патике и чарапе), те од продаје њихових персонализованих дресова, реклама и сл. Не бринем ја за Теодосића, уновчиће он своје знање јако добро, срећно му било
ОДГОВОРИТЕ